5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Existuje národní mentalita? Ano, ale…

Existuje národní mentalita? Ano, ale…

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.1.2013 | Vydání: 1/2013

Máme zlaté české ručičky, Francouzi jsou žabožrouti, Skot by si nechal pro peníze vrtat koleno, Němci jsou pořádní a pedantičtí a v italské domácnosti lítají talíře. Jsou to jen jednotlivé postřehy a zábavné bonmoty, nebo existuje mentalita celého národa?

Existuje národní mentalita? Ano, ale…

Americká publicistka Stephanie Faulová o svých krajanech říká: „Američané jsou jako děti: hluční, zvědaví, neudrží žádné tajemství.“ Poláci jsou prý sebekritičtí, mají nutkání se vrtat ve svých vadách, ale co se sousedů týče, mají jasno: „Východ je Východ, ale Západ je přece jen lepší nápad,“ říká Ewa Lipniacka, Polka žijící v Londýně.

Stereotypizace, podle nichž si příslušníky určitého národa nebo skupiny „zařazujeme do škatulky“, slouží naší potřebě vyznat se ve světě, rozčlenit si ho na snáze uchopitelné a pochopitelné kategorie, a tudíž se v něm cítit bezpečně. Tyhle výhody jsou samozřejmě spojené i s řadou nevýhod – je to především skvělá živná půda pro předsudky, zejména pokud nemáme žádnou osobní zkušenost s příslušníky daného národa či skupiny, s níž bychom mohli stereotypní charakteristiku konfrontovat.

Odhalit národní povahu či národní stereotypy se už v uplynulých staletích pokoušeli filozofové, historici, literáti, politici, později se přidali sociální antropologové, sociologové a psychologové. V posledních letech na toto téma přibývá výzkumů i literatury. Knihu o národních stereotypech chystá i známý neuropatolog a spisovatel, profesor František Koukolík. „Celý život poslouchám různé úvahy na téma, kdo jsme. Národy si o sobě něco myslí, něco si myslí i o druhých národech, ale ukazuje se, že to vůbec neodpovídá tomu, co si lidi myslí sami o sobě. Přitom by se zdálo, že když uděláte profil dostatečného množství osob, řekněme takových sedmi tisíc, měl by se shodovat s národním profilem. Jenže se neshoduje,“ říká. „Zajímavé je, že osobnost je kódovaná geneticky a heritabilita – dědivost – je 60 procent. Víme, co funkčně odpovídá charakteristikám osobnosti v lidském mozku. A víme, že geny kódují osobnost na celé planetě stejně – tak proč ty rozdíly? Lidé jsou skvělí pozorovatelé, výborně popíší člověka, kterého znají osobně, ale když to dáte dohromady, národnímu stereotypu to neodpovídá.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace