5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

6/2016

Psychologie dnes 6/2016

Daniela Kramulová, 31.5.2016

V červnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 6/2016

Proč je nám špatně při pohledu na krev?

The Beastess, 31.5.2016

Kolikrát jsme to už slyšeli: „Já nemůžu vidět krev.“ Nemuselo při tom jít o něžnou, útlocitnou dívenku. Při pohledu na krev se často dělá špatně i silným chlapákům. Napadlo vás někdy proč?

Celý článek

Proč je nám špatně při pohledu na krev?

Kdy ženy útočí?

Daniela Kramulová, Kateřina Rodná, 31.5.2016

Je-li řeč o násilí, nebo dokonce vraždě, jako pachatel se nám obvykle vybaví muž. Podle statistik kriminality to tak skutečně bývá. Nicméně přibližně deset procent závažných násilných činů spáchají ženy a jejich obětí jsou většinou ti nejbližší – partner a děti. Takže přehlížet, zlehčovat nebo zametat téma ženského násilí pod koberec rozhodně není na místě.

Celý článek

Kdy ženy útočí?

Wanted Alík! Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky

Lenka Králová, 31.5.2016

V roce 1994 vysílala komerční televizní stanice americkou komedii s názvem „Ace Ventura: Zvířecí detektiv“. Hlavním hrdinou filmu je specialista, který pátrá po ztracených zvířatech. Hahaha, smáli jsme se tehdy a mysleli si, že detektivní kancelář hledající zvířata neexistuje. Netušili jsme, že nejde o uměleckou nadsázku. V USA je „Pet Detective“ celkem běžnou profesí. V Evropě byste si donedávna zvířecího detektiva najmout nemohli. Od roku 2013 si jej objednat můžete – a navíc přímo u nás v Česku.

Celý článek

Wanted Alík! Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky

Haló, tady jsem a mám zájem!

Lucie Hanzlíková Hrdličková, 31.5.2016

Úspěch při navazování známostí je přímo úměrný schopnosti vysílat signály dvoření. A tak é přijímat ty, které jsou vyslány jako odpověď. Někdy to děláme cíleně, jindy naprosto nevědomky. Není jasné, jak se jim naučíme, a podle některých badatelů jsou dokonce vrozené.

Celý článek

Haló, tady jsem a mám zájem!

Méně dětí není populační tragédie, říká socioložka Dana Hamplová

Daniela Kramulová, 31.5.2016

Socioložka Dana Hamplová se věnuje především výzkumu rodiny, zdraví, volného času a faktorům, které ovlivňují, zda se cítíme v životě šťastní. Nedávno o tom vydala i knížku. Působí v Sociologickém ústavu AV ČR, několik let strávila na stáži v kanadském Montrealu a v německém Bambergu.

Celý článek

Méně dětí není populační tragédie, říká socioložka Dana Hamplová

Jak se cítí český doktor? Stresovaný a vyhořelý…

Radek Ptáček, Jiří Raboch, 31.5.2016

Intenzivní kontakt s lidmi, stres, dlouhodobá zátěž, kontakt s utrpením, které lze často jen málo ovlivnit. To jsou faktory, které zvyšují pravděpodobnost vyčerpání či vyhoření. Právě ty často stávají v pozadí lékařských chyb…

Celý článek

Kdy ženy útočí?

Daniela Kramulová, Eva Kubová, 31.5.2016

Je-li řeč o násilí, nebo dokonce vraždě, jako pachatel se nám obvykle vybaví muž. Podle statistik kriminality to tak skutečně bývá. Nicméně přibližně deset procent závažných násilných činů spáchají ženy a jejich obětí jsou většinou ti nejbližší – partner a děti. Takže přehlížet, zlehčovat nebo zametat téma ženského násilí pod koberec rozhodně není na místě.

Celý článek

Červen

dak, 31.5.2016

Hned 1. června slavíme nejen Mezinárodní den dětí, ale od roku 2012 i Mezinárodní den rodičů vyhlášený OSN. Vzhledem k tomu, že nejlepší prostředí dokážou dětem vytvořit fungující rodiče, je to vlastně docela logické a spravedlivé, aby slavili všichni společně. Dětem je věnovaný i 12. červen, Světový den proti dětské práci. Díky zájmu veřejnosti a hnutí Fair Trade se podle údajů International Labour Organization podařilo od roku 2000 snížit ve světě dětskou práci o třetinu, přesto 11 % dětí ještě musí vykonávat fyzicky i psychicky nepřiměřenou práci, často jako neplacená síla na rodinných farmách. 15. června si pro změnu připomínáme Světový den proti násilí na seniorech (vyhlášený WHO v roce 2006). V našich podmínkách by nemělo stačit jen „odškrtnout si“, že nejsme lhostejní k týrání a zanedbávání starých lidí, měli bychom se prý zamyslet i nad vlastními sklony k ageismu. 21. června, v den letního slunovratu, se po celém světě slaví Den hrdosti. Doprovází ho průvody pestrobarevně oblečených lidí jako připomínka boje a prvních pochodů za práva gayů a lesbiček v Greenwich Village, který se konal roku 1969. Zároveň se slaví i Evropský den hudby – v roce 1982 ho vyhlásil francouzský ministr kultury jako svátek muzikantů. Chtěl tím upozornit na to, že mladá generace hudbu čím dál víc jen pasivně poslouchá. Hudební happeningy v ulicích tak měly vzbudit zájem o aktivní provozování hudby. Pro úplnost dodejme, že je i Mezinárodní den trpaslíků, především těch zahradních. Romantické kýče všech zemí, spojte se! Na 23. červen připadá veskrze seriózní Mezinárodní den vdov vyhlášený OSN v roce 2011. Popudem bylo především drsné zacházení s vdovami v řadě zemí, například v Indii bývalo zvykem, že po manželově smrti ženě rodina sebrala všechny prostředky a vyhnala ji na ulici.

Celý článek

Hora, která požírá lidi

Daniel Mádr, 31.5.2016

Hledím do temné díry zahloubené v okrově zbarvené skále. Skulina velká sotva tak, že se jí protáhne dospělý člověk. Někde v tmavé hlubině se pomalu ztrácí obrysy Rodriga, který do šachty vlezl bez sebemenšího zaváhání, jako před tím už stokrát.

Celý článek

Psychedelika znovu na scéně

Daniela Kramulová, 31.5.2016

Dredy, kristusky, batika, džíny, dlouhé sukně a batůžky byly k vidění podstatně víc než obleky a elegantní pracovní kufříky nebo kostýmky s lodičkami. Účastníci České transpersonální konference zaplnili koncem dubna Národní dům na Vinohradech do posledního místečka.

Celý článek

Online terapie jako vzájemná návštěva

Tereza Baltag, 31.5.2016

Stejně jako mnohé mé klienty, tak i mne přivedla k online terapiím nečekaná životní změna. Tou bylo v mém případě přestěhování se do Berlína, a snaha pokračovat v práci se svými klienty i za nových životních okolností.

Celý článek

Odborníci na rozhovor

31.5.2016

Umíte léčit deprese? S touto otázkou se ve své terapeutické praxi setkávám pravidelně. Bývá to vlastně jedna z těch nejčastějších, s nimiž se na nás klienti obracejí v prvním telefonickém nebo e-mailovém kontaktu. Anebo s jejími obměnami, které vesměs mají za cíl zjistit, na jaké obtíže nebo diagnózy se v našem centru specializujeme. Klienti se totiž při hledání léku na potíže často v první chvíli zaměřují na pátrání po té správné odbornosti. A je to asi přirozené. Žijeme ve světě, který se stále ještě dost opírá o koncepty expertnosti, kde každý je odborníkem na úzce vymezenou oblast, kde jednotlivost dostává přednost před komplexností.

Celý článek

Je čas dýchat dietněji

Marta Dostoupilová, Kateřina Verni Pavelková, 31.5.2016

Dýchej zhluboka! Kolikrát jsme to už slyšeli, přesto to není vždycky nejlepší rada. Někdy dokonce neumíme správně dýchat, přestože dýchání zcela automaticky považujeme za něco naprosto samozřejmého.

Celý článek

Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky Wanted Alík!

Lenka Králová, 31.5.2016

V roce 1994 vysílala komerční televizní stanice americkou komedii s názvem „Ace Ventura: Zvířecí detektiv“. Hlavním hrdinou filmu je specialista, který pátrá po ztracených zvířatech. Hahaha, smáli jsme se tehdy a mysleli si, že detektivní kancelář hledající zvířata neexistuje. Netušili jsme, že nejde o uměleckou nadsázku. V USA je „Pet Detective“ celkem běžnou profesí. V Evropě byste si donedávna zvířecího detektiva najmout nemohli. Od roku 2013 si jej objednat můžete – a navíc přímo u nás v Česku. Dále k tématu Konec strachu o malé psí mazlíčky (dak)

Celý článek

Jednoduchý recept neexistuje

Roman Pešek, 31.5.2016

Nedávno jsem přednášel na semináři s názvem „Jak se nezbláznit z dítěte s Aspergerovým syndromem“. Aspergerův syndrom je zjednodušeně řečeno lehčí forma autismu. U dětí s touto poruchou se často objevují různé druhy problémového chování, např. se vztekají, nadávají, jsou vzdorovité, negativistické, neodbytné. Na konci semináře jsem se ptal asi patnácti účastníků z řad rodičů a odborníků, co si ze semináře odnášejí. Znovu jsem si uvědomil, že pro rodiče je často důležité, že jim nějaká autorita potvrdí, co si sami už dlouho myslí, a dovolí jim se podle toho chovat. Pro jednu maminku bylo třeba důležité dovolení, že nemusí být ke svému handicapovanému dítěti připoutaná jako ke „středobodu svého života“, na který musí myslet, starat se o něj a trápit se s ním od rána do večera, ale že k němu může přistupovat jako k „milovanému, svébytnému doplňku vlastního spokojeného života a fungujícího partnerského vztahu“. Řada rodičů dětí s Aspergerovým syndromem však prožívání velmi rozporuplné emoce. Dvě maminky sdělily, že jsou ze semináře zklamané, že se vlastně vůbec nic nedozvěděly o tom, jak se nezbláznit ze svého náročného dítěte. Jedna z nich se rozplakala a řekla, že nenávidí svého syna. Přemýšlel jsem o tom, kde se stala chyba, protože několik hodin předtím jsem mluvil mj. o faktorech, které určují odolnost člověka, o změně škodlivého myšlení, které vede k silným emocím, uvedl jsem konkrétní příklad a rodiče měli možnost během několika praktických cvičení se sami zamyslet nad sebou, nad svým vztahem k dítěti, k partnerovi a k životu. Vybavil jsem si jednu psychoterapeutku, jíž klient říkal, že se jeho problémy nelepší, ať mu tedy už konečně poví, co má dělat. Odpověděla mu: „Mirku, já vím, vy byste chtěl recept na bábovku. Ale on žádný neexistuje. Musíte se s tím smířit. Jediný recept je pouze ten, který si vytvoříte sám.“ Co vlastně ty dvě ženy potřebovaly, já to nepoznal? Jednou z mých hypotéz je to, že chtěly rychlou, zázračnou, konkrétní a jasnou radu, jak trápení se svými dětmi vyřešit. Tu radu nedostaly, a tak jejich frustrace, zklamání, a možná i naštvanost, byly pochopitelné. Mnozí rodiče zažívají vnitřní konflikty a v jejich nitru vřou rozporuplné emoce. Své dítě milují, a zvláště matky k postiženým dětem hodně přilnou, i když je to často iracionální chování, protože pohledem ekonoma by bylo rozumnější věnovat více času a energie zdravému sourozenci (pokud další dítě mají), u něhož je vyšší pravděpodobnost, že se vložená energie více zúročí. Na druhou stranu mohou někteří rodiče pociťovat biologické, evolučně podmíněné tendence postižené dítě odmítnout nebo odvrhnout, jak tomu bývalo v minulých dobách. Jsou i pod velkým psychologickým tlakem vyhovět svému svědomí a nadměrnou, až perfekcionistickou péčí mírní pocity viny, že za postižení svého dítěte nějakým způsobem mohou. Překotným úsilím se někdy snaží dostát své zodpovědnosti za dítě, mají strach, že dítě v životě neobstojí a budou v budoucnu zažívat pocity rodičovského selhání. Navíc by rodiče měli vyhovět současnému sociálnímu tlaku, který je postavený na kultu dítěte, mateřství, rodičovství a na postoji, že hodnota člověka, zejména ženy, je určována především tím, jestli má děti, jaké má děti a jak se o ně stará. Tento tlak rodiče nutí věnovat svému dítěti, zvláště handicapovanému, maximální péči, a přikazuje jim dusit v sobě negativní emoce, které někdy přirozeně cítí. Jinak by byli veřejností, mnohými odborníky a konečně i sami sebou považováni za špatné rodiče.

Celý článek

Pořiďte si vlastní robotickou celebritu

31.5.2016

Humanoidní roboti, androidi, už zdaleka nejsou jen hrdiny sci-fi příběhů. K těm nejdokonalejším patří Atlas, robot nové generace, který má podobné proporce jako člověk, výšku 175 cm a váhu kolem 82 kg. Jako zdroj energie má vlastní baterie, využívá hydraulické svaly pro pohyb, v hlavě má senzory pro detekci překážek a navigaci, přičemž stabilitu zajišťují senzory v těle a v nohách. Dokáže si otevřít dveře, umí se pohybovat v terénu, ve skladu ukládá bedny do regálů a nenechá se od práce jen tak vyrušit. Ale velký fešák to není. Zato humanoidní robot pojmenovaný Mark I má tvář herečky Scarlett Johanssonové. Během roku a půl ho na balkoně svého bytu vyrobil hongkongský vynálezce Ricky Ma. Kostra umělé Scarlett Johanssonové je vyrobena pomocí technologie 3D tisku, veškerá elektronika je schovaná pod silikonovou kůží. Robot tak vypadá i díky vlasům a make-upu celkem reálně a je udělaný přímo v životní velikosti. Můžete s ním konverzovat, při odpovědi na vás i svůdně mrkne. Odborníci na etické otázky spojené s moderními technologiemi z takových pokusů nadšeni rozhodně nejsou. Kathleen Richardsonová z britského Centra počítačové a sociální odpovědnosti tvrdí: „Ženy dnes mají vlastní názory, pocity, preference a tužby. Pokud je už muži nemohou kontrolovat, je jen logické, že se pustí do experimentů tímto směrem a místo akceptace reálných žen začnou vytvářet umělé objekty.“ Blay Whitby z University of Sussex varuje: „Jednejme dřív, než bude pozdě. Musíme vést diskusi, místo abychom jen obcházeli kolem. Jinak se jednoho dne stane normální, že se našimi společníky stanou roboti – a na otázky, jestli je to dobře, nebo ne, už bude pozdě.“

Celý článek

/ Anketa / Jsou peníze vhodnou odměnou dětem za vysvědčení?

Daniela Kramulová, 31.5.2016

DANA HAMPLOVÁ, socioložka To je otázka, na kterou se asi nedá jednoznačně odpovědět. Záleží to na situaci, dítěti i částce. Dárky za vysvědčení jsou signálem pro dítě, že si rodiče váží toho, co dosáhlo, ale nic se nesmí přehánět.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace