5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

12/2008

Publikační aktivita a citovanost 85 českých aktivních profesorů a docentů v oboru psychologie

Marek Preiss, Ondřej Bezdíček a Eliška Dočkalová, 3.12.2008

Text byl na přání autorů stažen z archivu.

Celý článek

Psychologie dnes 12/2008

Pavla Koucká, 3.12.2008

V prosincovém čísle Psychologie dnes se snad ani nelze nevěnovat tématu Vánoc. Dozvíte se mj., co o vás dárky prozradí! Dále se dočtete,jak naše představy o lásce formují pohádky, proč si mnoho lidí nepřeje domov pro hendikepované ve svém okolí a jaká jsou úskalí psychoterapie na internetu. Věnujeme se i policejním antikonfliktním týmům a „odkládání“ dětí do dětských koutků. À propos, asi tušíte, že myšlení prochází žaludkem, že?

Celý článek

731.jpg

Myšlení prochází žaludkem

Ilona Kaulfuss, 3.12.2008

Podstatnou součástí období Vánoc je jídlo. Vůně cukroví, tradiční večeře, pozvání na oběd. Zato vědci dlouho nahlíželi na potravu jako na zdroj živin. V posledních letech však začínají vedle společenského aspektu jídla připouštět i to, že potrava zásadním způsobem ovlivňuje náš mozek.

Celý článek

Zlobíš, půjdeš do dětského koutku!

Táňa Pikartová, 3.12.2008

Jsou vyhledávané a žádané. Dětské koutky představují nedílnou součást mnoha obchodních center - rodiče mohou spokojeně nakupovat, zatímco si děti pěkně hrají. Anebo jsou jen odložené? To je právě otázka, která nás zajímá.

Celý článek

Policisté bez obušků

Martin Koryčanský, 3.12.2008

Blíží se začátek fotbalového utkání Sigma Olomouc - Sparta Praha. V ulicích města mají pohotovost dvě stovky policistů a čtyřicet strážníků. První konflikt začíná hodinu před začátkem utkání. Jeden ze sparťanů zaútočil na novináře, další provolával rasistická hesla. Rozvášněné fanoušky oslovují policisté v reflexních žlutých vestách s nápisem Antikonfkliktní tým Policie ČR.

Celý článek

Dům seniorů v mé vilové čtvrti? Nikdy!

Tereza Soukupová, 3.12.2008

Nikdo nepochybuje o tom, že domovy důchodců, denní stacionáře, ústavy sociální péče pro osoby mentálně či fyzicky hendikepované jsou potřebné. Jakmile padne otázka, kde že by měly být, mají mnozí jasno: co nejdál od mého domu!

Celý článek

Naše představy o lásce formují pohádky

Jaroslava Králová, 3.12.2008

Pohádky nás okouzlují a promlouvají k nám bez ohledu na věk. Poskytují nám poučení, potěšení, pomoc, povzbuzení, pohlazení, naději, že zlo bude potrestáno. Říkají, že odměna musí být zasloužená a že vždy je naděje na šťastný konec. Mohou poskytnout i cennou inspiraci při výběru životního partnera.

Celý článek

Co o nás prozradí dárky

Iva Adlerová, 3.12.2008

Vánoční dárky jsou tak trochu kouzelné, mohou být naplněním tajných přání, touhy, víry v zázrak, která v skrytu dřímá i v koutku duše dospělého člověka - samozřejmě pokud byl celý rok hodný… Hodně napovědí i o dárci samotném a o jeho vztahu k lidem, jimž jsou jeho dárky určené.

Celý článek

DLUHY po manželovi jsem splácela prostitucí

Ilona Kaulfuss, 3.12.2008

Krátce poté, co manžel navždy zmizel z Helenina života, objevil se exekutor. Požadoval, aby splatila statisícové dluhy, které bývalý muž nadělal v době, kdy ještě byli manžely. Po zoufalé snaze o přivýdělek se rozhodla vydělat peníze v erotickém klubu. Netušila, jak hlubokou hranici překračuje…

Celý článek

Chatuj se svým terapeutem!

3.12.2008

Psychologické poradenství má řadu podob. V posledních letech se přitom rozvíjí zejména poradenství přes internet: v zahraničí o něm vycházejí celé knihy, a i v Čechách si psychologové a poradci s klienty vyměňují e-maily, chatují a přes internet telefonují. Například Linka bezpečí umožňuje chatovat a u brněnské Modré linky zase můžete využít videofonii přes Skype. Jaké jsou výhody a jaké nevýhody?

Celý článek

HIV pacienti: pomáhá terapie ve skupině

3.12.2008

Fyzicky mohou lidé, jimž koluje v krvi virus HIV, ještě mnoho let bez problémů „fungovat“. Psychicky je však těžké tuto skutečnost unést. Pomoci jim může setkávání s podobně postiženými v rámci skupinové psychoterapie.

Celý článek

Inkubátor nezralým novorozencům svědčí

Radkin Honzák, 3.12.2008

stručně

Celý článek

Najdi si svého terapeuta!

3.12.2008

Čtenáři nám často píší o kontakty na psychology. Zejména ve venkovských oblastech a pro osoby, které nemají přístup k internetu, je obtížné psychologa najít. Přispět ke zlepšení by měla i naše nová servisní rubrika.

Celý článek

Povolání tanečník: Chůze po minovém poli neuróz

3.12.2008

Konflikt mezi realitou a iluzí je v uměleckých profesích všudypřítomný. Na jevišti a ve studiu působí tanečníci dojmem odhodlaných, silných, sebejistých lidí, ale pod maskou klidu se často skrývají zmatek, pochybnosti a mučivá nejistota. Ponořili jsme se do psychiky tanečníků, hovořili jsme s umělci a terapeuty a poodhalili jsme, jaký vliv má interakce s učiteli, režiséry a choreografy na jejich identitu.

Celý článek

Čína i USA: finanční krize zabíjí

Babara Hansen Čechová, 3.12.2008

Současná finanční krize podle odhadů jen v Americe zabije stovky lidí, převážně středního věku. Nejen, že je připraví o dům či práci, ale i o život. Se vzrůstajícím stresem v populaci každopádně roste potřeba psychoterapie.

Celý článek

Zlobíš, půjdeš do dětského koutku!

Táňa Pikartová, 3.12.2008

Jsou vyhledávané a žádané. Dětské koutky představují nedílnou součást mnoha obchodních center - rodiče mohou spokojeně nakupovat, zatímco si děti pěkně hrají. Anebo jsou jen odložené? To je právě otázka, která nás zajímá.

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace