5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > „To bude psychického původu…“

„To bude psychického původu…“

Autor: Maria Arnautovová | Datum: 7.11.2007 | Vydání: 11/2007

Také jste jako děti nebo dospívající dostali od praktického lékaře diagnózu „nemoc psychického původu“?

Myslím, že nejsem jediná, kdo se s tímto označením setkal. Od novorozeneckého věku jsem trpěla ekzémy, což bylo pro mou dětskou obvodní doktorku dostatečným důvodem k tomu, aby na „psychický původ“ svedla vše - od virózy, kde se o původu dá ještě spekulovat, až po zánět průdušek a mononukleózu. Asi není třeba ani říkat, že před rokem 1989 se na takovou diagnózu mnozí dívali jinak, než je tomu dnes. A tak se ke spolužákům, kteří odmítali vzít ekzematika za ruku, přidala ještě byrokracie a nedůvěra lékařského systému. Naštěstí, doba se změnila a změnil se (snad) i přístup lékařů.

Kniha psychologa a psychoterapeuta Hanse Morschitzkyeho a žurnalistky Sigrid Satorové mne potěšila nejvíc ze všeho právě proto, že hned od počátku boří některé z mýtů, které se kolem psychosomatických onemocnění a vztahů mezi tělem a duší týkají. Také jste přesvědčeni, že ekzémy jsou způsobeny psychikou, odmítnutím rodičů či skrytou agresivitou? Vězte tedy, že jakkoli tento názor v populární literatuře ještě stále může přetrvávat, některé z těchto teorií již byly dávno vyvráceny, jiné přes veškerou snahu nebyly potvrzeny a v některých případech ani nesnesou důkladné vědecké zkoumání. Což je jistě příjemným zjištěním pro všechny, kteří byli od mládí tyranizováni radami typu: Pokud bys nemyslel jen na sebe, nebyl bys teď nemocný.

Naopak, autoři poukazují na provázanost duše a těla a bludný kruh, který může díky takové provázanosti vzniknout - kožní onemocnění činí složitější sociální situaci postiženého, protože negativně ovlivňuje jeho zjev, což je zvlášť palčivým problémem u dospívajících.

Jakkoli onemocnění samo nemusí být způsobeno psychickými problémy, napětí a stres mohou podporovat nesprávné reakce, zdůraznit pocit svědění, který může vést až k rozdrásání kůže do krve nejen pro okamžitou, byť dočasnou úlevu od pocitu svědění, ale i kvůli pocitu, že „je to jedno, hůř už to stejně vypadat nemůže“.

Publikace se samozřejmě nevěnuje jen kožním onemocněním. Více či méně se dotýká všech důležitých oblastí, například problémů s dechem či tlakem nebo trávicím potížím.

Každá část je uvedena krátkou kazuistikou, po které následuje nejprve úvod a pak vysvětlení jednotlivých funkčních a organických poruch, které mohou být původem onemocnění, a zakončena je psychologickými aspekty a terapeutickými doporučeními.

Kniha se tak stává praktickou příručkou pro všechny, kteří se o problematiku psychosomatiky zajímají, ať už z důvodů profesních, či osobních.

Hans Morschitzky a Sigrid Sator: Když duše mluví řečí těla (Portál, Praha 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace