5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

9/2016

Psychologie dnes 9/2016

Daniela Kramulová, 30.8.2016

V zářijové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 9/2016

Mindfulness pro všední den. Zpomalte!

Monika Stehlíková, 30.8.2016

Už nějakou dobu mi můj život připadá nudný a stereotypní. Mám sice hodně aktivit, ale moc mě nebaví. Moct tak odjet někam daleko… Jenže mám rodinu, takže to nepřipadá v úvahu. Vůbec nevím, co se to se mnou děje. Připadám si smutná a nenaplněná, i když k tomu vlastně nemám důvod…

Celý článek

Mindfulness pro všední den. Zpomalte!

Střídavá péče: je pro děti nejlepší?

Daniela Kramulová, 30.8.2016

V srpnu Ústavní soud opět vstoupil do debaty o střídavé péči. Vyslovil verdikt, kterým zrušil rozsudek krajského soudu, podle nějž se měli rodiče bydlící 300 km od sebe v péči o dceru střídat. Odvolací soudy, které případ řešily, nezohlednily v rozhodnutích to, jakou zátěž na dítě vytváří režim střídavé péče a docházka do dvou základních škol vzdálených od sebe 300 km. Dívka sice zvládala učivo, ale na úkor své psychické pohody, protože se snažila vyhovět očekávání rodičů, cítila vysoký podíl odpovědnosti za fungování střídavé péče a úzkostně se snažila uspět. „Je třeba zkoumat, jaký má tento režim vliv na její soukromý život, zda nezletilá prožije šťastné a spokojené dětství či zda má možnost stýkat se se svými vrstevníky a být součástí kolektivu. Pouhé zvládnutí učiva není v tomto ohledu dostatečným odůvodněním,“ uvedla mluvčí soudu. Ústavní soud se stejným případem zabýval již v roce 2014. Tehdy konstatoval, že velká vzdálenost bydlišť obou rodičů nemusí být překážkou.

Celý článek

Střídavá péče: je pro děti nejlepší?

Bezstarostné mládí? Nesmysl!

Daniela Kramulová, 30.8.2016

Jsou „v nejlepších letech“, mají život před sebou a možnosti, o nichž se jejich rodičům ani nesnilo. Přesto se bojí. Z čeho mají lidé mezi dvacítkou a třicítkou největší strach a proč?

Celý článek

Bezstarostné mládí? Nesmysl!

Houdiniho syndrom aneb Když váš milovaný beze slova zmizí

Eva Dömény, 30.8.2016

Muž, který vám vyznal lásku a požádal vás o ruku, se z ničeho nic už neozve… Fenomén mizejících mužů si získává ve vztahové terminologii stálé místo. Ne nadarmo si vysloužil přezdívku Houdiniho syndrom podle proslulého iluzionisty Harryho Houdiniho. Na rozdíl od hollywoodské legendy jsou však tyto úniky pro partnerky mnohdy zničující.

Celý článek

Houdiniho syndromsyndrom aneb Když váš milovaný beze slova zmizí

Sundejte občas pracky z klávesnic... Rozhovor o slabinách moderního člověka

Daniela Kramulová, 30.8.2016

Psychiatr profesor Cyril Höschl je člověkem, který dokáže o odborných a závažných společenských problémech mluvit naprosto srozumitelně a nebojí se říkat věci, které se kvůli politické či jiné „korektnosti“ zrovna nenosí.

Celý článek

Sundejte občas pracky z klávesnic... Rozhovor o slabinách moderního člověka

Nový trend: Spolubydlení

Radka Gottwaldová, 30.8.2016

Rozešli jste se s partnerem a chcete se odstěhovat ze společného bytu? Chcete se osamostatnit, ale nemůžete najít byt za rozumnou cenu? A už jste zkusili spolubydlení?

Celý článek

Vzbudím se, a budu někdo jiný…

The Beastess, 30.8.2016

Psychologické pozadí trans-identity

Celý článek

Střídavá péče: je pro děti nejlepší?

Daniela Kramulová, 30.8.2016

Co říkáte na názor, že střídavá péče uspokojuje především práva rodičů?

Celý článek

Proč někdo bojuje a jiný hrůzou zkamení?

The Beastess, 30.8.2016

Šárka položí telefon a mechanicky si udělá do diáře několik poznámek: 1. zajet do nemocnice pro papíry a mamčino oblečení; 2. objednat pohřební službu; 3. domluvit schůzku s notářem; 4. zavolat Alici. Alici zavolá až nakonec – stejně by jí s ničím nepomohla. Bude zázrak, když se do pohřbu nezhroutí...

Celý článek

Vysadím hormony, chci dítě!

30.8.2016

Ženy, které vysadí hormonální antikoncepci, se mnohdy trápí obavami: podaří se mi otěhotnět? Nezpůsobila léta užívání hormonů v těle závažné změny?

Celý článek

Zpomalte!

Monika Stehlíková, 30.8.2016

Mindfulness pro všední den Už nějakou dobu mi můj život připadá nudný a stereotypní. Mám sice hodně aktivit, ale moc mě nebaví. Moct tak odjet někam daleko… Jenže mám rodinu, takže to nepřipadá v úvahu. Vůbec nevím, co se to se mnou děje. Připadám si smutná a nenaplněná, i když k tomu vlastně nemám důvod…

Celý článek

Tento způsob léta

Daniela Kramulová, 30.8.2016

zdá se mi poněkud tragickým…

Celý článek

Prügelknabe

Lenka Králová, 30.8.2016

Je poledne 10. července roku 1973. Prahou projíždí těžký nákladní automobil. Krouží městem a znovu a znovu se vrací do ulice Obránců míru. Čeká, až bude u zastávky tramvaje postávat hodně lidí. Pak do nich v plné rychlosti najede. Za volantem sedí dvaadvacetiletá řidička, která ráno vhodila do poštovní schránky dopis pro komunistická média. Stálo v něm: „Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím a prohlašuji, že za můj život je x lidí málo.“

Celý článek

Jak léčí pes?

Michala Jendruchová, 30.8.2016

Jmenují se Tristan a Izolda, a mají jeden velký dar, umí léčit lidi. Pracují zdarma, bez nároku na honorář, ale odvádějí profesionální výkony. A ještě to dělají rádi. Jaký je život canisterapeutických psů?

Celý článek

John Norcross v Praze!

red, 30.8.2016

Jeden z nejvýznamnějších světových psychoterapeutů, autor všeobecně uznávané teorie změny a obšírné publikace Psychoterapeutické systémy, prvního uceleného, vědecky podloženého výkladu psychoterapeutických směrů, zavítá koncem září do Prahy.

Celý článek

Kolik za to dostanu kreditů?

Lenka Tichotová, 30.8.2016

Se vzdělávacími akcemi pro pomáhající pracovníky se roztrhl pytel. Aby také ne, když po nich, stejně jako po pracovnících ve zdravotnictví a školství, systém vyžaduje průběžné vzdělávání. Je samozřejmě potřebné, aby na sobě stále pracovali a udržovali svou schopnost učit se. V systemických a dalších postmoderních směrech usilují pomáhající profesionálové o to, aby svým zákazníkům a klientům pomohli plně převzít zodpovědnost za to, jak žijí, a aby si zařídili život podle svých potřeb a přání. K tomu musí takový pracovník umět především věřit v kompetence svých klientů snad ještě dříve, než v ně uvěří oni sami, přistupovat k nim otevřeně a partnersky. Klobouk dolů před každým, kdo to svede. Proto uvažuji o tom, nakolik ono řízené následné vzdělávání dovede ocenit kompetence těchto profesionálů. Nakolik k nim přistupuje otevřeně a partnersky? Lidé, kteří vedou své klienty k samostatnosti a zodpovědnosti, si nemohou dle vlastní úvahy vybrat kurz (nebo dokonce nějakou méně zaběhnutou formu vzdělávání) a sami si zodpovídat za to, kolik jim tato aktivita přinese užitečného do jejich profesního života. Nemohou se svobodně rozhodnout, pod čí su-pervizí chtějí pracovat. Musí lovit „vzdělávačky“ za kredity, tedy v omezeném rybníčku toho, na co ministerstvo či jiná instituce přidělily akreditaci. Aby toho nebylo málo, pokud se touto akreditací za kurz nebo výcvik zaručí jedno ministerstvo, neznamená to, že by mohl kredity dostat někdo, kdo pracuje ve sféře jiného ministerstva (například zdravotnické kredity versus kredity sociálních pracovníků). Osm let učím na vysokých školách a lektoruji výcviky a kurzy a podle mojí zkušenosti studenti v posledních letech přistupují ke vzdělávání velmi zodpovědně. Nebo mám nějaký zkreslený úhel pohledu?

Celý článek

Tajné životy v nás

bok, 30.8.2016

Autorka úspěšného seriálu Tajné životy Biba Bohinská mluví o svých soukromých „tajných životech“, o příbězích ze svého vnitřního světa.

Celý článek

Mezinárodní úspěchy české psychologie

30.8.2016

Česká psychologie se dále zviditelňuje

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace