5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

11/2016

Naši ex... Nepřátelé, nebo spojenci?

Radka Gottwaldová, 1.11.2016

Na světě existují tři typy lidí. Ti, co na své bývalé plivou špínu a stydí se za ně. Ti, co své ex stále milují a představují si, jaké by to bylo, být zase s nimi. A nakonec ti, kteří svůj rozchod akceptují a s bývalými i nadále udržují přátelské vztahy bez intrik nebo manipulace k jejich získání zpět. Jsou si vědomi toho, proč vztah skončil, přesto si daného člověka dokážou vážit. Začněme od prostředku.

Celý článek

Naši ex... Nepřátelé, nebo spojenci?

Polyamorie. Jak milovat více lidí a nebýt nevěrný

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Jak chápeme partnerství? Jako vztah dvou lidí – muže a ženy. Dnes už leckde i muže a muže nebo ženy a ženy. Ale posouváme se stále dál. Jsou mezi námi lidé, kteří věří ve skupinové vztahy, do kterých jsou zapojeni tři partneři, a někdy i více. Jsou to příznivci polyamorie, což se dá přeložit asi jako „mnoholáska“.

Celý článek

Polyamorie. Jak milovat více lidí a nebýt nevěrný

Nebuďte zajatci své minulosti!

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Ben Furman, M. D., je finský psychiatr a terapeut, jeden z průkopníků přístupu zaměřeného na řešení, autor a spoluautor četných knih a článků včetně knihy „Nikdy není pozdě na šťastné dětství“, která byla zahrnuta mezi 100 mistrovských děl psychoterapie a kterou vydalo nakladatelství Portál. V roce 2017 vyjde další jeho kniha, „Nikdy není pozdě na šťastný tým“, zaměřená na zlepšování vztahů na pracovištích a na spokojenost z práce.

Celý článek

Nebuďte zajatci své minulosti!

Co znamená domov?

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Celý článek

Jak na lovce našich duší?

MILANA PETRÁKA, 1.11.2016

POSLEDNÍ SLOVO

Celý článek

Země, kde platí síla

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Kazachstán dávno není zemí nomádů, koní a velbloudů. Ani sovětskou atomovou střelnicí. Díky zásobám ropy se překotně modernizuje, ale pod povrchem se pořád sváří modernita a tradice, sovětské dědictví s lákadly konzumu, stejně jako touha stát se součástí vyspělého světa se zvyky tradiční kočovnické společnosti.

Celý článek

Čechy mám rád, ale vzal bych si Kazašku

mat, 1.11.2016

Daniyar Tanatov studuje v Praze na Vysoké škole ekonomické. Za čtyři roky studia se pro něj Česká republika stala druhým domovem.

Celý článek

Krása všude otevírá dveře

Mgr. Monika Kovačková, 1.11.2016

Ale ne donekonečna Je sice hezké tvrdit, že krása a přitažlivost jsou jen povrchní a pomíjivé, a důležité je to, jaký je člověk uvnitř, přitažliví lidé to ale stejně mají v řadě ohledů snazší. Psychologické výzkumy dokládají, že (aniž bychom si toho byli vědomi) máme tendenci hodnotit druhé lidi podle jejich stupně atraktivity, a na základě toho jim dokonce připisujeme osobnostní rysy a vlastnosti.

Celý článek

Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Je hrubý, neotesaný, vulgární. Zdá se, že jediné, co umí, je chvástat se. Z rozhovorů i prezidentských debat je naprosto jasné, že se nezatěžuje fakty. Že říká, co mu slina na jazyk přinese. Že o světě toho moc neví. A i když slovo „sexistický“ je díky svému nadužívání kvůli každé hlouposti už trochu zprofanované, tak jestli někdo dokonale naplňuje pojem sexismus, je to právě on - Donald Trump. Chlubil se, že spal s nejhezčími ženami planety, chlubil se, že když je celebritou, tak si prostě každá žena nechá všechno líbit. Vyšlo najevo, že i když brojí proti ilegální imigraci, zaměstnával ilegální imigranty. Že i když mluví o ozdravění státních financí, sám se vyhýbal placení daní. Mluví o razantním použití americké síly třeba proti Islámskému státu, ale sám se kdysi vyhnul vojenské službě ve Vietnamu a přitom ještě urážel senátora McCaina, kterému ve vietnamském zajetí zlámali všechny kosti. A především - z každé jeho věty, z každého pohybu, je nade vší pochybnost jasné, že ten chlap je nebezpečný egomaniak. Jenže tohle všechno je dávno známé. Otázka zní: Jak je možné, že mu to všechno prochází?

Celý článek

Náruživí hráči „onlinovek“

red, 1.11.2016

Částečné uklidnění pro rodiče dětí, které téměř denně „paří“ na počítači, přinášejí výsledky výzkumu psychologů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po zkoumání dat od 9500 hráčů online počítačových her přišli se zjištěním, že i když hráči trávili u počítače i desítky hodin týdně, známky závislosti vykazovalo jen několik málo procent z nich. Hry tedy možná nejsou z hlediska závislosti zdaleka tak nebezpečné, jak se domníváme, ale na druhé straně odborníci upozorňují, že pokud někdo je skutečně závislý, může být léčba dosti složitá, protože se jedná o nový specifický jev. Z výzkumu mezi členy online herní komunity vyplývá, že hry dokážou zlepšit náladu nebo ulevit od starostí stejně jako knihy, hudba nebo televize. Člověk s jejich pomocí relaxuje a vyrovnává se s psychickou nepohodou. „Hry samotné můžou za vznik závislosti minimálně. Pokud se někdo do problémů dostane, je to spíše proto, že k tomu měl psychologické předpoklady. Ne proto, že by hrám nešlo odolat,“ vysvětlil vedoucí vědeckého týmu Lukas Blinka. Je tedy pravděpodobné, že takový jedinec patrně k nějaké formě závislosti tíhne, kdyby nebylo počítačové hry, za určitých okolností by mohl spadnout do tenat gamblingu nebo jiné látkové či nelátkové závislosti.

Celý článek

Ten nůž se do něj zabod…

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Theodore Dalrymple (1949) pracoval desítky let jako psychiatr v nemocnici v Birminghamu ve Velké Británii, ale také v Rhodesii (Zimbabwe), Tanzanii a Jižní Africe. Je autorem více než dvaceti knih, z nichž Ztraceni v ghettu vyšla v českém překladu ve druhém vydání v roce 2011 v nakladatelství Leda. Dalrymple přináší znepokojující náhled do světa nejnižších vrstev západních velkoměst, které bez obalu označuje jako spodinu. Zaměřuje se především na to, proč se určité skupiny obyvatel chovají sebedestruktivně a antisociálně. Je to poučná kniha pro každého, kdo chce porozumět tomu, proč v ulicích Paříže či Londýna dochází čas od času k výbuchům nezvladatelného kolektivního násilí, doprovázeného ničením, pálením a rabováním.

Celý článek

Listopad

1.11.2016

VYTRŽENO Z DIÁŘE

Celý článek

Když chrápání kazí radost ze života

Jarmila Rýdlová, 1.11.2016

Co si představíte, když se mluví o chrápání? V první řadě asi spíše muže než ženu. Potom asi spíše muže starší a silnější. Postupně se nám tak vyrýsuje prototyp klasického „nočního dřevorubce“ - muže s hmotností překračující hranici jednoho metráku a blížícího se důchodovému věku, který své chrápání rozhodně nepovažuje za problém, protože si s manželkou již dávno zvykli na oddělené ložnice. A kterému blízké okolí občas taktně naznačí, že dnes už jsou na „to“ přece operace.

Celý článek

Co vnímáme před narozením

Ondřej Chytil, 1.11.2016

„Dnes se náš malinký poprvé sám obrátil na bříško!“ říká hrdě mladá maminka. „Roste tak rychle!“ Rodiče jsou často fascinovaní, jakou rychlostí se jejich dítě vyvíjí a kolik nových věcí se každý den naučí. Ještě před chvílí jen bezmocně leželo a teď už natahuje ruce k věcem, zvedá hlavu a běhá po pokoji. A než se rodiče nadějí, začne broukat první slova. Dětské schopnosti se ale začínají rozvíjet ještě dříve, než je mohou rodiče pozorovat přímo - už při vývoji v břiše maminky.

Celý článek

Už máte svého terapeuta?

1.11.2016

JIHOČESKÝ KRAJ

Celý článek

Proč se nám zdají sny

The Beastess, 1.11.2016

Proč? Seriál o tělesných projevech a pocitech, které si často neumíme vysvětlit 10. část Všichni občas sníme, ale víme proč? Jedním z nejznámějších, zdánlivě banálních vysvětlení je, že mozek si tímto způsobem třídí informace, které jsme nasbírali během dne. Nové studie ovšem ukazují, že zas až o takovou samozřejmost nejde.

Celý článek

Jak léčit nemocného, který se léčit nechce

Helena Kučerová, 1.11.2016

Jistě to znáte. Máte nemocného příbuzného, ale ten tvrdí, že mu nic není, a k doktorovi ho prostě nemůžete dostat. Zvláště muži to berou někdy skoro jako osobní prohru. V případě psychického onemocnění je to ještě mnohem častější. A může jít přitom o lidi vážně psychicky nemocné. Jenže přiznat si, že jsem duševně nemocný, že pojedu „do blázince“, to je pro řadu z nás obtížné.

Celý článek

Neveďme terapeutickou válku!

Magdalena Frouzová, 1.11.2016

Rozhovor s Johnem C. Norcrossem

Celý článek

Proč si ženy a muži nejsou rovni?

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Jessica Benjamin, Pouta lásky - Psychoanalýza, feminismus a problém dominance, Portál 2016

Celý článek

PŘIPRAVUJEME DO PŘÍŠTÍCH ČÍSEL

1.11.2016

Tahle země není pro introverty! O tom, že v moderní společnosti to prostě mají snazší jejich antipody -extroverti. Téma

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace