5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

4/2017

Řešíme už jen pseudoproblémy

Matyáš Zrno, 28.3.2017

Stanislav Komárek je mužem mnoha tváří. Asi nejvíc je ale biologem, filozofem, spisovatelem a cestovatelem. Jeho široký záběr vede k tomu, že ve svých knihách nabízí často nezvyklý pohled na člověka a společnost. Myšlenky si chodí srovnat do temné komory, dost ho štve, kolik péče věnujeme domácím mazlíčkům, a myslí si, že zbytečně moc pracujeme.

Celý článek

Řešíme už jen pseudoproblémy

S Cyrilem Höschlem O REFORMĚ psychiatrické péče

Dana Mičolová, 28.3.2017

* Co byste změnil v psychiatrických léčebnách?

Celý článek

Hygge

VERONIKA ZAVŘELOVÁ, 28.3.2017

Dokonalé umění pohody kdykoliv a kdekoliv

Celý článek

Alzheimer a ZNEČIŠTĚNÉ OVZDUŠÍ

Jaroslav Petr, 28.3.2017

Epidemiologové a neurologové předkládají stále pádnější důkazy o tom, že znečištěné ovzduší vyvolává demenci u zvířat i lidí.

Celý článek

OSOBNÍ ROZVOJ

28.3.2017

Co rozhoduje o tom, zda budeme úspěšní? Psychologové přišli na to, jaké osobnostní rysy, zvyky a chování mají jedinci, kterým se daří. A čím se od nich liší ti s menšími šancemi na úspěch. Kam se zařadíte vy?

Celý článek

AMERIKA se hodně změnila, bohužel k horšímu...

Zuzana Daňková, 28.3.2017

Má skutečně každý Američan svého terapeuta? Jak psychoterapii zasáhl obrovský vliv farmaceutických firem? Proč se Spojené státy změnily od šedesátých let k horšímu? O tom si povídáme s Olgou Marlinovou, psychoanalytičkou s dlouholetou praxí v New Yorku.

Celý článek

Psychologie NA TALÍŘI

Radka Baldová, 28.3.2017

Ryby pro štěstí

Celý článek

Můžou dopravní značky ZABÍJET?

Milan Petrák, 28.3.2017

Na silnici jde o život. Každý rok zahyne při dopravních nehodách na celém světě jeden a čtvrt milionu lidí. Již celá desetiletí si odborníci na silniční dopravu, psychologové a zástupci policie lámou hlavu nad otázkou, jak tuto děsivou bilanci snížit. S rostoucí zatížeností silnic přibývá pravidel silničního provozu. Je to logické. Pokud se řítíte ke křižovatce, potřebujete předem vědět, kdo má přednost, a ne se rozptylovat přemýšlením, koho na ni pustit. Pravidla jsou dotahována k dokonalosti, postihují maximum možných situací a jejich příloha obsahuje desítky různých dopravních značek. Všeho moc škodí. Z přemíry dopravních značek se stává džungle. Podle analýzy na webu psychology.com, která srovnává používání značek a počty nehod v několika zemích, se na vysokém počtu úmrtí při nehodách v USA podílí nadužívání „stopky“ na amerických křižovatkách. Nizozemské město Drachten bylo první, které se rozhodlo jít proti dosavadním zvyklostem. Odstranilo velkou část dopravních značek a začalo spoléhat na schopnost úsudku a ohleduplnost řidičů. Zní to jako riskantní pokus, ale zavedení „nahé ulice“ vedlo ke snížení nehodovosti. Projekt byl natolik úspěšný, že ho v současnosti zkoušejí další evropská města. Dalším krokem jsou „sdílené prostory“. Ulice přestává být dělená na část pro auta, pro cyklisty a pro chodce, ale tvoří jediný celek. Něco takového zní vyloženě nebezpečně. Nicméně díky tomu, že sdílené prostory nutí řidiče jezdit pomaleji a dávat větší pozor, zdá se, že i tudy by mohla vést cesta k menšímu počtu obětí. Nejde jen o evropskou specialitu. Spisovatelka Věra Nosková popisuje v knize Nechte psa doma, jak funguje doprava v Thajsku. Dopravních značek zde uvidíte minimum a psaná pravidla nikoho příliš nezajímají. Místo nich nastupuje samostatné myšlení. Řidiči jezdí pomalu, a pokud vás chtějí předjet, učiní to podle svého uvážení zprava nebo zleva, ale napřed vás na to připraví krátkým zatroubením. Z hlediska nových trendů je Thajsko pořádně vepředu. A jak je na tom s nehodovostí? A sakra! Počtem 36 mrtvých na 100 000 obyvatel se nachází na nelichotivém druhém místa (za Namibií). Na českých silnicích, o kterých se říká, že jsou přeznačené, umírá šestkrát méně lidí. Co s tím? Jak vidno, žádnou metodu nelze aplikovat slepě, bez přemýšlení a bez přihlédnutí k místním okolnostem. „Nahé ulice“ a „sdílené prostory“ mohou být cestou k větší bezpečnosti, ale určitě ne vždy a všude. Než začneme kácet dopravní značky, musíme mít jasno, které a proč to mají být.

Celý článek

Jaká je vaše motivace ke hře?

Mgr. Monika Nevolová, 28.3.2017

V rámci her jsou dost zajímavé vnitřní pohnutky, proč se her lidé účastní. Je to zajímavé hlavně z hlediska sledování dynamiky a motivace lidí v týmu. Podle těchto pohnutek můžeme rozdělit účastníky her na 4 typy. Kam patříte vy?

Celý článek

Moje cesta k terapii

Lenka Čapková, 28.3.2017

Jako mnozí další jsem se stala obětí dojmu, že pomoc se hledá u psychiatra. Omyl. Psychiatr nemá čas si povídat, diagnostikuje a předepisuje léky. A když je dobrý, doporučí terapeuta. Mně najít tu pravou terapeutku trvalo deset let.

Celý článek

Pomalé cesty do dospělosti

Zuzana Daňková, 28.3.2017

Říká se jim generace Y. Nebo také mileniálové – generace nového tisíciletí. Hlavní znaky? Jsou narození po revoluci a informační technologie sají takřka s mateřským mlékem. A předchozí generace má dojem, že to jsou tak trochu nezodpovědní flákači a mamánci, kteří nic neumějí a chtěli by všechno. Jenže to si myslí každá předchozí generace…

Celý článek

MÁM PANICKOU HRŮZU Z TELEFONOVÁNÍ

MUDr. Kateřina Gláslová, Ph. D., 28.3.2017

* Mám-li před sebou číslo na úřad, do práce, ale i na příbuzné, musím se skutečně velmi dlouho odhodlávat, někdy i celé hodiny, a neustále zvažuji alternativy spojení. Začnu být nervózní a mé pocity jsou podobné těm z čekárny u zubaře či před zkouškou. Přitom přímý kontakt s dotyčnými mi problém nedělá vůbec. Můžete mi poradit, jak tuto „fobii“ eliminovat? Lucie

Celý článek

3× TIP

Zuzana Daňková, 28.3.2017

1 AKCE

Celý článek

Puberťačky, sex a líčení mužskýma očima

Matyáš Zrno, 28.3.2017

Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví MUDr. Jana Martincová Babyonline. Brno, 2016

Celý článek

SMSKY

28.3.2017

MICHELLE:

Celý článek

Život naruby

Marie Těthalová, 28.3.2017

Ďábel je taky jenom člověk Hans Rath, překlad z němčiny Michaela Škultéty Anch Books, 2016

Celý článek

Hravost nade vše!

Mgr. Monika Nevolová, 28.3.2017

Hra je součástí kultury od počátku dějin lidské společnosti. Provází člověka po celý život a naplňuje ho od dětství k mládí až do dospělosti. A právě v dospělosti bychom neměli význam hry podceňovat!

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace