5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

2/2009

Psychologie dnes 2/2009

Daniela Kramulová, 4.2.2009

Proč se díváme na reality show a proč se do ní lidé hlásí? Přestože soutěžící mohou vyhrát miliony, nejsou podle psychologů peníze určujícím motivem. Podrobnosti v tématu čísla. Rozhovor s americkým terapeutem Albertem Pessem věnujeme tomu, jak lze „napravit“ špatné vzpomínky. Nabízíme i názory na to, proč ve vztahu lékaře k pacientům mnohdy převažuje rutina nad empatií. V článku Co prožíváte při milování? se dotkneme překvapivých souvislostí, které mohou negativně ovlivňovat milostný život. Seriál Partnerská abeceda pokračuje dílem nazvaným Boj o moc. Zdá se vám, že usilovat o bezpečí dětí je naprosto přirozené? Ukážeme vám i rizika přehnané péče. Dočtete se také, že trauma nepřináší jen bolest, ale i posttraumatický růst. Přinášíme vám i přehled nejvýznamnějších psychologických experimentů, sondu do komunity jihočeských sprejerů či názor na slib manželské věrnosti.

Celý článek

747.jpg

Boj o moc - PARTNERSKÁ ABECEDA nový seriál o partnerských vztazích

Petr Šmolka, 3.2.2009

Touha po moci, po ovládání druhého jsou nejčastějšími příčinami nešťastného manželství. Toto tvrzení zformuloval americký manželský terapeut Arnold Lazarus. Většina odborníků ho považuje za výstižné a pro soudobá manželství typické.

Celý článek

Vztah lékaře k pacientům? Někdy cynismus a rutina

Ježek Martin, 3.2.2009

Vztah lékaře a pacienta je téma stále diskutované, citlivé a živé. Fakt, že pacient je seznámen s diagnózou a podepíše informovaný souhlas s léčbou, z něj ještě nečiní lékařova partnera, jak by se na první pohled mohlo zdát…

Celý článek

Prožili tragédii. A začali lepší život.

Marek Preiss, 3.2.2009

Co tě nezabije, to tě posílí. Vše zlé je k něčemu dobré. Podobná přísloví naznačují, že trauma může mít i pozitivní následky. A psychologické výzkumy ukazují, že tomu tak skutečně nezřídka bývá.

Celý článek

Co stojí pravda v reality show?

Kateřina Pospíšilová, 3.2.2009

Podvedl jste někdy schválně své zákazníky? Byl jste vždycky věrný? Myslíte, že jste dobrý člověk? Stačí 21krát pravdivě odpovědět a vyhráváte miliony. Jak snadné! Přesto tahle hra na pravdu obvykle končí úplně jinak…

Celý článek

Manželský slib - dohoda, která (ne)platí?

Eva Labusová, 3.2.2009

Na počátku manželství stojí slib vzájemné pomoci, podpory, věrnosti, soudržnosti. Už při uzavírání sňatku však mnohdy myslíme na pootevřená zadní vrátka… Co o manželství soudí 24 let ženatý psycholog Pavel Rous?

Celý článek

Co prožíváte při milování?

Daniela Kramulová, 3.2.2009

Divoká, spalující vášeň i pocit vesmírné nekonečnosti a rozplynutí hranic vlastního těla – tak lidé popisují extázi. Po tom, proč takových pocitů není schopen každý, pátrá německý sexuolog Uwe Hartmann.

Celý článek

Albert Pesso: Umíme opravit špatné vzpomínky

Daniela Kramulová, Zuzana Amchová, 3.2.2009

Albert Pesso a jeho žena Diana Boyden byli původně tanečníky a choreografy. Při své práci se studenty tance objevili, že každý člověk má svou emoční historii, která mnohdy nečekaným způsobem ovlivňuje jeho současný život a cítění. Podařilo se jim vytvořit psychoterapeutickou metodu, která emocionálně „napraví“ dávné křivdy a vytvoří pěkné vzpomínky.

Celý článek

Potřebujete obejmout?

mar, 3.2.2009

stručně

Celý článek

Koňské sny účetní Jany

Adéla Kroupová, 3.2.2009

Dva měsíce po porodu a už je zpátky v sedle. Přestože se koně nakonec nestali její obživou, nedokáže si život bez nich představit.

Celý článek

Nepropouštějte, ale inovujte

Barbara Hansen Čechová, 3.2.2009

Reakcí mnoha firem na finanční krizi je šetření a propouštění zaměstnanců. Místo protekcionismu a důrazu na minimalizaci rizik by se však firmám v současnosti vyplatilo více se otevřít světu a inovacím, míní odborník na strategický management Michael J. Mol.

Celý článek

Anketa

3.2.2009

Měníte v ekonomické krizi způsob řízení lidí?

Celý článek

Prožili tragédii. A začali lepší život.

Marek Preiss, 3.2.2009

Co tě nezabije, to tě posílí. Vše zlé je k něčemu dobré. Podobná přísloví naznačují, že trauma může mít i pozitivní následky. A psychologické výzkumy ukazují, že tomu tak skutečně nezřídka bývá.

Celý článek

Toužím být psycholožkou, jsem ale psychicky nemocná

Radkin Honzák, 3.2.2009

Odpovídá odborník

Celý článek

Najdi si svého terapeuta!

3.2.2009

Čtenáři nám často píší o kontakty na psychology. Zejména ve venkovských oblastech a pro osoby, které nemají přístup k internetu, je obtížné psychologa najít. Přispět ke zlepšení by měla i naše nová servisní rubrika.

Celý článek

Jsme schopni zabít na povel?

Eva Kubová, 3.2.2009

Nejzajímavější psychologické experimenty 20. století

Celý článek

Stručný návod k narkomana výchově

Miroslav Drábek, 3.2.2009

Zdá se vám, že sarkasmus u tak závažného tématu, jakým je drogová závislost, nemá místo? Pozitivně laděné informace o výchově a protidrogové prevenci nám nescházejí, a přesto mnozí mladí, kteří propadli drogám, pocházejí z úplných, na první pohled „normálních“ rodin…

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace