5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

12/2016

Psychologie dnes 12/2016

Matyáš Zrno, 30.11.2016

V prosincové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 12/2016

Norské narýsované životy

Andrej Rušcák, 30.11.2016

Fjordy, ryby a ropa… to si představíme pod slovem Norsko. Stále víc Čechů Norsko navštěvuje (přes pověstnou drahotu se to tam v létě auty s českou poznávací značkou jenom hemží), jenže jaká je norská společnost? Proniknout do ní není snadné. Když se to podaří, ledacos vás překvapí.

Celý článek

Norské narýsované životy

Tahle doba není pro introverty

Zuzana Daňková, 30.11.2016

Nejpozději od školky jsou vystaveni každodennímu utrpení – ve školce si chtějí v klidu hrát sami s hračkami, ve škole by si přáli otevřít o přestávce knížku a nerušeně se ponořit do světa fantazie. Vždycky k nim ale někdo přijde a řekne jim, že nemají být divní a mají se bavit jako ostatní.

Celý článek

Tahle doba není pro introverty

Narcis v roli rodiče: Když jen láska nestačí

Pavla Koucká, 30.11.2016

Navenek působí jako dokonalí, svědomití, srdeční rodiče, ze kterých by si každý mohl vzít příklad. Ve skutečném vztahu k dítěti jim však chybí to nejzásadnější – bezpodmínečná láska a přijetí. Jejich vztah k vlastnímu dítěti je totiž podmíněn jejich potřebou hýčkat si pocit své vlastní jedinečnosti a dokonalosti. K tomuto cíli může být i dítě vždy jenom prostředkem. Narcističtí rodiče zraňují skrytě, ale o to bolestněji…

Celý článek

Narcis v roli rodiče: Když jen láska nestačí

Mozky mužů a žen jsou složité mozaiky. Rozhovor s Františkem Koukolíkem

Zuzana Daňková, 30.11.2016

Stereotypy o mužích a ženách jsou nepřeberné – ženy jsou prý emotivnější, muži zase agresivnější, ženy jsou pomlouvačné a muži nikdy nedají najevo, co si myslí… Co nám o těchto předsudcích mohou říci výzkumy lidského mozku? Jde o nepotvrzená klišé, nebo na tom všem něco je? S neuropatologem Františkem Koukolíkem jsme hovořili na konferenci České asociace pro psychoterapii.

Celý článek

Mozky mužů a žen jsou složité mozaiky. Rozhovor s Františkem Koukolíkem

Tahle doba není pro introverty

Zuzana Daňková, 30.11.2016

Nejpozději od školky jsou vystaveni každodennímu utrpení - ve školce si chtějí v klidu hrát sami s hračkami, ve škole by si přáli otevřít o přestávce knížku a nerušeně se ponořit do světa fantazie. Vždycky k nim ale někdo přijde a řekne jim, že nemají být divní a mají se bavit jako ostatní.

Celý článek

Neodolatelná svůdnost sexistického prasátečka

30.11.2016

Pokaždé koncem roku probíhá vyhlášení ankety o sexistické prasátečko. Veřejnosti jsou předloženy „nejhanbatější“ reklamy, které se za poslední dobu objevily, a porota z nich vybírá tu, jež je nejvíc „urážlivá“ či „podporující genderové stereotypy“. Tu a tam lze zaslechnout hlasy, že soutěž o sexistické prasátečko je příliš upjatá, popřípadě že jde o důsledek vítězného tažení politické korektnosti Evropou. Soutěž prý neslouží k ničemu dobrému a bylo by nejlepší ji zrušit a zapomenout, že vůbec někdy probíhala. Takovýmto škarohlídským hlasům je třeba se vzepřít. Většina mužů, a to i těch „stereotypních“, naštěstí proti soutěži nic nenamítá, a naopak oceňuje, že má možnost se tímto způsobem seznámit se zajímavými reklamami, které by jinak unikly pozornosti. Aby mohli organizátoři posbírat všechny návrhy, musí být otevření, ba přímo odvázaní, a k erotice musejí přistupovat bez předsudků. Rád bych se tímto přihlásil k neustále přibývajícím fanouškům soutěže. Ovšem ani mezi fanoušky není mnoho těch, kteří dokážou atraktivitu soutěže plně docenit. Již samotný nápad soutěž zahájit byl rajcovný jako něžný dotek krásné dívky. Nejde jen o vzrušující čekání na publikaci navržených kandidátů. Znát kandidáty a čekat na vyhlášení konečných výsledků je nezbytná předehra. Po ní přichází samotný akt, při kterém jsou vybíráni ti nejpřitažlivější favorité. Blíží se extáze. Dech a pulz se zrychlují, až dojde k vyvrcholení v podobě slavnostního vyhlášení výsledků. Ceremoniál je odvázaný a rozpustilý jako swingers party. Rty, které výsledky ohlašují publiku, jsou neodolatelné jako dychtivá ústa lepé děvy. Soutěž, jež bojuje proti nadužívání erotických prvků v reklamě, je k pomilování. Vždy se najdou moralisté, kterým se bude soutěž zdát příliš vzdálená jejich upjatému vidění světa. Znovu a znovu se budou snažit dostat se ke slovu remcalové, podle kterých se soutěž ocitla za hranicemi přijatelnosti. Nechme tyto úzkoprsé osoby, ať se vymluví, ale nedovolme jim, aby existenci vilné soutěže ohrozily. Lechtivé vzrušení, které přináší národu, je samo o sobě důvodem pro její zachování.

Celý článek

Prosinec

30.11.2016

Prosinec se nese ve znamení Vánoc, které by s odkazem na svůj křesťanský původ mohly být chápány také jako oslava vzájemné solidarity a dávání. I proto si kromě vánočních svátků můžeme během prosince připomenout také několik mezinárodních dnů, které vyzývají k zájmu o ty z nás, kteří potřebují v různých ohledech naši pomoc a zájem. První prosinec je Světovým dnem boje proti AIDS, který se slaví od roku 1988 s podporou Světové zdravotnické organizace. Přes stálou mezinárodní medicínskou pomoc je počet obětí AIDS každoročně odhadován přibližně na dva miliony lidských životů, přičemž více než deset procent z obětí jsou děti. Proto se první dva roky tento den zaměřoval především na boj proti AIDS u dětí a dospívajících; od té doby se každý rok věnuje jednomu konkrétnímu tématu, které s problémem AIDS a HIV souvisí. Celosvětovým znakem je červená překřížená stužka. Třetí prosinec je od roku 1992 Mezinárodním dnem lidí s postižením, přičemž každý rok se zaměřuje pozornost na jiné téma. V roce 2006 to byla například „E-Accessibility“, tedy dostupnost internetu a pomoci, kterou nabízí, pro lidi s postižením. Tento rok se bude mluvit o sedmnácti různých tématech, která organizátoři považují do budoucna za důležitá. Desátého prosince si poté prostřednictvím Dne lidských práv připomínáme přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948. Světový den dětství je dalším z mnoha celosvětově uznávaných dnů, který je věnován právě dětem. Připadl na jedenáctého prosince, neboť v tento den byla roku 1946 založena organizace UNICEF - Dětský fond Organizace spojených národů, který napomáhá zlepšování životních podmínek dětí po celém světě. A abychom si na závěr alespoň trochu odpočinuli od celospolečenských problémů, můžeme si patnáctého prosince u šálku chutného čaje připomenout mezinárodní den tohoto nápoje. Svátek se od roku 2005 slaví zejména v zemích, které ve velkém množství čaj exportují, a je zaměřený také na podporu fair trade obchodu s touto celosvětově oblíbenou komoditou.

Celý článek

Norské narýsované životy

Andrej Ruščák, 30.11.2016

Fjordy, ryby a ropa… to si představíme pod slovem Norsko. Stále víc Čechů Norsko navštěvuje (přes pověstnou drahotu se to tam v létě auty s českou poznávací značkou jenom hemží), jenže jaká je norská společnost? Proniknout do ní není snadné. Když se to podaří, ledacos vás překvapí.

Celý článek

Za láskou do cizí země...

30.11.2016

Skoro třetina studentů naváže při svém pobytu v cizí zemi partnerský vztah. Pokud vydrží, jeden z partnerů často odjede za svým vyvoleným či vyvolenou. Jak si ale zvyknout na život v nové zemi? Téměř nikoho neznám, nikam nepatřím a ničím nejsem... ... a jak to zvládnout

Celý článek

Ilse Sand: Mějte se víc rádi!

Zuzana Daňková, 30.11.2016

Přecitlivělí lidé se nemají za co stydět. Tvrdí to dánská pastorka a terapeutka Ilse Sand, jejíž kniha Přecitlivělost není slabost právě vyšla v českém překladu. „Žijte svůj život pomalu a hluboce a nesnažte se excelovat,“ radí Sand.

Celý článek

Africké úvahy o smyslu Vánoc

30.11.2016

Vánoce bez stromečku, bez kapra a salátu, bez vánočních nákupů, cukroví a rodiny. Ale zato plné přijetí cizí kultury a zamyšlení nad skutečným významem Vánoc.

Celý článek

Rozdělená společnost

mz, 30.11.2016

Události v informačním věku letí rychle. Sotva se vzpamatujeme z brexitu, je tu 28. říjen a kauza dalajláma/Brady/dopis do Číny. Jakmile utichne ta, zvítězí v USA Donald Trump. A sotva si na něj zvykneme, je tu 17. listopad a další kolo zápasu s prezidentem Zemanem. Všechno to má něco společného. Elity chtějí jedno, ale voliči druhé.

Celý článek

Tajemství lidského pohledu

30.11.2016

Z očí se prý dá vyčíst, co si člověk myslí, jeho vlastnosti i nemoci. Co z toho jsou pověry, a co je vědecky prokázáno? Oči už nejsou jen v centru pozornosti básníků a spisovatelů, kteří s oblibou používají květnatá rčení typu: Probodla jej očima, oko do duše okno, z očí mu létaly blesky… Oči jsou předmětem vědeckých výzkumů a zároveň přibývá kurzů pro zájemce, kteří se chtějí naučit z očí diagnostikovat nemoci nebo podle očí poznat, co si lidé ve skutečnosti myslí.

Celý článek

Proč?

30.11.2016

Seriál o tělesných projevech a pocitech, které si často neumíme vysvětlit - 11. část

Celý článek

Nekonečné návštěvy terapeuta

30.11.2016

Je to nutné? Znáte to z filmů Woodyho Allena: k psychoanalytikovi musí člověk několikrát týdně. Není to mrhání časem a energií? Nebo rafinovaná past na vaši peněženku? Nikoliv. Časově náročná psychoanalýza má svůj smysl.

Celý článek

Nemůžeme žít bez naděje

Matyáš Zrno, 30.11.2016

Rozhovor se skupinovým terapeutem Earlem Hopperem

Celý článek

Při ovulaci se nemalujte!

Podle Psychologie Heute připravila Eva Kubová, 30.11.2016

Víte, že muži hodnotí ženský obličej jako mimořádně atraktivní v době ovulace? Zdá se, že příroda si to tak pojistila - aby došlo k co největšímu naplnění hesla: „Milujte se množte se! Ostatně evoluční psychologové se shodují v tom, že příroda zařídila v našich životech mnohé velmi chytře, rafinovaně a účelově. Jenže podle čeho muži poznají, v jaké fázi cyklu se žena právě nachází?

Celý článek

Zamilovali jste se? Tajte to

30.11.2016

Sdílet s manipulativní matkou svůj začínající milostný vztah není dobrý nápad. Otočí se to proti vám. Buď bude podezřívavá a nedůvěřivá, že by vás mohl nějaký muž nebo žena doopravdy milovat, nebo udusí vaši radost svou mrzutostí, případně dokáže váš vztah sabotovat, pokud byste s ní žili ve společné domácnosti. V určitých případech může vaše milostné pouto zcela přehlížet, jako kdybyste stále patřili jen jí. To se častěji děje u jediného syna. Existuje méně běžný případ, kdy si extrémně narcistická matka přisvojí pozornost nově příchozího, který si získal srdce její dcery. Snaží se být příjemná a zajímavá, strhává na sebe pozornost při debatách, nešetří vůči němu komplimenty, obsluhuje ho a snaží se vystupovat neuvěřitelně přívětivě. Koneckonců jí jde o to, dceřinu novou lásku navnadit a získat na svou stranu. Proto bych vám radila uchovat si tajemství a sdílet nadšení z vašich nových lásek spíš s vašimi přáteli.

Celý článek

Narcis v roli rodiče: Když jen láska nestačí

Pavla Koucká, 30.11.2016

Navenek působí jako dokonalí, svědomití, srdeční rodiče, ze kterých by si každý mohl vzít příklad. Ve skutečném vztahu k dítěti jim však chybí to nejzásadnější - bezpodmínečná láska a přijetí. Jejich vztah k vlastnímu dítěti je totiž podmíněn jejich potřebou hýčkat si pocit své vlastní jedinečnosti a dokonalosti. K tomuto cíli může být i dítě vždy jenom prostředkem. Narcističtí rodiče zraňují skrytě, ale o to bolestněji…

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace