5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

5/2009

Tma je měkká jako matčina náruč

Připravily Daniela Kramulová, Lucie Hrdličková, 6.5.2009

Psychoterapeut Andrew Urbiš se působením tmy na psychiku zabývá více než 10 let. Po několika kratších pobytech ve tmě v březnu absolvoval průběžně klinicky ověřovaný desetidenní pobyt v temném protiatomovém krytu. Podělil se s námi o své bezprostřední dojmy i úvahy o možnostech širšího terapeutického využití tmy.

Celý článek

Moje (možná) poslední cigareta

Táňa Pikartová, 6.5.2009

Většina kuřáků si přeje přestat kouřit. Pro mnohé je však odvykání noční můrou a nekonečným trápením. Člověk totiž potřebuje stejné odhodlání jako k rozhodnutí přestat pít nebo brát drogy.

Celý článek

Život podle žurnálu

Daniela Kramulová, 6.5.2009

Při letmém pohledu do regálů v trafice se zdá, že dámskými tituly i časopisy pro pány je tuzemský trh přesycený. Přesto i v časech krize přicházejí nové a člověka, který by alespoň občas některý z nich nepročetl, by pohledal. Jak bychom vlastně podle jejich rad měli žít?

Celý článek

Jak dál žít, když se mi ztratilo dítě?

Ludmila Čírtková, 6.5.2009

Většinu pohřešovaných dětí se podaří nalézt včas nebo se samy vrátí. Někdy přichází pomoc pozdě, jindy se osud dítěte nepodaří objasnit ani po letech. Rodiče pohřešovaných dětí zažívají bolest ze ztráty, stres z nejistoty, strach i pocity viny, ale připustit, že dítě už nežije, je takřka nemožné.

Celý článek

Psychologie dnes 5/2009

Daniela Kramulová, 6.5.2009

Hlavním tématem květnového čísla je, jak jinak, láska. Respektive anatomie lásky, analýza našich emocí z pohledu psychologie, fyziologie či stále moderní sociobiologie. V rozhovoru se psycholog Andrew Urbiš podělí o prožitky z pobytu v temnotě i o své plány na terapii tmou. Doping mozků je trend, před nímž nemůžeme zavírat oči – byť jsou léky užívané zdravými lidmi ke zvyšování mentálních schopností zatím nejrozšířenější v USA. Stále diskutovanému tématu o původu homosexuality věnujeme polemiku. Zastavili jsme se i u široké nabídky dámských a pánských časopisů, zajímalo nás totiž, jaký je Život podle žurnálu. Zkoušíte přestat kouřit? Pak nepřehlédněte článek Moje (možná) poslední cigareta. V rubrice Práce a já představujeme pod názvem Jak chytit čas čtvrtou generaci systémů time managementu. Zastavíme se také u možností terapeutického využití hypnózy. Jak žít, když se mi ztratilo dítě? Odpověď na jednu z nejtěžších otázek hledá policejní psycholožka Ludmila Čírtková. A nakonec se vám se svým pozitivním vztahem ke vztahům svěří spisovatelka Eva Hauserová.

Celý článek

750.jpg

Doping mozků

Jaroslav Petr, 6.5.2009

Miniaturním tahákům skrytým na těch nejnemožnějších místech a mistrně šuškané nápovědě sice ještě neodzvonilo, ale technický pokrok přinesl texty nafocené digitální kamerou a napovídání prostřednictvím mobilních telefonů. V poslední době vstoupila do lavic i kabinetů razantním krokem farmacie. Dopuje se na obou stranách.

Celý článek

Anatomie lásky: Miluji tebe, nebo jenom svou představu

Barbara Hansen Čechová, 6.5.2009

Když jsem se hlásila ke studiu psychologie, přemýšlela jsem, jaké mohou být důvody proti. Jako jeden závažný protiargument jsem si tehdy napsala – „zanalyzuji natolik lásku, že už mne přestane zajímat“. Tak špatně to nedopadlo. Nicméně psychologie se opojnému fenoménu podívala několika způsoby na zoubek.

Celý článek

Druhý život ve hře

Barbara Hansen Čechová, 6.5.2009

Celkem jednoduchý příběh o jednom úspěchu: šesti českým klukům, kteří spolu od mala hrají fantasy, se podařilo vytvořit hru, která se dostala na evropské trhy. Její popularita roste a my se tvůrců ptáme: Co nám fantasy hry vlastně dávají? Jaký je život „tam ve hře“?

Celý článek

Jak chytit čas

6.5.2009

O řízení času už byly na světě popsány tisíce stránek. Dobrou teoretickou publikaci najdete prakticky v každém knihkupectví. Jiná věc ale je, jak sebelepší teorii uvést do praxe.

Celý článek

Jí přidali, mně ne

Helena Chvojková, 6.5.2009

Doba sice nenahrává tomu, abychom atakovali své šéfy žádostmi o zvýšení platu, přesto je dobré vědět, jak se zachovat v situaci, kdy máme pocit, že naše práce není náležitě oceňována. V mnoha společnostech patří otázky platů a odměn k tématům, o nichž se veřejně nehovoří. Přesto často „prosákne“ informace, že kolega dostal přidáno a kolegyně čtvrtletní odměnu. Nám přitom bylo řečeno, že si společnost nevede příliš dobře a přidávat se nebude. Rozhořčení zaměstnance, který zjistí, že ho při zvyšování platů i přidělování odměn jaksi „přeskočili“, je pochopitelné. Přestože firma udělala chybu, když nestanovila jasná pravidla odměňování, zlost a ukřivděnost by měla jít při rozhovoru s vedoucím stranou. U nadřízeného vzbuzuje negativní emoce a navozuje dojem, že zaměstnanec po něm žádá nápravu škody, za kterou přímo či nepřímo může - to se málokomu líbí. Navíc pracovník dává svým jednáním najevo závislost na autoritě a jejím momentálním rozhodnutí, což jeho vyjednávací pozici snižuje. V podobných případech mnohdy nehraje takovou roli finanční stránka věci, ale pocit nedostatečného ocenění vlastní práce. Zaměstnanci se stávají obětí poměrně časté představy, že naše hodnota je úměrná našemu platu. Platem je však oceněna jen práce, ne my sami. Podnik si nekupuje nás, ale výsledek naší práce, který pak prodává se ziskem svým klientům. Pochopit tento mechanismus pomůže nebrat si věci tak osobně. Na schůzku se šéfem je dobré se předem připravit, shrnout všechna fakta - své výsledky, úspěchy, cíle. V klidu a s rozvahou je pak přednést. Je vhodné se zeptat, zda je na dané pozici možné zvýšení platu, a jestliže ano, tak za jakých podmínek. V případě negativní odpovědi lze vyjednávat o určitém benefitu, například o zvláštní odměně, možnosti zvyšovat si kvalifikaci, mít výhodnější pracovní dobu a podobně.

Celý článek

Hypnóza jako terapie

6.5.2009

Málokterý terapeutický přístup budí mezi laickou veřejností tak barvité představy a polarizované názory. Najdeme skupinu nadšených zastánců i odmítačů; lhostejných je relativně málo. Z toho vycházejí i postoje k hypnotizérovi - od naprostého spolehnutí se na jeho „zázračné“ schopnosti po poznámky o jeho duševním zdraví.

Celý článek

Mohou psychofarmaka ohrozit vývoj dítěte?

Jaroslav Matýs, 6.5.2009

Podávání psychofarmak dětem je citlivá záležitost, neboť v novorozeneckém, kojeneckém a vlastně v celém předškolním věku je velice bouřlivý vývoj neuronální sítě v mozku. Nemluvě o dozrávání enzymatických systémů trávicího traktu, jater, dozrávání vylučovacích schopností ledvin a podobně.

Celý článek

Je každý sexuální deviant nebezpečný?

6.5.2009

Zaslechla jsem, že se náš nový soused prý léčil s nějakou sexuální deviací. Nechci dát na pomluvy, přesto mě zajímá, zda může být nebezpečný. / Odpovídá odborník /

Celý článek

1 2 3 
6666
Výroční konference Škola komunikace