5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Ty taky miluješ modrou?

Ty taky miluješ modrou?

Autor: Pavla Janoušková | Datum: 1.11.2013 | Vydání: 11/2013

Taky miluješ modrou? To je další důkaz, že patříme k sobě! Anebo ne? Napoví takové „maličkosti“ jako oblíbená barva něco o budoucí partnerské shodě?

Ty taky miluješ modrou?

Když se zařizuje společný byt, někdy vlastně stačí jenom jeden pokoj, může vypuknout mezi milenci či manželi oheň na střeše. Ale v čem by se přece jenom mohli shodnout, jsou barvy. Ložnici vymalujeme namodro, na kuchyň použijeme oranžovou a do obýváku si pořídíme fialovou sedací soupravu.

Mají lidé, kteří si jsou vztahově blízcí, podobné barevné preference? Tuto hypotézu se ve své studii rozhodla otestovat Magdaléna Zeroníková, studentka psychologie na Masarykově univerzitě v Brně. Zaměřila se na 16 párů, k nimž přidala deset náhodně sestavených dvojic, vše lidé ve věku od 25 do 70 let. Nejvíce byli v jejím vzorku zastoupeni respondenti kolem třicítky – tedy právě ve věku zařizování společných domácností. Nejčastěji šlo o osoby s vysokoškolským vzděláním.

A co tahle výzkumná sonda ukázala? Vybrané páry mají bližší barevné preference než náhodně sestavené dvojice. A nejvíce se shodnou na jednom barevném tónu a na jednom odstínu. Modrá si vyhledá svoji modrou, žlutá zase žlutou. Zadaní lidé, třebaže zamilovaní, nepreferují jenom teplé barvy, jak by se asociací s láskou dalo předpokládat. V barvových preferencích se odrážejí i takové faktory, jako je kultura, náboženství, zkušenosti nebo trendovost. Každý máme své oblíbené barvy, které zkoušíme hledat také u svých protějšků. Nezáleží na tom, jestli jsou to studené barvy nebo jsme si oblíbili pouze růžovou. Ani sami si v danou chvíli nemusíme uvědomovat, že jsme si svět kolem sebe včetně partnera nebo partnerky sladili do jedné barvy, do jedné nálady. A když slyšíme od svého nejbližšího věty typu: „Proč sis proboha koupila zelený kabát? Horší barvu už jsi vybrat nemohla!“, jsme až překvapeni, jak moc nás takový odsudek zasáhne. Dokonce tak, že začneme pochybovat o správnosti vlastního rozhodnutí.

„Když něco kupuju do bytu, tak vybírám oranžovou. To je základní věc, na které se oba po těch letech soužití bez problémů domluvíme. V zimě ale budeme předělávat kuchyň, takže počítám, že to bude boj,“ přiznává Sylva Velíšková, která pracuje v jednom pražském hotelu. Se svým partnerem se shodnou, přesně podle hypotézy Magdalény Zeroníkové, na preferenci jedné barvy, ale další rozhodnutí už nemusí být tak harmonická. Rekonstrukce kuchyně odhaluje řadu odlišnych nazorů a individuální rozdily vkusu mezi ni a jejim přitelem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace