5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Chvála nepohodlí, času ke zrání a tradiční rodiny

Chvála nepohodlí, času ke zrání a tradiční rodiny

Autor: Iveta Kučerová | Datum: 3.1.2013 | Vydání: 1/2013

O tom, čím stůně současná rodina, hovoříme s Vladislavem Chválou a Ludmilou Trapkovou. Oba jsou zastánci psychosomatického způsobu léčení a iniciátory změn ve zdravotnictví. Mají na své straně nejen moudrost přírody, ale i pomalu přibývající počet lékařů, psychologů a terapeutů, kteří si jsou vědomi souvislostí mezi stavem duše a těla na jedné straně a životního prostředí a zásadního významu rodinného systému na straně druhé.

Chvála nepohodlí, času ke zrání a tradiční rodiny

Rodinu připodobňujete k sociální děloze. Jak se takové rodině dnes daří?

PhDr. Trapková (T): Je neustále rušená. Dítě se v ní nemůže v klidu vyvíjet.

MUDr. Chvála (CH): Proniká do ní infekce ze všech stran, je v kontrakcích. Hlavní funkcí biologické dělohy je chránit plod před předčasnými nároky okolního světa. Nelze do ní pořád šťouchat, dívat se dovnitř a rušit. A to je závažná otázka i z hlediska sociálního. Stát nemá do chodu rodiny příliš zasahovat, pouze zajišťovat podmínky, aby mohla existovat.

Jakou léčbu tedy navrhujete?

CH: Považuji ekonomickou krizi současného systému za příznivou. Pokud bude větší problém sehnat obživu, samozřejmě bez toho, aby došlo k devastující chudobě, vývoj povede k uskromnění a zpevnění rodiny.

T: Zdravotnictví by se nemělo starat pouze o jednotlivce, protože symptomy, které se na členech rodiny objevují, jsou příznaky celku. Když děloha nefunguje, tak nestůně jen dítě, ale i dospělý a naopak. Pokud každého z nich ošetřuje jiný lékař bez vzájemné domluvy, tak dochází k nehoráznému plýtvání a omylům.

CH: Popsali jsme onemocnění z nedostatku času typu kairos. Dalo by se jim říkat „hypokairózy“ podle vzoru hypovitaminózy. Řada somatických onemocnění u dětí i rodičů, třeba i deprese u matek, je způsobena nedostatkem času ke spolupobývání a ke zrání přirozených procesů. Ve vnějším světě platí čas chronos, vůči kterému by rodiče měli prostor pro dítě vypolštářovat pokud tedy sami nejsou v pasti uspěchanosti.

T: Maminkám doporučuji, ať využijí v Čechách mimořádně dlouhou rodičovskou dovolenou a naplno se věnují dítěti, sledují jeho potřeby a zároveň jsou dostatečně přísné, učí se mu dávat hranice.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace