5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Optimismus se dá naučit

Optimismus se dá naučit

Autor: Eva Labusová | Datum: 2.6.2010 | Vydání: 6/2010

Americký psycholog profesor Martin Seligman patří k nejcitovanějším autorům na světě. Je zakladatelem pozitivní psychologie, která si během dvou desítek let získala pozornost psychologů všech kontinentů. V červnu přijíždí během svého evropského turné také do Prahy. Při této příležitosti poskytl Psychologii dnes exkluzivní rozhovor.

Optimismus se dá naučit

Před více než třiceti lety jste psychologii obohatil o pojem naučené bezmocnosti (learned helplessness), která vyjadřuje postoj, že mnohé v životě probíhá nezávisle na naší vůli, takže nemá cenu se moc snažit. To zásadně snižuje motivaci chtít nad vlastním bytím získat aspoň nějakou kontrolu. Jak výzkumy o původu naučené bezmocnosti postoupily?

Výzkumy o původu naučené bezmocnosti v současnosti ukazují, že asi v polovině případů se jedná o dědičné vlivy a zbylých padesát procent je ovlivněno prostředím a životními událostmi člověka, kdy mají velký vliv rodiče, sourozenci, učitelé, trenéři apod.

Lze se setkat s teorií, že naučená bezmocnost souvisí se zanedbáním péče o dítě v jeho raném věku a např. s neschopností rodičů adekvátně reagovat na jeho pláč.

Ano, to je pravda, ale zároveň je dnes už čím dál více zřejmé, že v tomto případě jde spíš jen o přechodný efekt. Nemyslím, že na dospělého jedince by to mělo až tak zásadní vliv. Naopak, ukazuje se, že zkušenosti z raného dětství nemusí být fatální a že mají na dospělou osobnost menší vliv, než jsme si dřív mysleli.

Ať už je důvod jakýkoli, z hlediska důvěry ve schopnost utvářet vlastní život se dělíme na pesimisty a optimisty. V čem se oba postoje liší?

Pesimisté chápou všechny špatné zážitky jako trvalý, nezměnitelný a všeprostupující stav, a dobré zážitky jen jako něco částečného a nepodstatného, co tak jako tak nebude mít dlouhého trvání. Optimisté vidí svět přesně opačně, špatné zážitky vnímají jako přechodné, zatímco běžný stav je pro ně ten, kdy je všechno, jak má být.

Jako otec teorie naučeného optimismu (learned optimism) přinášíte ovšem naději i pesimistům. Tvrdíte, že optimismu se lze naučit. Co radíte lidem, kteří jsou pesimistického založení a měli by touhu to změnit?

Pesimisty utváří hlavně ono jejich přemýšlení o budoucnosti, kterou vidí v těch nejčernějších barvách. Samozřejmě, že musíme být realističtí. Některé zlé situace opravdu nelze změnit. Ale i na většině z těch špatných se dá najít něco nadějného. Něco, na čem můžeme zapracovat, aby se naše situace opět zlepšila. Dokázat na životních svízelích objevit to přechodné a časem změnitelné, to je klíč k optimistickému vidění.

Jde zjevně o změnu v myšlení. Vaše metoda spočívá mimo jiné v nácviku samostatného rozpoznání a v následné analýze vlastních pesimistických myšlenek. To se máme učit sami se sebou diskutovat? Polemizovat se svým vrozeným nastavením?

Přesně tak, to je ten nejlepší způsob. V optimálním případě se naučíme sami sebe hlídat a včas se zarazit, jakmile se naše myšlení začne ubírat nežádoucím směrem. Tomu se dá při využití různých strategií skutečně naučit. Je to podobné, jako když v jiných situacích polemizujeme s druhými lidmi. Když před sebou máme protivníka z masa a kostí, nemíváme problém vytasit se s nejrůznějšími argumenty, proč danou situaci nevidí správně. Dokážeme si od něho udržovat odstup, zachovat si sebevědomí. Je velmi ozdravné nebát se poodstoupit také sám od sebe a od své situace. Protože naše prvotní reakce na vlastní situaci bývá reflexní – viz třeba onen vliv z raného dětství – a často je nějak deformovaná. Podrobně jsem metodu naučeného optimismu popsal v knihách „Authentic Happiness“ a „Learned Optimism“. (První zmíněná kniha vyšla v češtině ji v roce 2003 pod názvem Opravdové štěstí v nakladatelství Ikar, druhá na své vydání prozatím čeká – pozn. red.)

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace