5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

1/2017

ČLOVĚK JAKO BYTOST VE VZTAHU

Eva Jendrulková, 3.1.2017

Židovský myslitel Martin Buber sepsal své stěžejní dílo v reakci na otřes svých hodnot způsobený první světovou válkou. Psychologicky zajímavý je také vliv Buberova dětství - nikdy nepoznal svoji matku, což prožíval jako „promeškané setkání“. Tato zkušenost v něm probudila touhu po opravdovém vztahu s druhým člověkem. Já a Ty tak můžeme chápat jako snahu o návrat k dialogické podstatě každého člověka -tedy k pojetí člověka jako bytosti, kterou charakterizuje její schopnost vztahu k druhým.

Celý článek

Hlavně se braňte! VŠÍM…

Matyáš Zrno, 3.1.2017

„Co čumíš, ty p*čo!“ zařval na křehkou dívku instruktor se svaly ve tváři napjatými vztekem. V první chvíli je trochu v šoku nejen ona, ale i většina z dalších asi deseti mladých žen a mužů v místnosti. Vypadají všichni do jednoho jako chlapci a děvčata ze slušných rodin. Jako někdo, kdo na něco podobného není zvyklý. A právě proto na ně instruktor řve. Simulované situace jim mají pomoci dostat do krve postupy pro případ potyčky nebo přepadení. Antropolog by možná řekl, že je mají zbavit kulturního nánosu a objevit v sobě to zvíře, které se má neustále na pozoru, raději uteče, než bojuje, ale když musí, tak bojuje ze všech sil. A zdá se, že se to docela daří. Ve dvojicích na sebe účastníci za chvíli řvou, jako kdyby od malička nedělali nic jiného. Možná ten kulturní nános není tak silný, jak si myslíme…

Celý článek

MIZEJÍCÍ SVĚT ČERNOHORSKÝCH HORALŮ

Matyáš Zrno, 3.1.2017

Budo Bukilić není typický sedlák. Zatímco ostatní se se zvířaty baví jen pomocí hole, on má při dojení rituál. Nejprve podrbe on stračenu a pak ji podojí. Pak si sedne, ubalí si svou třicátou pátou cigaretu, zapálí si a nechá se zase on drbat od krávy na zádech. Hraje si s teletem a jeho psovi nekoukají žebra. A taky nepije. Tedy alespoň ne moc. A kdyby měl manželku, tak by ji určit nebil.

Celý článek

ČERNÉ MYŠLENKY

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph. D., 3.1.2017

Se 17letým synem se rozešla přítelkyně a syn to docela těžce nese. Už během jejich vztahu se dost trápil různými nejistotami a manipulacemi z její strany (holčičí hrátky) a nyní se jako rodiče obáváme, aby si syn něco neudělal. Jsou takové případy. Nechce se nám ale svěřovat. Jak mu můžeme jako rodiče pomoci? Chceme mít jistotu, že třeba nepřehlédneme u něj nějaké varovné signály, že se chystá provést nějakou hloupost. Jak se máme zachovat a čeho bychom si měli všímat? Jak projevit podporu, když o tom dotyčné dítě nechce mluvit?

Celý článek

Život v bublinách

Matyáš Zrno, 3.1.2017

Všichni mluvíme česky, ale někdy si nerozumíme. Hipsteři s dělníky, ajťáci s umělci, hiphopeři se všemi ostatními… Slang, styl oblékání nebo trávení volného času jsou u jednotlivých skupin stále rozdílnější a jejich vzájemné soužití tak připomíná spíš život vedle sebe než spolu.

Celý článek

Kdo nežárlí, nemiluje?

Bc. et. Bc. Zdeňka Řezníčková, 3.1.2017

S partnerskou žárlivostí se už jistě setkala řada z nás. Možná jste někdy zažili situaci, kdy na vás partnerka či partner žárlili, nebo jste naopak někdy vy sami žárlivost vůči někomu pocítili. Jak žárlivost naše vztahy ovlivňuje? A opravdu platí známé úsloví, že kdo nežárlí, nemiluje?

Celý článek

KOLO PŘÁTELSKÉHO ŠTĚSTÍ

VERONIKA ZAVŘELOVÁ, 3.1.2017

Kdo by nechtěl trávit odpoledne ve svižném hovoru u kávy a na gauči s partičkou blízkých přátel? Jenže jak se stát součástí takového společenství, když vám už bylo třicet a vaši staří přátelé se rozutekli?

Celý článek

KOLAPS JE JEN ZAČÁTEK…

Matyáš Zrno, 3.1.2017

Každá společnost má v sobě zakódovaný svůj úpadek, ale nemáme se toho bát. Kolaps bývá natolik postupný, že si toho ani nemusíme všimnout. A kolaps je navíc příležitostí k novému začátku, jak se to stalo kolikrát i v Egyptě. Tvrdí to ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, který ale proslul mezi širokou veřejností spíše jako autor a spoluautor řady knih, které se věnují krizovým aspektům civilizací. Poslední se jmenuje Na rozhraní a vyšla v listopadu loňského roku.

Celý článek

Ohlasy z Facebooku

3.1.2017

AD: KRÁSA OTEVÍRÁ DVEŘE

Celý článek

Publicistická cena Vládního výboru

Red., 3.1.2017

Cena pro Psychologii dnes

Celý článek

Literární hádanky

3.1.2017

Nápověda: Absurdní drama, jehož název obsahuje jméno postavy, která se na scéně nikdy neobjeví.

Celý článek

Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde

PhDr. Ing. Alois Konečný, MBA, 3.1.2017

Uplynulo 130 roků od doby, kdy Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy, vojančil v Olomouci v hodnosti vojína. Právě jemu je věnovaná pamětní deska s bustou od akademického sochaře Bohumila Teplého, která nově ozdobila zeď vedle hlavního vchodu do Caffe Opera na Horním náměstí. Je to sympatické i z toho pohledu, že v Olomouci působí na filozofické fakultě katedra psychologie, kde se dá tento obor studovat. Freudovi tehdy bylo třicet roků, měl již hodnost docenta a musel přerušit svoji vědeckou práci. Já jsem tuto informaci získal někdy ve věku 17 roků, tedy v roce 1969. Zdroj jsem pro svůj věk a tehdejší nedostatečnou průpravu k vědecké práci bohužel nezachytil. Psalo se tam i o tom, že Freud na vojně maloval barvou praporky na černo-žlutou barvu. Vojín Freud seděl jednou v kavárně Hirsch (dnešní Opera) a čekal, že mu pikolík donese pivo. Čekal prý dost dlouho, asi tak hodinu - a pivo nikde. Pikolíci roznášeli pivo „šajbám“ a to on podle uniformy a distinkcí nebyl. Už to nevydržel a zatahal pikolíka za rukáv a řekl mu, že z něho, tedy z Freuda, také jednou bude generál. Jestli bylo potom pivo doneseno, to netuším. Tak jsem zavzpomínal na svoji vojenskou službu, dostal jsem hodnost vojína absolventa, což bylo velmi vzácné, a funkci těžkého kulometčíka. Vzpomínám, jak na mne přišla kontrola z ministerstva a plukovník chtěl, ať mu otevřu skříňku s osobními věcmi. Dal jsem mu do ruky klíč, ať si to otevře sám, splnil tedy „můj rozkaz“, otevřel skříňku a na hlavu se mu sesypaly knihy. Do hlavy ho udeřila „Malá encyklopedie psychologie“. On ji zvedl a škodo-radostně pravil: „Aha, psychologie, to je buržoazní věda, tu nebudete nikdy potřebovat, musíte ale umět vojenské řády.“ Já mu oponoval, že řády nepotřebuji, ale psychologii určitě jednou potřebovat budu, což se nakonec i potvrdilo.

Celý článek

 1 2
6666
Výroční konference Škola komunikace