5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

3/2017

Psychologie dnes 3/2017

Matyáš Zrno, 28.2.2017

V březnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 3/2017

38 dní bez jídla

Matyáš Zrno, 28.2.2017

Vít Šmilauer je mladým docentem na ČVUT, kde se věnuje víceúrovňovému výzkumu betonu. A nutno dodat, že ve svém oboru dosáhl světové proslulosti. Proslul ale i něčím jiným, alespoň mezi těmi, co ho znají. Vyléčil se z Crohnovy nemoci. Touto bolestivou – a v podstatě nevyléčitelnou – nemocí střev trpí 40 000 Čechů a jejich počet stále roste. Za posledních deset let skoro o padesát procent. Vít Šmilauer si ji vyléčil sám. Hladovkou.

Celý článek

38 dní bez jídla

Box není jen o mlácení

Veronika Kudová, 28.2.2017

Když se řekne box, řadě lidí se vybaví dva rozmlácení fighteři, kteří do sebe tlučou hlava nehlava. Většina lidí vnímá box jako velmi agresivní sport, ve kterém jde jen o to, druhého co nejvíce roztřískat, zranit, ublížit mu. Jenže – ne vždy to tak musí být. O co v boxu vlastně jde a jak do takového sportu zapadne žena?

Celý článek

Box není jen o mlácení

Být single je v módě

Zuzka Daňková, 28.2.2017

Singles – tedy lidé po třicítce žijící sami – bývají spíše předmětem opovržení jako sobečtí egoisté, kteří si chtějí jen užívat, cestovat a kteří jsou dobrým terčem obchodníků, protože mají dost času a peněz. Být single ale má i své výhody a navíc – málokdo vydrží být single věčně. Zuzka Filipová o tom ví svoje – žila jako single, cestovala a napsala o tom i knihu.

Celý článek

Být single je v můdě

Partner jako přítel

Radka Gottwaldová, 28.2.2017

Možná se vám to taky stalo, nebo se obáváte, že k tomu jednou dojde. Máte krásný vztah, ale časem se z něj začne vytrácet blízkost. Mezi partnery se vkrádá nevraživost a nepochopení a láska se pomalu vytrácí. Ani nevíte jak, a najednou vám připadá, že vedle sebe vidíte cizího člověka.

Celý článek

Partner jako přítel

Rodičovství ještě žádný soud nerozvedl

Matyáš Zrno, 28.2.2017

Je současná rodina a manželství v krizi, nebo se jenom mění jejich podoba? Je možné přestat být rodičem, stejně jako přestat být partnerem? A je rozumné prosazovat domácí porody? O tom mluvíme s rodinnými terapeuty Ludmilou Trapkovou a Vladislavem Chválou.

Celý článek

Rodičovství ještě žádný soud nerozvedl

Přišel jste nás zabít

Jan Lukavec, 28.2.2017

Bruce D. Perry, Maia Szalavitz: Chlapec, kterého chovali jako psa: příběhy dětí, které překonaly trauma. Přel. Linda Bartošková, Portál, Praha 2016.

Celý článek

PORADNA

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph. D., psycholog., 28.2.2017

MÁM POCIT, že jsem hrozně emočně závislá na lidech, s kterými jsem ve vztazích - zejména ve vztazích partnerských, kde mne to také nejvíce trápí. Neustále potřebuji od partnera slyšet, že mne (stále ještě) miluje, že se mu líbím, že mne považuje za dostatečně zajímavou, chytrou, že ho vztah se mnou stále baví… Zároveň jsem si vědoma toho, jak vyčerpávající tohle musí pro druhého být a jak tím mohu partnery dovést právě k tomu, že se se mnou raději rozejdou. Snažím se proto se co nejvíce přemáhat a domáhat se těchto ujišťování co nejméně. I moje „málo často“ však může být pro druhého příliš. Jak bych měla k tomuto problému přistoupit?

Celý článek

38 DNÍ bez jídla

Matyáš Zrno, 28.2.2017

Vít Šmilauer je mladým docentem na ČVUT, kde se věnuje víceúrovňovému výzkumu betonu. A nutno dodat, že ve svém oboru dosáhl světové proslulosti. Proslul ale i něčím jiným, alespoň mezi těmi, co ho znají. Vyléčil se z Crohnovy nemoci. Touto bolestivou - a v podstatě nevyléčitelnou - nemocí střev trpí 40 000 Čechů a jejich počet stále roste. Za posledních deset let skoro o padesát procent. Vít Šmilauer si ji vyléčil sám. Hladovkou.

Celý článek

VLIV VYSOKÉHO KREVNÍHO TLAKU NA ROZVOJ DEMENCE

Zuzana Daňková., 28.2.2017

Americká kardiologická organizace publikovala studii, v níž shrnuje výsledky studií, které se zabývají vztahem vysokého krevního tlaku (hypertenze) a rozvoje demence. Hlavním výsledkem je zjištění, že přítomnost vysokého krevního tlaku ve středním věku má nepříznivý vliv na kognitivní funkce ve stáří. Nejrizikovější je kombinace vysokého tlaku ve středním věku, a naopak nízkého tlaku ve stáří. Demence je progresivní a nevratné zhoršení kognitivních funkcí, přičemž nejrozšířenější příčinou tohoto zhoršení je Alzheimerova choroba (AD). Léčba rizikových faktorů spojených s vysokým krevním tlakem může přitom snížit riziko výskytu Alzheimerovy choroby až o 30 procent. Dalším faktorem přispívajícím ke zhoršování kognitivních funkcí je například menopauza u žen - mechanismus vzájemného působení ale zatím není jasný. Také dosud nemáme odpověď na otázku, zda léčba hypertenze ve středním věku může pozdější zhoršování kognitivních funkcí zcela zvrátit. Podle klinických dat se zatím zdá, že největší účinnost má léčba hypertenze u mladších pacientů.

Celý článek

Hikikomori muži

Milan Petrák, 28.2.2017

Kontroverzní dopis rozeslal loni japonský ministr pro vzdělání Hakubun Shimomura vysokým školám. Všechny státní univerzity vyzval k uzavření kateder společenských věd (včetně ekonomie a práv), popřípadě k transformaci tak, aby se věnovaly oborům, které podle ministra „lépe odpovídají potřebám společnosti“. Ministrovým záměrem je posílit řady techniků, programátorů a vědců věnujících se přírodním vědám. Ale je toto skutečně to, co říše vycházejícího slunce nejvíce potřebuje?

Celý článek

Feminismus, nebo byznys?

Matyáš Zrno, 28.2.2017

Celý článek

Zdokonalme politickou korektnost

Milan Petrák, 28.2.2017

Sloupek Milana Petráka

Celý článek

Umíme mluvit s dětmi?

Veronika Lošťáková, 28.2.2017

Dítě u psychologa: Pro mnohé psychology i psychoterapeuty bývá dítě těžkým klientem. Ne každý máme talent si s dětmi porozumět, získat jejich důvěru, ba co víc - rozhovorem jim pomoci. Přesto děti do našich konzultoven vstupují, jsou našimi klienty, potřebují pomoc, a někdy jde o vážné situace, kdy se rozhoduje o jejich dalším osudu.

Celý článek

Westernovky a lidské vědomí

Zuzana Daňková., 28.2.2017

2 SERIÁL

Celý článek

Autismus a Chardonnay

Zuzana Daňková., 28.2.2017

3 BLOG

Celý článek

PSYCHOFARMAKA

MUDr. Karel Nešpor, CSc., 28.2.2017

Do pohody s Nešporem!

Celý článek

Ovečky, kterým věnujeme čas

PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, kouč (nahoře) PhDr. Jana Zouharová, Ph. D., psycholog, kouč (dole), 28.2.2017

Také pracujete s lidmi a pomáháte jim v jejich rozvoji? Chcete, aby energie a čas, jež jim věnujete, byly plnohodnotně využity? Pak je článek právě pro vás.

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace