5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Dáte si čipovat děti?

Dáte si čipovat děti?

Autor: Eva Jedelská | Datum: 2.2.2011 | Vydání: 2/2011

Elektronická sledovací zařízení jsou na našem trhu už několik let, aniž by vyvolávala větší zájem či emoce. Poslední měsíce však všechno změnily – zmizení Aničky Janatkové a další útoky na děti vyvolaly v rodičích pocity ohrožení a potřebu něco pro bezpečí svých dětí udělat. Cokoli a za každou cenu.

Dáte si čipovat děti?

Mediálně tak přitažlivý pojem „čipování dětí“, vzbuzující až orwellovské asociace, je ve skutečnosti matoucí. Zařízení, o kterém je řeč, vlastně žádný čip není – je to spíš něco na způsob zjednodušené kombinace mobilního telefonu a GPS lokalizátoru. Pomocí satelitní sítě určuje přístroj nepřetržitě svoji polohu; pokud dítě (nebo jiný uživatel) překročí předem nastavenou „virtuální ohradu“, vyšle varovnou SMS do mobilního telefonu rodičů. Pošlou-li rodiče SMS opačným směrem, zařízení jim obratem – za standardní cenu příslušného operátora – odešle zprávu se souřadnicemi místa, kde se dítě právě nachází. Zpráva obsahuje i odkaz na Google Maps, majitelům „chytrých telefonů“ tedy stačí kliknout a okamžitě vidí polohu dítěte na mapě.

Minitrackery používané na ochranu dětí jsou tou nejjednodušší variantou zkonstruovanou s ohledem na co nejmenší velikost, váhu a cenovou dostupnost (okolo 4 000 Kč). Technologie, která se donedávna využívala téměř výhradně pro ochranu a lokalizaci automobilů, ale umí daleko víc: on-line sledovat polohu vozu, na dálku kontrolovat stav benzinu v nádrži, teplotu nákladu apod. Domy s pečovatelskou službou a Alzheimercentra oceňují přístroje s pohotovostním tlačítkem – po jeho zmáčknutí okamžitě vyjíždí na místo pomoc. Mají i tzv. man-down funkci: když senior upadne a zůstane nehybně ležet, automaticky odešlou varovnou zprávu. Lokalizátory ale ocení i různé zájmové skupiny, třeba cyklisté nebo letečtí modeláři (když takový model uletí a ztratí se, škoda může jít až do desítek tisíc).

Zneužít lze všechno

Žárliví muži, kteří použijí zařízení ke sledování svých manželek (či naopak), patří k oblíbeným strašákům moralistů. Je to ale podobné, jako kdybychom vinili vynálezce automobilu ze zabití tisíců lidí ročně.

Společnost MACRO WEIL, jeden z velkých dovozců sledovacích zařízení na náš trh, v současné době připravuje zahájení prodeje svých zařízení v prodejnách OBI a chystá se jednat se sítěmi supermarketů. Už teď jsou trackery k dostání v prodejnách T-Mobile. „Přál bych si, aby byly v běžné nabídce podobně jako třeba autosedačky. Už ne hi-tech hračka, ale něco dostupného a užitečného,“ říká Petr Pilin z MACRO WEIL. Důsledně se ohrazuje proti jakékoli zmínce o čipování. „My nečipujeme lidi! Nabízíme prostředky k ochraně. Ten rozdíl je velký. Je ale pravda, že tohle je druhá, třetí generace těchto zařízení, a vývoj půjde jistě dál – směrem ke zmenšování přístroje a větší výdrži baterií. Je jenom na rodičích, zda chtějí lépe a účinněji kontrolovat své děti a zároveň je vychovávat k tomu, aby takovou kontrolu nevnímali jako zásah do svého soukromí, ale starostlivou péči o jejich zdraví a život.“

V okamžiku, kdy se zařízení vejde třeba do prstýnku, nebude možné ho tak snadno najít a zneškodnit. Snadná možnost odhalení je totiž jedním z argumentů jeho odpůrců. V současné době má lokalizátor velikost krabičky od zápalek a je možné ho ukrýt kdekoli v oděvu; jiný typ má podobu běžných digitálních hodinek. V případě promyšleného organizovaného únosu si lze představit, že prohledání oběti a zlikvidování veškeré podezřelé elektroniky bude tím prvním, co pachatelé udělají (i tak ale dítě může stihnout zmáčknout alarmové tlačítko). Pokud půjde o náhodné napadení, případně neštěstí, může tracker prokázat dobrou službu. Navíc, i znalost posledního místa, kde bylo zařízení v provozu, může při vyšetřování pomoci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace