5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Anatomie lásky: Miluji tebe, nebo jenom svou představu

Anatomie lásky: Miluji tebe, nebo jenom svou představu

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 6.5.2009 | Vydání: 5/2009

Když jsem se hlásila ke studiu psychologie, přemýšlela jsem, jaké mohou být důvody proti. Jako jeden závažný protiargument jsem si tehdy napsala – „zanalyzuji natolik lásku, že už mne přestane zajímat“. Tak špatně to nedopadlo. Nicméně psychologie se opojnému fenoménu podívala několika způsoby na zoubek.

Rozčarování 1.: Láska jako úplatek za množení

Velmi střízlivý pohled na lásku přináší v dnešní době stále moderní sociobiologie. Redukuje lásku na laciné lákadlo k páření a péči o potomstvo. Sociobiologové předpokládají, že i v sociálním životě člověka se řada věcí děje stejně jako u ostatních živočichů a popisují poměrně jednoduché vzorce chování, jejichž základním motivem je přežít a rozmnožit se. Ze sociobiologického pohledu tvoříme páry proto, že je to výhodné. Ženy hledají muže, kteří jsou silní a mají dostatečný přístup „ke zdrojům“, aby mohli zabezpečit potomstvo. Muži zase vyhledávají zdravé ženy, kde jejich poměr boků a pasu ukazuje na plodnost. Sociobiologie také vysvětluje, proč zamilovanost trvá okolo pěti let – stačí k základnímu zabezpečení potomka a poté již samec může jít rozsévat své semeno dál. Podobně Darwinem poznamenaná je teorie sociální směny Thibauta a Kelleyho. Každý z nás má určité atributy: majetek, vzhled, schopnosti, povahové vlastnosti atd., které podle této teorie může volně směňovat s ostatními, přičemž vždy jedná v zájmu toho, aby jeho zisky byly větší než jeho ztráty a byl tedy „v plusu“. Ač mnozí upozorňují, že sociobiologie je až příliš biologizující vysvětlení mnohovrstevnatější reality, mezi českými odborníky na partnerské vztahy je často využívaná k interpretaci lásky a sexu.

Rozčarování 2.: Svobodná volba partnera? Omyl – naprogramováno od dětství

Láska je podle definice citové hnutí zaměřené na někoho. Jak se stane, že si někoho ke své lásce vybereme? Jelikož se často zamilováváme ve chvíli, kdy druhého ještě pořádně neznáme, vede to již od pradávna pozorovatele k myšlence, že nemilujeme reálného člověka, ale svou představu o tom druhém. (Krom toho otázka možné poznatelnosti druhého do důsledků nemá jednoznačnou odpověď). Ze znaků, které pozorujeme na druhém, vyabstrahujeme jednu část, která je pro nás určitým způsobem důležitá a na ní pak vystavíme celou erotickou fascinaci. Psychologové se pak zajímají o rozbor této představy. Kde se v nás vzala? Mění se nějakým způsobem během našeho života nebo zůstává stále stejná – tím pádem, i když měníme partnery, milujeme stále stejnou vysněnou postavu? Analyticky zaměření autoři poukazují na vznik této představy již v primární rodině. Tak například Corneau Guy, autor knihy Anatomie lásky (Portál, 2007), vychází z analýzy vztahu otec-dcera, matka-syn a dokazuje podobně jako již kdysi Freud trvalé důsledky na následné partnerství. Rodič opačného pohlaví hraje významnou roli ve výběru partnera – je jakousi formou, do které své partnery pasujeme. Naproti tomu psycholog Jeroným Klimeš uvádí, že si vztahy vybíráme podle jiných klíčů. „Člověk má tendenci vybírat si partnery nikoli podle svého rodiče opačného pohlaví, ale spíš podle toho rodiče, se kterým měl v životě největší problémy – pokud se kluk nejvíc hádal s matkou, tak si vybírá holku, jako je jeho matka. Když měl problémy s otcem, tak si bere holku charakterově podobnou otci. Nemusí to však být jen rodiče, ale třeba i starší sestra, sousedka, sestřenice, zkrátka významná osoba z dětství. “ Kvůli tomu nedoporučuje vybírat člověka, který je pro nás citově nejatraktivnější. Osoby, se kterými se setkáváme a považujeme za vysoce atraktivní, nám připomínají osoby z dětství, se kterými jsme se v životě nejvíc hádali. Proto nejsou pro výběr partnera zrovna vhodné.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace