5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sousedské vztahy: zanikají, nebo jen mění podobu?

Sousedské vztahy: zanikají, nebo jen mění podobu?

Autor: Eva Jedelská | Datum: 3.11.2010 | Vydání: 11/2010

Soused je člověk, u kterého nemusíte váhat, které patro zmáčknout, když k vám nastoupí do výtahu. Neostýcháte se přijít si od něj půjčit vrtačku. Vaše děti ho pozdraví a on ví, jak se jmenují a ke komu patří. Máte vůbec nějakého souseda, nebo jen spolunájemníky?

Sousedské vztahy: zanikají, nebo jen mění podobu?

Sousedské vztahy tvořily po staletí pevnou páteř života obce, ulice, domu. Byly podpůrnou i omezující strukturou: sousedé vás nenechali bez pomoci, když jste leželi v horečce, na způsob vašeho života ale měli svůj jasný názor a nenechali si ho pro sebe. Lidé ze samot, kteří sousedy neměli, byli vždycky tak trochu cizí a podezřelí – vědělo se o nich příliš málo a nebyli zapojení do výměnného systému úsluh a laskavostí. A což teprve ti, kteří se sousedské komunity stranili dobrovolně!

V poválečné době ovšem předivo sousedských vztahů dostalo pořádně zabrat. Mohutné přesuny obyvatel, překotná výstavba sídlišť, systém „dvojí tváře“ (něco jiného se říká doma a něco jiného venku) vedl k vzájemné nedůvěře a uzavírání rodin do sebe. Soukromí se stalo prvořadou hodnotou a požadavkem. A dnes jako bychom sousedy ani k ničemu nepotřebovali. Zapomenu-li koupit vajíčka, nezaskočím k sousedce, ale do supermarketu (otevřeno má přece do deseti). Když se mi porouchá vodovodní kohoutek nebo počítač, zavolám příslušné servisní odborníky. Je potřeba pohlídat dítě? Od toho přece máme specializované agentury. Stalo se „sousedství“ minulostí, přežitkem? V ulitě se přece žije tak pohodlně!

Čím blíž, tím dál

Klap. Dveře od bytu se zavřely. Konečně doma! Tam, kde mám svůj klid, nemusím hrát žádné role, nikomu se přizpůsobovat a o nic se snažit. Snad nepřijde nikdo otravovat. Ještě bych si musel natáhnout tepláky…

„Tendence k odcizení je tady už několik desetiletí,“ potvrzuje psycholog Jiří Šípek. „Je to dané tím, jakým způsobem žijeme, přinejmenším ve městech. Fyzicky to k sobě máme hodně blízko, psychicky o to dál. Nejspíš v tom bude nějaký – docela logický – mechanismus: čím víc jsme na sebe namačkaní, tím silnější je snaha chránit si svoje osobní hranice.“ Ráno svoje bydliště opustíme, vracíme se tam až večer, tak unavení, že často nemáme chuť komunikovat ani se svou vlastní rodinou. Nějaké tlachání se sousedy na lavičce před domem nebo v hospodě? Ztráta času.

A když už do té hospůdky přece jen zajdeme, zpravidla to není se sousedy, ale spíš s kamarády ze školy, kolegy z práce, spoluhráči z volejbalu a podobně. Překotný vývoj techniky nás naučil, že se nemusíme spokojit s lidmi, které nám osud tak říkajíc „nadělí“, tedy především příbuznými a sousedy. Můžeme si vybírat po-dle společných zájmů, věku… a hospůdka, do které večer zaskočíme na uvolňující kus řeči, může být klidně virtuální. Není to nakonec lepší než trávit čas se zdaleka ne tak vyhovujícími sousedy?

„Jenom zdánlivě,“ upozorňuje Jiří Šípek. „Sousedství má v sobě něco, co bych nazval zodpovědností. Být sousedem je vztah, který vyžaduje od člověka nějaké úsilí, osobní vklad, zvláště ze začátku. Pochopitelně se nám chce víc tam, kde už nemusíme nic vynakládat a objevovat, kde všechno plyne samozřejmě a bezbolestně. Mezi kamarády, kde už všichni navzájem známe svoje komunikační finty. I internetová setkání slouží hlavně k pobavení a relaxaci. Když na ty lidi nemám náladu, prostě se nepřipojím. Je mi něco nepříjemné? Nemusím tomu čelit, odhlásím se a je to. Od souseda se ale odpojit nemůžu. Musím se naučit vedle něj žít, tolerovat jeho zvláštnosti a respektovat, co vadí jemu, stejně jako v rodině. Do sousedského vztahu je potřeba investovat. Ano, je to namáhavé. Když ale nebudu nic do vztahů vkládat, také nic nedostanu, nic, co by mne jako osobnost posouvalo někam dál.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace