5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

6/2017

Psychologie dnes 6/2017

Matyáš Zrno, 30.5.2017

V červnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 6/2017

Diagnóza F-17

Táňa Pikartová, 30.5.2017

Odvykání kouření je pro jedny noční můrou a nekonečným trápením. Druzí dokážou skončit s tabákem típnutím poslední cigarety. Jak to?

Celý článek

Diagnóza F-17

Příběh ketaminu. Od psychonautů k léčbě deprese

Jaroslav Petr, 30.5.2017

Ketamin začal sloužit počátkem 70. let v humánní a později i ve veterinární medicíně jako vysoce účinné anestetikum. Účinky této látky ale záhy objevili i vyznavači hnutí new age. Ketamin užívali v tabletách nebo ho kouřili, popřípadě si jej píchali do svalu.

Celý článek

Příběh ketaminu. Od psychonautů k léčbě deprese

Pubertou s asistentem v zádech

Petra Štarková, 30.5.2017

Každé dítě – i to zdravotně postižené – by mělo chodit do normální školy. To si myslí ministerstvo školství i většina rodičů takových dětí. Pochopitelně. Chtějí, aby jejich dítě nebylo sociálně izolované, mohlo trávit čas mezi svými vrstevníky a rozvíjet kamarádské a později i partnerské vztahy v přirozeném okolí svého bydliště.

Celý článek

Pubertou s asistentem v zádech

Psychopat se do armády nedostane

Matyáš Zrno, 30.5.2017

Jakými psychologickými testy musí projít adepti na vstup do armády a jakou roli má armádní psycholog? Jsou na tom dnešní mladí kluci skutečně o tolik fyzicky i psychicky hůře než ti z minulých generací? Je u vojáku běžný posttraumatický stresový syndrom a jsou jejich partnerské vztahy předem odsouzeny k neúspěchu? O tom mluvíme s majorem Ivem Zelinkou, zástupcem velitele chrudimských výsadkářů, který má za sebou tři bojová nasazení v Afghánistánu a absolvoval vysokou školu americké námořní pěchoty.

Celý článek

Psychopat se do armády nedostane

CO A KDY nám jde nejlépe

30.5.2017

Každá věc má svůj pravý čas. Na něco si prostě musíme počkat, a něco naopak už nedoženeme, nebo nás to bude stát větší úsilí. Když pochopíme, co se nám bude dařit v určité životní fázi nejlépe, možná budeme se svým životem spokojenější.

Celý článek

Z léčebny do práce

Kateřina Málková, 30.5.2017

Celý článek

Příběh ketaminu

JAROSLAV PETR, 30.5.2017

Od psychonautů k léčbě deprese

Celý článek

Kam jdou lidé s nemocnou duší aneb Česká psychiatrická péče očima pacientů

Kateřina Málková a Josef Gabriel, 30.5.2017

V České republice žije nejméně sto tisíc lidí s vážným duševním onemocněním; nejčastěji se přitom jedná o schizofrenii. Většina mužů a žen s touto psychickou poruchou onemocněla v období puberty a zažila na vlastní kůži nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně. Jak vnímají svoji zkušenost s psychiatrickou péčí? Ve věku kolem dvaceti let tak pro hospitalizovaného obvykle skončí normální život. Dostane nálepku bláznů. Neoznačí jej tak pouze zvědavé sousedky, ale ve formě diagnózy, nejčastěji „paranoidní schizofrenie“, i lékaři-psychiatři. Diagnóza schizofrenie je pak vzhledem k atmosféře ve společnosti a zastaralému systému psychiatrické péče vnímána jako ortel na doživotí.

Celý článek

INTERNET

30.5.2017

Láska na síti

Celý článek

ŘEČ TĚLA a partnerské vztahy

MONIKA STEHLÍKOVÁ, 30.5.2017

Obě tyto varianty podobnosti a proměn v partnerských vztazích se týkají toho, co psychologové nazývají „zrcadlením“ (mirroring). A to je téma nejen v kontextu vztahů partnerských, ale také přátelských nebo rodičovských. Zrcadlení je většinou proces nevědomý, ale k vlastnímu užitku se ho také můžeme naučit zvědomit a pracovat s ním.

Celý článek

Jak milovat A ZŮSTAT SÁM SEBOU

30.5.2017

Co dělat, když přijdeme na to, že zrcadlíme od partnera něco - názory, nálady, způsoby chování -, co přijímat nechceme? Jak dostat ze své psychiky i těla to, co nepomáhá, nebo dokonce škodí naší osobnosti? VYDÝCHEJTE TO. Když si všimnete, že přichází něco, co nechcete (nepříjemný pocit, myšlenky, jednání…), zaměřte svoji pozornost na vlastní dech, a zvlášť na výdech. Klidně se nadechněte a s výdechem si představte, jak se z vašeho těla i duše uvolňuje to, co tam nechcete. Pootevřete při tom ústa a vydechujte dlouho a pomalu. ZAČNĚTE SI PSÁT DENÍK a všímejte si toho, co chcete, toho, co nechcete, s čím se ztotožňujete a v čem naopak sami sebe popíráte. Psaní deníku je aktivita, která má obrovskou přidanou hodnotu. Stačí čtyři minuty zapisování denně a za několik týdnů budete cítit, že máte větší náhled na svůj život a lépe se orientujete ve svých pocitech. Pokud nevíte, jak s psaním začít, vytvořte si lístečky, na kterých bude napsané třeba: Dnes mne potěšilo…, jsem na sebe hrdý/á za to…, štve mne, že… a podobně. Pak si vždy jeden lísteček vytáhněte a rozvíjejte své myšlenky.

Celý článek

Hlavně klid a pohodu

Matyáš Zrno, 30.5.2017

Jsou mladí, ale ne draví. Chtějí pohodu na pracovišti a hodně volna. A ještě k tomu pocit, že práce musí být smysluplná. Tak vidí řada zaměstnavatelů nastupující generaci a děsí se toho, že ty další budou ještě horší. Ale zrovna tak je mladá generace plná lidí, kteří neuvěřitelně tvrdě pracují už od svých osmnácti let. Těch je ale o dost méně. LinkedIn je sociální síť, kterou využívají hlavně profesionálové k navazování kontaktů a k debatě o profesních zájmech. Nedávno tam ale největší rozruch vzbudil trochu netradiční příspěvek Leifa Jensena, generálního manažera mamutí softwarové společnosti. On a jeho žena nabídli svému jedenáctiletému synovi a jeho kamarádovi nějaké peníze za to, že vyluxují byt. Ti souhlasili, ale po třech minutách je to přestalo bavit. „Je to moc nudné, skončili jsme.“ Ani vyhlídka šustících dolarovek je nezlákala. „Ať se nám to líbí, nebo ne, na tenhle druh zaměstnanců musíme být připraveni,“ konstatoval Jensen.

Celý článek

Najděte si chlapa!

Matyáš Zrno, 30.5.2017

Celý článek

diagnóza F-17

Táňa Pikartová, 30.5.2017

Odvykání kouření je pro jedny noční můrou a nekonečným trápením. Druzí dokážou skončit s tabákem típnutím poslední cigarety. Jak to?

Celý článek

PORADNA

30.5.2017

Jsem vdaná pět let, partnera miluji, stejně jako naši malou dcerku. Bohužel se z našeho vztahu vytratila (z mé strany) chuť na sex. Manžel by si přál (a já také), aby to fungovalo. Prodělala jsem jednu interrupci a myslím, že od té doby se to táhne. Těžko jsem to nesla. Teď se to s mimčem v postýlce zdá být zapomenuto :). Nela

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace