5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

3/2010

Co chce český volič?

Ivana Vajnerová, 3.3.2010

Jaké hodnoty považujeme v životě za důležité? A jak se to odráží v našich volebních preferencích? Mění se v průběhu života sympatie k levici či pravici a čím jsou tyto změny ovlivněny? Sociologické výzkumy v mnohém potvrzují pravdivost psychologických teorií lidských hodnot a potřeb.

Celý článek

Co chce český volič?

Dokážete se smířit se svými démony?

Jan Benda, 3.3.2010

Zažili jste někdy situaci, v níž jste jednali v rozporu se svým přesvědčením? Chtěli jste něco udělat, ale přemohl vás pocit silnější než vy? „Co to do něj vjelo?“ říkáváme v takových chvílích. „Co ji to popadlo? Vůbec jsem ji nepoznával…“

Celý článek

Dokážete se smířit se svými démony?

Příliš inteligentní a příliš líní

Václav Cílek, 3.3.2010

Mladých lidí, kteří nehledají práci a nechystají se opustit domov svých rodičů, ve vyspělých zemích přibývá. V Anglii jsou označováni zkratkou NEET, Japonci jim říkají hikikomori a odhadují jejich podíl v mladé generaci na dvacet procent.

Celý článek

Příliš inteligentní a příliš líní

Jsme jedné krve, planeta a já…

Eva Hauserová, 3.3.2010

Řítí se svět do globální ekologické katastrofy? Vyčerpáváme nezodpovědně přírodní zdroje planety a znečišťujeme její prostředí tak, že příští generace budou mít problém přežít? A už zní odpovědi na tyto otázky jakkoli, jisté je, že většina lidí si s nimi nedělá příliš těžkou hlavu. Tím zajímavější jsou motivace jedinců, kteří ochraně přírody a životního prostředí zasvětili celý život.

Celý článek

Jsme jedné krve, planeta a já…

Rozvod je horší než rakovina

Daniela Kramulová, 3.3.2010

Knihu Partneři a rozchody vydal psycholog Jeroným Klimeš poté, co vnitřně zpracoval prožitky z bolestného rozchodu po dlouhodobém vztahu. Od té doby, co má za sebou boj se zhoubným nádorem, tvrdí, rozchody dokážou člověka psychicky vyčerpat a zlomit hůř než rakovina.

Celý článek

Rozvod je horší než rakovina

Psychologie dnes 3/2010

Daniela Kramulová, 3.3.2010

Jaké mají v našem životě místo emoce a jak je řídit, zjišťujeme v tématu čísla. Rozvod je horší než rakovina, tvrdí v rozhovoru psycholog Jeroným Klimeš. Dozvíte se, jestli jste typ, který ustojí vztah na dálku, i to, jak udržet ve vztahu intimitu. Eva Hauserová pátrá, jak žijí nadšení ekologové a proč nás jejich postoje mnohdy dráždí, Václav Cílek zase, proč inteligentní mladí lidé ve vyspělých zemích odmítají pracovat. Dočtete se o následcích mozkové příhody na pacientovo okolí i to, jak se smířit s vlastními démony. A co letos zvolí Češi? Příležitost nebo jistoty?

Celý článek

Psychologie dnes 3/2010

Emoce: Dobrý sluha, zlý pán

Pavla Koucká, 3.3.2010

City nás občas táhnou směrem, jemuž se rozum vzpírá, a tak se je snažíme myšlením potlačit – vždyť silné emoce brání v přemýšlení a někteří lidé se v afektu chovají jako neřízená střela. Jenže viděno z širší perspektivy: představa, že emoce zatemňují mysl, nám sama mysl zatemnila. Novější psychologické teorie již chápou emoce a myšlení jako doplňující se procesy, z evolučního hlediska jsou emoce dokonce rozumné.

Celý článek

Emoce: Dobrý sluha, zlý pán

Mrtvice mění vztahy v rodině

Lucie Hrdličková, 3.3.2010

Cévní mozková příhoda, mrtvice, iktus nebo lidově „pepka“ postihne v České republice více než 30 000 osob ročně. Třetina z nich zemře a u další třetiny pacientů má onemocnění trvalé následky. Jak se tito lidé cítí? Co prožívají jejich rodiny?

Celý článek

Autobusák

Jana Kárníková, 3.3.2010

Celý článek

Jak vyroste?

3.3.2010

Bude syn vysoký po tátovi a dcera drobná po mamince? Co když tomu bude naopak? Výška potomků rodiče tradičně zajímá, snaží se ji odhadnout už v batolecím věku - jenže genetika není jediným faktorem, který konečnou výšku člověka ovlivňuje.

Celý článek

Povaha klamu

Stanislav Komárek, 3.3.2010

podoteky Stanislava Komárka

Celý článek

Mají se sexuální devianti školního věku povinně léčit?

3.3.2010

/ Před šesti lety zneužil a zavraždil dnes už devatenáctiletý Robin ve vsi Kmetiněves svou třináctiletou spolužačku. Dnes je volný. Pro svůj nízký věk nemohl být souzen a soud mu nemohl nařídit ochrannou léčbu tak, jako je to obvyklé v případě sexuálních deviantů nad 15 let. Nařízena mu byla pouze takzvaná ochranná výchova, na doporučení ústavu se k ní přidala ještě léčba v psychiatrické léčebně. /

Celý článek

nešpor/n/oviny

Karel Nešpor, 3.3.2010

Podvodné praktiky provozovatelů hazardu Pana Alfonze reklama přesvědčila, že vydělávat peníze prací je staromódní a zdlouhavé. Dal se na hazard. Dnes závidí těm, kdo nemají nic. On má půlmilionový dluh. Podle kanadské studie 60 % zisků z provozování hazardních automatů pochází od patologických hráčů. Provozovatelé hazardu bezostyšně a rafinovaně klamou. To lze ukázat na příkladu tzv. „výherních“ čili proherních a hazardních automatů. Mezi klamavé praktiky majitelů a provozovatelů těchto automatů patří nadhodnocování pravděpodobnosti výhry oproti prohře. Vítězná kombinace se často objevuje nad nebo pod kombinací hráče, takže se v něm vzbuzuje iluze, že výhra mu unikla jen o vlas. Iluzi vyhrávání zvyšují i malé a časté výhry provázené mohutným blikáním a rachtáním. Velké prohry se odehrávají naproti tomu tiše a rychle. Při každé prohře by naopak mělo znít táhlé zavytí, jehož délka a intenzita by odpovídala výši prohrané částky. Symboly výher jsou někdy větší než symboly proher. Tyto přístroje navíc vzbuzují falešný dojem, že hráč má situaci pod kontrolou, ačkoli opak je pravdou. Jak by tedy vypadala pravdivá reklama hazardních heren? Namísto neonové návnady o výši jackpotu by měly herny uvádět třeba toto: „Obchodní aktivity této herny už přivedly 5894 osob do výkonu trestu. Dále jsme se zasloužili o rozpad 9316 manželství, o 112 infarktů, 108 zpronevěr a 63 přepadení. Máme také na svědomí zanedbávání nebo zneužívání 1140 dětí a rozvoj 673 případů závislosti na alkoholu a drogách. Naší zásluhou předčasně ukončilo školní docházku 92 nezletilých. Nápoje a jídlo tady dáváme zdarma. Činíme tak proto, aby nám někdo neodešel dřív, než bude oškubán.“

Celý článek

Zeptali jsme se psychologa Karla Netíka, který testoval budoucí soudce

Dak, 3.3.2010

* V poslední době se v médiích objevila kritika výběru soudců a státních zástupců, který podstatným způsobem ovlivňují psychotesty uchazečů. Pavel Prunner, jeden ze dvou psychologů, který je v ČR oprávněn adepty testovat, se prý nechal slyšet, že to on rozhoduje, kdo se stane soudcem. Prunnerova předchůzce, psychologa a soudního znalce Karla Netíka, jsme se zeptali: Jak vznikl stávající systém výběru soudců?

Celý článek

Kalendárium

3.3.2010

březen 2010

Celý článek

Umíte chytit své publikum?

Barbara Hansen Čechová, 3.3.2010

Škola komunikačních dovedností II .

Celý článek

Co má dobro a zlo společného s ekonomikou?

Barbara Hansen Čechová, 3.3.2010

Který autor se u nás v loňském roce prodával lépe než Paulo Coelho, Michael Viewegh nebo Dan Brown? Odpověď je více než překvapivá: na žebříčcích bestselerů zabodoval oproti výše zmíněným čtenářsky daleko náročnější traktát Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, kterého se loni prodalo více než 33 000 výtisků. U čtenářů vyhrál, na akademické půdě propadl. Co nám Sedláček a přijetí jeho knihy říká o dnešku?

Celý článek

Dokážete se smířit se svými démony?

Jan Benda, 3.3.2010

Zažili jste někdy situaci, v níž jste jednali v rozporu se svým přesvědčením? Chtěli jste něco udělat, ale přemohl vás pocit silnější než vy? „Co to do něj vjelo?“ říkáváme v takových chvílích. „Co ji to popadlo? Vůbec jsem ji nepoznával…“

Celý článek

Cítím se méněcenná. Kde se mám léčit?

Tomáš Novák, 3.3.2010

/ Poradna /

Celý článek

Najdi si svého terapeuta!

3.3.2010

Čtenáři nám často píší o kontakty na psychology. Zejména ve venkovských oblastech a pro osoby, které nemají přístup k internetu, je obtížné psychologa najít. Přispět ke zlepšení by měla i naše servisní rubrika.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace