5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Onemocnění cest dýchacích může mít psychické pozadí

Onemocnění cest dýchacích může mít psychické pozadí

Autor: Iva Adler | Datum: 2.6.2010 | Vydání: 6/2010

„Toto strašné dohadování mezi plícemi a mozkem“ F. Kafka

Onemocnění cest dýchacích může mít psychické pozadí

V pojmu onemocnění dýchacích cest je zahrnuta celá řada odlišných příznaků. Stejně jako v jiných případech platí, že pochopení smyslu symptomů samo o sobě nemusí stačit k vyléčení somatického onemocnění a naopak, že léčení jen somatického onemocnění neodstraní i psychickou příčinu jeho vzniku. Horní i dolní cesty dýchací přinášejí různá témata, odlišnou symboliku, která je ale velmi dobře přístupná skrz obrazy jednotlivých orgánů a jejich částí.

Nádech…

Dýchání jako základní vegetativní funkce organismu je řízeno centrem dýchání v mozkovém kmeni, může však být, na rozdíl od jiných vegetativních funkcí, krátkodobě řízeno i vědomě. Je vždy spolehlivým zrcadlem aktuálního tělesného i duševního stavu.

Reakce, které se projevují jako poruchy dýchání nebo řeči (tedy modulovaného vydechování vzduchu), vznikají na úrovni primárních regulačních řetězců a na této úrovni funguje i první pomoc při akutních stavech – farmaka, která blokují nežádoucí reakci, navodí žádoucí změnu. Ale prvotní reakci může často vyvolat nějaký silný emoční stav organismu – silný pocit ohrožení, strach, potlačená agrese, situační alergie…

Cosi je ve vzduchu…

K uchopení symboliky spojené s dýcháním je třeba si představit, co je to vzduch – směs molekul, médium, ve kterém se „koupeme“ všichni a jehož prostřednictvím nejen vnímáme signály z okolí v podobě pachových stop, vědomě vnímatelných i podprahových, ale které sdílíme a vyměňujeme si s ostatními tvory i rostlinami od počátků světa. Dýchání je tedy jakousi formou sdílení a komunikace s okolím. I proto jsou plíce a dýchání třeba v obrazu řecké mytologie spojovány s Merkurem, patronem obchodníků i zlodějů, s transformací a výměnou. Můžeme zavřít oči, ucpat si uši, ale dýchat musíme – tuto výměnu není možné úplně omezit. V obrazu Bible znamenalo Božské vdechnutí počátek lidského života. Znělé dýchání je hlas, svým způsobem naše druhá tvář, protože v jeho síle, intonaci, posazení, znělosti se odráží naše zdraví, emoční stav dlouhodobý i aktuální, vztah k okolí.

Jak se cítíte?

Nos a jeho schopnost cítit, vnímat jemné nuance pachů a vůní i na podprahové úrovni je spojen s verbalizací intuitivních schopností, vnímavosti, cítění (citu) – „nemůžu ho ani cítit, má na to čuch“ apod. Svým vnějším tvarem je to také symbol dominance a moci – „má nos pěkně vzhůru, strká do všeho nos...“ – nos je v první linii, je to po prsech orgán, který je nejčastěji podrobován plastickým operacím. (Pokud si dá žena zmenšit nos a nepochopí/neuchopí svou silnou mužskou polaritu, bude tento její vnitřní rozpor vidět někde jinde – v chůzi, gestech, mimice, intonaci…)

Nosní a ústní sliznice jsou prvním místem styku s okolím, kde se filtruje to, s čím se setkáváme, očicháváme a vychutnáváme si příjemné a odmítáme nepříjemné… Časté záněty mohou přivést pozornost k tomu, jaké jsou reakce nemocného na podněty z okolí – je přecitlivělý, má obranný, třeba hodnotící, kritický postoj, nebo je naopak sebeohrožujícím způsobem „propustný“? (Zánět lze chápat jako konflikt, projev našeho imunitního systému, obrana může být i přehnaná, nebo nedostatečná, a to na tělesné i duševní rovině.) Rýma a nutnost častého používání kapesníku může být na nevědomé (nepřiznané) rovině prostředek k tomu, jak se vyhnout odpovědi, nebo na sebe upoutat pozornost. Ve vědomém případě je to taktika a není třeba, aby se kvůli tomu zvýšila sekrece nosní sliznice.

Jindy se zase někdo „necítí“ dobře mezi lidmi, nemá dobrý pocit třeba kvůli slabému sebevědomí a jeho čichová přecitlivělost je symptomem téhož na duševní rovině – v extrému vede k tomu, že „prostě musí odejít, je tady tak strašný vzduch, až se mu dělá špatně“…

Hlas je druhá tvář člověka

Hlasivky si můžeme představit jako nástroj, struny, na které hrajeme svou melodii ve velké symfonii. V oblasti krku se může somatizovat úzkost – někdo má „sevřený krk, má v krku knedlík, jako by ho něco drželo pod krkem, mluví přiškrceným hlasem, strachy nevydal ani hlásku...“.

Hlas, který nerezonuje, vychází jakoby z hlavy, je plochý. Častěji je hlasem intelektu než rozumu. Člověk, který má těžiště existence v hlavě, není však často příliš stabilní. Když trochu předběhnu, často také povrchně dýchá a jeho myšlenkové konstrukce mu brání se pro něco „nadchnout“, nadechnout se zhluboka a dovolit vzduchu proudit do plic, získat dostatečné množství kyslíku pro rychlejší metabolismus, akčnější konání.

Napětí v krku může mít vliv také na výšku hlasu – vyšší napětí hlas zvyšuje, uvolněný člověk s relaxovanými svaly krku a hrudníku má hlubší, znělejší hlas a působí důvěryhodnějším, přitažlivějším a stabilnějším dojmem. Chvění hlasu v excitované situaci si můžeme představit jako souboj ano a ne, akce a zákazu. Symptomy týkající se krku a hlasu souvisí s naším sebevyjádřením, schopností, odvahou vyslovit a obhájit si to, co si myslíme.

Jiným onemocněním, které má často psychosomatické souvislosti, je angína. Zánět v krku, který brání v mluvení, nedovoluje někdy vyslovit to, co se „dere z krku na jazyk“ a co vyslovit není dovoleno. Otázka je proč a kým, na jaké úrovni není dovoleno. V této souvislosti časté dětské angíny mohou vést k prozkoumání toho, kolik prostoru má dítě pro vyslovení vlastních potřeb, vlastního názoru nebo proč se chce uzavřít vnějším vlivům. Nezpracované blokády a negativní introjekty z doby časného dětství se mohou stále zrcadlit v hlase lege artis dospělého člověka, „drží ho pod krkem, přiškrtí mu kyslík“ a on nemá sílu pro vlastní jednání.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

6666
Výroční konference Škola komunikace