5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Nákupní horečka! Odoláte?

Nákupní horečka! Odoláte?

Autor: Eva Tomková | Datum: 3.1.2013 | Vydání: 1/2013

Pojďme se spolu projít normálním obchodním centrem. Právě zde končí nejen naše peníze, ale i naše racionalita. Právě zde se stáváme zvířaty a za ponožky nebo máslo utratíme víc než bychom opravdu chtěli. A kdo za to může? My.

Nákupní horečka! Odoláte?

Na úvod si dáme kontrolní test. Když ho zvládnete, můžete tento článek zahodit. Pokud neprojdete, čtěte dál a dělejte si poznámky. Takže: představte si, že vám nabídnu zdarma poukázku do knihkupectví Luxor v hodnotě 300 korun. Zároveň vám nabídnu druhou poukázku v hodnotě 600 korun, ale za ni musíte zaplatit 100 korun. Kterou možnost si vyberete? Na rozmyšlenou máte 10 vteřin. Pokud jste se rozhodli pro poukázku zdarma, řadíte se k většině a já mám pro vás dvě špatné zprávy. Zaprvé, rozhodli jste se špatně a zadruhé, tenhle článek musíte za trest dočíst až do konce. Tak počítejte: poukázka v hodnotě 600 korun za 100 korun se rovná 500 korun zisk. Poukázka zdarma se rovná zisku 300 korun. Ekonomicky je tedy jednoznačně výhodnější poukázka na 600 korun. Nějak se vám to nezdá? Problémem bude asi vaše chorobná závislost na jednom komplikovaném slově. ZADARMO.

ZDARMA nás vzrušuje

Akce, slevy, výprodeje a jedinečná příležitost pořídit troje rukavice za cenu dvou. Slovo „zadarmo“ nás pudově přitahuje a vytváří v nás pocit neopakovatelné příležitosti koupit něco výhodněji než ostatní. Právě tady tečou velké peníze. To jestli máme na hypotéku nebo jestli si můžeme dovolit nové auto, si obvykle dokážeme spočítat. Nejde o koruny, jde o tisíce, takže jsme se naučili vzít si papír a všechno si sepsat. Ale u slova „zadarmo“ jako by nám vypnul mozek. Někteří psychologové přirovnávají tento moment k zamilovanosti. Jdeme bezhlavě po zboží, aniž bychom si spočítali skutečné náklady a promysleli následky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace