5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Chvála doteků

Chvála doteků

Autor: Kateřina Rodná | Datum: 30.12.2011 | Vydání: 1/2012

Doteky jsou základní lidskou potřebou. Jejich nedostatek může vést k těžkým psychickým problémům. V naší převážně vizuálně orientované kultuře je význam taktilního vnímání stále ještě spíš opomíjenou popelkou. A to přesto, že jeho terapeutický vliv je známý ve všech kulturách, stejně jako ničivý vliv nedostatku tělesných kontaktů na člověka.

Chvála doteků

Význam doteků – hlazení, objetí, i jen poklepání po rameni pochopíme až ve chvíli, kdy se nám jich nedostává. Mnoha osaměle žijícím lidem schází pohlazení víc než cokoliv jiného a touha po dotecích může být nejsilnějším motivem v hledání partnera. Doteky jsou doslova životadárné, dávají nám pocit bezpečí, zvyšují naši sebedůvěru, mají vliv na naši imunitu, mírní bolest, úzkost i depresi, dokážou snížit krevní tlak. A my jejich léčivé účinky intuitivně využíváme. Pohladíme plačícího člověka, obejmeme dítě, které si rozbilo koleno. Poklepáním na rameno dodáváme odvahu tomu, kdo jde na zkoušku nebo na start závodu. Vystrašené dítě chytíme za ruku…

Proč je tomu tak? Při hlazení a dotecích se uvolňuje hormon oxytocin, který hraje zásadní význam pro navazování a udržování mezilidských vztahů. Je to ten hormon, který se uvolňuje při kojení, při milování a orgasmu, při mazlení. Zároveň se snižuje vylučování kortizolu, který souvisí se stresovou reakcí.

Jsou ale lidé, kteří nemají nikoho, kdo by je pohladil nebo objal. Jediným jejich fyzickým kontaktem je podání ruky lékaři v ordinaci, mytí vlasů při návštěvě kadeřníka nebo třeba manikúra. Pak i taková masáž nebo rehabilitace může mít daleko větší význam než jen uvolnění svalů nebo zlepšení hybnosti.

Doteky zmírňují depresi

Masáže zlepšují náladu a pomáhají léčit depresivní stavy. V naší převážně vizuálně orientované společnosti je výzkum doteků stále ještě spíše podceňovanou popelkou. A to přesto, že terapeutický vliv doteků je známý napříč všemi kulturami, stejně jako negativní dopad nedostatku fyzického kontaktu na člověka. V tradičních psychoterapeutických školách je dotýkání se pacienta terapeutem v podstatě tabu. Sám zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud od své snahy používat dotek terapeuticky záhy upustil a po negativních zkušenostech tělesný kontakt příkře odsoudil. Některé další terapeutické přístupy, zaměřené na práci s tělem, ale doteky naopak využívají. Například Národní institut pro výzkum doteků v Miami v USA má na svém kontě už přes sto studií, které pozitivní vliv terapeutického doteku na pacientův stav dokládají. Americká vědkyně Tiffany Fieldová naordinovala depresivním těhotným ženám dvakrát týdně masáže od partnera. To mělo dvojí efekt – zmírnily se jejich fyzické obtíže a prokazatelně se jim psychicky ulevilo. Oba partneři byli navíc spokojenější se svým vztahem.

Držte se za ruku

Doteky mají moc redukovat náš strach a úzkost. Drží-li vás partner ve stresové situaci, budící strach, za ruku, nebudete se tolik bát. V jednom zvláštním experimentu z roku 2006 ohrožoval James Coan z Virginské univerzity 16 vdaných žen elektrickým šokem a zaznamenával při tom, co se odehrává v jejich mozku. Ženy, které se držely za ruku svého manžela, se výrazně méně bály ve srovnání s těmi, které se držely cizího člověka, a především těmi, které se nedržely za ruku nikoho.

Riziko, nebo jistota?

Dalším efektem doteku je zvýšení sebedůvěry a ochoty podstoupit riziko. Máte-li pocit, že se při rozhodování, zda třeba bezpečně investovat, nebo trochu zariskovat s vidinou vyššího zisku vždy řídíte jen rozumem, jste na omylu. Ovlivnit vás může i jen dotek na rameni od neznámého člověka. Opakovaně to potvrdily nejrůznější výzkumy – lidé se v nich měli rozhodovat mezi jistotou menšího obnosu, nebo riskem ztráty, ať už šlo o drobný dvacetidolarový obnos, nebo o investici do bezpečných fondů se stabilním, ale nižším výnosem, nebo rizikovějších akcií.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 2 / nových příspěvků: 2

6666
Výroční konference Škola komunikace