5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

11/2016

Dvě tváře diverzity

Matyáš Zrno, 1.11.2016

„Čeho se lidé bojí?“ ptal se ve svém facebookovém statusu v době největší uprchlické krize vyučující na americké soukromé vysoké škole v Praze. „Mám mezi studenty Indy, Pákistánce, Afričany, Rusy, Američany… a skvěle se doplňujeme a obohacujeme.“ Jistě, kulturní diverzita je přece prospěšná. Jistě, kultury se vzájemně obohacují. Jistě, jistě, jistě… je to přece takové moderní kulturní dogma.

Celý článek

Představuje se nová redakce

1.11.2016

Redakce Psychologie dnes se nejen vyměnila, ale navíc i zvětšila, a to o celých sto procent! Místo Daniely Kramulové, na jejíchž bedrech ležela tíha redakční práce jedenáct let, nyní přichází dvojice Matyáš Zrno a Zuzana Daňková. Měl by to být vyvážený mix. Matyáš Zrno je odkojený žurnalistikou. Publikovat začal v týdeníku Respekt, kde také později vedl zahraniční rubriku. Pracoval v redakci zpravodajství České televize a v Lidových novinách vedl sobotní přílohu Orientace. Mezi novinařinou ale měl docela dlouhé proluky. Třeba když rok vedl provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu. Jinak se věnuje myslivosti, lezení po horách a divoké vodě. A od teď i četbě knih o psychologii… Zuzana Daňková je filozofka. Dokončuje disertační práci o Wittgensteinovi na University of Stirling ve Skotsku. Každých pár měsíců si tam zaletí popovídat se svým skotským vedoucím a doplnit zásoby skotské whisky. O psychologii se začala zajímat také v průběhu doktorátu, protože v anglosaském prostředí „letí“ propojování filozofie a psychologie v rámci neurovědních výzkumů. Pak šlo vše už velmi rychle: od zájmu o zkoumání mozků se dostala k nejvíce intelektualizujícímu odvětví psychologie - psychoanalýze - a láska k psychologii byla zpečetěna.

Celý článek

Literární hádanky

Jindřich Juráš, 1.11.2016

Víte, o jakou knihu se jedná? Jméno spisovatele a název díla nám zašlete do 30. 11. 2016 na adresu psychologie@portal.cz.

Celý článek

Identita české psychoterapie

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Celý článek

MLUVIT O POTRATU

Zuzana Daňková, 1.11.2016

je společenské tabu, a to zvláště pokud na toto téma přijde řeč u političek, které musí často snášet komentáře na adresu své bezdětnosti. Skotská premiérka Nicola Sturgeon se rozhodla reagovat na neustálé dotazy tím, že promluvila o svém potratu prodělaném v roce 2011, kdy jí bylo 40 let. Sturgeon uvedla, že jejím motivem je zejména přispět k tomu, aby propříště bylo téma odsunuto tam, kam patří - do soukromé sféry života každé veřejně činné ženy. Političky jsou totiž na podobná témata ochotny odpovídat stejně „nadšeně“ jako jejich mužské protějšky - kterých se však na takové intimní věci sotvakdo ptá.

Celý článek

BOJUJME PROTI STIGMATIZACI

Zuzana Daňková, 1.11.2016

duševně nemocných! K tomu nás nabádá česká nezisková organizace FOCUS pod záštitou celoevropské organizace Mental Health Europe. Jejich kampaň „Každý z nás je součástí řešení“, která byla spuštěna na Světový den duševního zdraví (10. října), si klade za cíl seznámit veřejnost s fakty o duševně nemocných a bojovat proti mýtům, které psychické nemoci obklopují. Zapojit se lze různými způsoby -pokud chce někdo sdílet svůj osobní příběh nebo příběh svých blízkých, může tak učinit na stránkách eachofus.eu. Nebo může jednoduše na sociálních sítích vyvěsit plakátek ze stránek FOCUSu, který shrnuje “deset mýtů“ o lidech trpících duševním onemocněním.

Celý článek

JE PRO PSA DŮLEŽITĚJŠÍ

Zuzana Daňková, 1.11.2016

lidská pochvala od jeho „páníčka“, nebo mu jde především o jídlo, které od něj dostává? Majitelé psích společníků vědí, že to první, ale studie provedená na univerzitě Emory ve státě Atlanta ve Spojených státech se to pokusila prověřit vědecky. Na základě zkoumání neuronální aktivity psů v různých situacích a zkoumání jejich preferencí při procházení bludištěm dospěli výzkumníci k závěru, který uveřejnili v časopise Social, Cognitive and Affective Neuroscience a který přesvědčení pejskařů podpořil: 11 ze 13 psů ve výzkumu dávalo přednost potravě a pochvale, nebo dokonce jen pochvale bez jídla, před pouhým předložením potravy.

Celý článek

DÁVÁ VÁM VÁŠ PARTNER

Zuzana Daňková, 1.11.2016

nebo partnerka drahé a luxusní dárky? Možná tím vyjadřuje svou velkou lásku k vám - ale je také možné, že se v tom ukazuje spíše jeho či její narcismus. Narcisté od druhých potřebují pravidelný přísun zájmu, obdivu a ujišťování o vlastní výjimečnosti. Aby si mohli tyto emoční komodity zajistit, musí mít druhé do značné míry pod kontrolou. A to může být právě důvod, proč narcistní lidé často dávají ostatním až přehnaně drahé dary - investují totiž primárně do sebe, neboť se prostřednictvím dárků snaží vzbudit oddanost a pocit závazku u obdarovaných, a udržet si tak kontrolu ve vzájemném vztahu. Narcisté tedy darují ne proto, abyste vy měli radost, ale abyste je udržovali v jejich křehkém přesvědčení o vlastní úžasnosti.

Celý článek

Anketa

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Jak 17. listopad 1989 vám osobně změnil život?

Celý článek

Nebuďte zajatci své minulosti!

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Ben Furman, M. D., je finský psychiatr a terapeut, jeden z průkopníků přístupu zaměřeného na řešení, autor a spoluautor četných knih a článků včetně knihy „Nikdy není pozdě na šťastné dětství“, která byla zahrnuta mezi 100 mistrovských děl psychoterapie a kterou vydalo nakladatelství Portál. V roce 2017 vyjde další jeho kniha, „Twin Star“, zaměřená na zlepšování vztahů na pracovištích a na spokojenost z práce.

Celý článek

Polyamorie

Zuzana Daňková, 1.11.2016

Jak milovat více lidí a nebýt nevěrný Jak chápeme partnerství? Jako vztah dvou lidí - muže a ženy. Dnes už leckde i muže a muže nebo ženy a ženy. Ale posouváme se stále dál. Jsou mezi námi lidé, kteří věří ve skupinové vztahy, do kterých jsou zapojeni tři partneři, a někdy i více. Jsou to příznivci polyamorie, což se dá přeložit asi jako „mnoholáska“.

Celý článek

Naši ex...

Radka Gottwaldová, 1.11.2016

Nepřátelé, nebo spojenci? Na světě existují tři typy lidí. Ti, co na své bývalé plivou špínu a stydí se za ně. Ti, co své ex stále milují a představují si, jaké by to bylo, být zase s nimi. A nakonec ti, kteří svůj rozchod akceptují a s bývalými i nadále udržují přátelské vztahy bez intrik nebo manipulace k jejich získání zpět. Jsou si vědomi toho, proč vztah skončil, přesto si daného člověka dokážou vážit. Začněme od prostředku.

Celý článek

Psychologie dnes 11/2016

Matyáš Zrno, 1.11.2016

V listopadové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 11/2016

Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

Matyáš Zrno, 1.11.2016

Je hrubý, neotesaný, vulgární. Zdá se, že jediné, co umí, je chvástat se. Z rozhovorů i prezidentských debat je naprosto jasné, že se nezatěžuje fakty. Že říká, co mu slina na jazyk přinese. Že o světě toho moc neví. A i když slovo „sexistický“ je díky svému nadužívání kvůli každé hlouposti už trochu zprofanované, tak jestli někdo dokonale naplňuje pojem sexismus, je to právě on – Donald Trump.

Celý článek

Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

 1 2
6666
Výroční konference Škola komunikace