5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

9/2017

Co je v domě...

Mojmír Sedláček, 29.8.2017

Flirt na pracovišti

Celý článek

Psychologie NA TALÍŘI

29.8.2017

Maso: pro pohodu a dobrou paměť

Celý článek

ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ SOUVISEJÍ VÍC, NEŽ JSME SI MYSLELI. Mají prožívaná životní spokojenost a zdravá

29.8.2017

tělesná schránka něco společného? Podle všeho ano. Nová studie profesora Eda Dienera a jeho kolegů se zaměřila na revizi literatury z poslední doby a přišla s jednoznačnými výsledky: šťastní lidé jsou opravdu zdravější. Jako nejzásadnější faktor se ukazuje pozitivní myšlení; to totiž ovlivňuje jak prožívané štěstí, tak umožňuje jedinci, aby za své chování přijal odpovědnost. V důsledku tak díky pozitivnímu myšlení více dbáme o svou životosprávu, jelikož uznáváme, že se o své tělo musíme (a chceme) postarat sami. Podle profesora Dienera navíc úroveň spokojenosti, stresu a vnímané deprese ovlivňuje kardiovaskulární a imunitní systém. Čím jsme spokojenější a vyhýbáme se stresu, tím více síly má tělo na boj s nemocemi a zotavování se po zraněních. Rada „myslete pozitivně“ zní samozřejmě až banálně, je však užitečné si ji jednou za čas připomenout. A to obzvlášť ve chvíli, kdy tuto lidovou moudrost podporují i seriózní vědecké poznatky.

Celý článek

PORADNA

MUDr. Kateřina Gláslová, Ph. D., 29.8.2017

Jsme manželé 35 let, náš vztah je stále vřelý, stálý, plný respektu. Problém je v tom, že manžel nemá pocit žízně, pije velmi málo. Snad jen při sportu se množství blíží ke dvěma litrům tekutin, ne vody. Zdravotní problémy jsou v začátku, bolí ho ledviny a zvažuje vyšetření. Tento problém je sice jeho, ale já se tím trápím, probíhají mezi námi diskuse o pití a nepití. Předkládám před něj nápoje všeho druhu a nic se nemění. Přestávám s ním komunikovat i obecně, stále na věc myslím a dost se trápím, až se u mne objevují bolesti břicha. Prosím vás o radu, abych se o jeho problém nezajímala a vytěsnila ho z osobního života. Jitka D.

Celý článek

Nedostatek spánku může vést k depresi

29.8.2017

Většina z nás to zná až příliš dobře. Občas se vyskytnou období, kdy kvůli práci či jiným záležitostem spíme méně, než by nám bylo příjemné. Jenže kromě toho, že býváme protivní a ospalí, se nevyspanost nepříznivě odráží i na našem zdraví. Nedávný výzkum provedený akademiky z University of Pennsylvania ukázal, že nedostatek kvalitního spánku má vliv na více možných zdravotních neduhů, než bychom vůbec čekali. Tým kolem Ivana Vargase zjistil, že kvůli spánkové deprivaci máme tendenci být negativističtější a méně si všímat toho dobrého kolem nás. Což může v důsledku vést až k nárůstu deprese či úzkosti, a nakonec není vyloučeno ani spojení se sebevraždami; to potvrzují i výsledky, že lidé trpící nespavostí mají až třikrát častější myšlenky na sebevraždu (a obecně smrt) ve srovnání s těmi, kteří spí normálně. V zámoří aktuálně probíhá vícero výzkumů zaměřených na sledování propojení těchto dvou oblastí, tedy spánku a depresivních poruch. Jedna probíhající studie kupříkladu navrhuje léčbu deprese pomocí medikamentů podporujících zdravý a pravidelný spánek. Jiná zase spekuluje, že používání mobilního telefonu v posteli před spaním zhoršuje kvalitu spánku a nakonec tak ovlivňuje i spokojenost a duševní zdraví. Zatím nevíme, zdali se tyto předpoklady potvrdí, je ovšem zcela zřejmé, že vědecká obec v současnosti klade na kvalitu spánku velký důraz. Nepodceňte toto téma ani vy.

Celý článek

Syndrom bílého pláště

Ing. Jarmila Rýdlová, Ph. D., 29.8.2017

V ordinaci zahoďte ostych, máte svá práva

Celý článek

Dej to na INSTÁČ“

Matyáš Zrno, 29.8.2017

Znáte to taky? Jste s přáteli na večeři a už už se chystáte začít jíst, když se někdo (obvykle ženského pohlaví) ozve a vše zastaví. Je totiž nutno udělat fotku na „instáč“ neboli Instagram – sociální síť na sdílení fotek. Následuje i několik minut aranžování, focení, upravování fotky, než je výsledný produkt slavnostně umístěn na Instagramy, Facebooky a podobně. Pak se teprve může jíst. Inu, ne že by si jídlo nezasloužilo nějaké rituály. Jídlo je přece ta skoro nejzásadnější událost – bez něj bychom, jak známo, nepřežili. A doby, kdy se chléb náš vezdejší v potu tváře dobýval (a nikdy nebylo jasné, zda se ho podaří dobýt), jsou možná kdesi v našem podvědomí ještě uloženy. Jenže doby, kdy jídlo začínalo děkovnou modlitbou za ty skvělé dary (ať už to byly suché brambory, nebo filet mignon), jsou dávno pryč. Nahradilo je nic – tedy okamžité hltání jídla po usednutí. Ve slušnějších rodinách pak alespoň popřání dobré chuti. Až teď přišlo focení, umožněné samozřejmě neuvěřitelným pokrokem informačních technologií v posledních letech. Doby, kdy se film musel vyvolávat, zní dnešním mladým lidem asi jako připomenutí klínového písma. A právě ono aranžování, upravování, přerovnávání příborů a hledání správného světla je jakousi interakcí s jídlem na talíři, která oddaluje samotný akt konzumace a v konečném důsledku vede k tomu, že se na jídlo více těšíme a lépe nám chutná. Podle čtyři roky starého výzkumu magazínu Psychological Science krátký rituál zvyšuje náš požitek z jídla. Rituál to může být jakýkoliv – musí ale být pravidelný a opakovaný.

Celý článek

Potřebujeme alternativní? školy

29.8.2017

Tři různá místa, trojí různý přístup k výuce, ve všech případech odlišný od běžné praxe na standardní základní škole. Začneme Markem, který se učí doma se svojí mámou.

Celý článek

5 otázek, které si klást ve vztahu

Tereza Baltag, 29.8.2017

TOXICKÉ VZTAHY

Celý článek

BÝT, ČI NEBÝT... krásná

Milan Petrák, 29.8.2017

Brigita byla zhruba pětadvacetiletá pohledná tmavovláska s postavou modelky. Když se dostavila na pohovor do firmy, hledající asistentku do oddělení marketingu, šéf oddělení omrkl její vyvinutou postavu a žoviálně se zeptal: „Tak co umíte?“ Brigita neměla ve zvyku se s čímkoli příliš párat, a tak odpověděla, jak nejstručněji to šlo: „Nic!“ Šéf oddělení byl částečně okouzlen Brigitiným vzezřením a částečně si liboval v absurdním humoru, a tak řekl: „Tak já vás teda beru!“ Brigita tedy nastoupila, zapracovala se a nutno říct, že práci zvládala a žádnou aféru na svém novém pracovišti nevyvolala. Bohužel firmě se příliš nedařilo, a tak se chtě nechtě musela v rámci nucených úspor po pár měsících s Brigitou zase rozloučit. Jeden z kolegů Brigitě ochotně pomohl s vyhotovením strukturovaného životopisu. I on si liboval v absurdním humoru, a tak na konec životopisu připsal: „Zájmy: Nakupování, nakupování, nakupování a hlavně drby!!!“ Vtipnou větu zvýraznil červeným fontem a žlutým zarámováním. Dokument poslal Brigitě mailem s dodatkem: „Hlavně si to napřed pořádně přečti!“ Po týdnu mu přišla od Brigity rozzlobená zpráva: „Ty vole, co jsi mi tam napsal? Já už to poslala do tří firem!“ Navzdory drobnému karambolu při hledání nového místa Brigita rychle uspěla. Opět během pohovoru vypnula hruď a byla vmžiku přijata. Nedá se nic dělat. Krásní lidé mají v životě cestičku umetenější. Nejde jen o hledání zaměstnání. Studie ukazují, že krásné mladé ženy, které spáchaly trestný čin, fasují nižší trest než méně pohlední lidé za stejné provinění. Vysocí (a tedy přitažlivější) muži jsou zase svými zaměstnavateli lépe placeni než my, méně rostlí. Můžeme naříkat nad tím, jak je svět nespravedlivý, ale nebude nám to nic platné. Jsme výtvorem evoluce a ta na spravedlnost kašle. Své geny přenesl spíše ten, kdo si dokázal získat přízeň pohledných jedinců opačného pohlaví. Těžko mít soudcům za zlé, že jsou shovívavější vůči krasavicím, když jde o druh chování, jehož kořeny jsou statisíce či možná miliony let staré. Mimochodem v době, kdy jsem Brigitu vídával, příliš šťastná nebyla. Snažila se najít si partnera, ale většina mladíků v jejím okolí se jí zdála příliš neupravená a špatně oblečená. Brigita tak dala za pravdu nedávnému výzkumu, podle kterého mají pohlední lidé méně kvalitní a kratší dobu trvající partnerské vztahy. Jejich krása vede k tak velkým nárokům na případné protějšky, že je obtížné, ba nemožné jim vyhovět. Tak vidíte, není nakonec lepší brát menší plat než se těšit platu vysokému, ale o podstatnou část příjmů stejně přijít při rozvodovém řízení?

Celý článek

NARKOMAN dokáže vyvinout obrovskou sílu

Matyáš Zrno, 29.8.2017

Jsou v první linii. Lidé, s nimiž se ve službě denně potkávají, jsou alkoholici, narkomani, bezdomovci a zločinci. Také často narazí na schizofreniky nebo lidi trpící různými typy psychických poruch. Pustit se s někým takovým ještě nabuzeným drogou do křížku jen ve dvou je předem prohraný boj, to vše již policisté znají. Zkrátka být (dobrým) poldou není vůbec snadné. Musíte být tak trochu i právník a psycholog. A také té práci hodně obětujete.

Celý článek

Můžou nás emoce oklamat?

Taťána Nováková, 29.8.2017

Jak poznáte, že se vám někdo líbí? Asi nebudete jediní, pokud je vaším identifikačním faktorem šimrání, nebo jak se také říká, „motýlci“ v břiše či srdce tlukoucí jako o závod. Ale ukazuje nám pocit v břiše opravdu naše skutečné city? A jak moc se na něj spoléháme?

Celý článek

CHCEME MANŽELSTVÍ, ale nemáme NA NĚJ...

Matyáš Zrno, 29.8.2017

Aneb s Maxem Kašparů o tom, proč lidé po manželství touží, ale málo pro ně dělají. A také o tom, s jakými potížemi se setkává u svých pacientů, proč střídavou péči vymyslel někdo, kdo nemá rád děti, a jaké nebezpečí vidí v eutanazii.

Celý článek

 1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace