5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Autismus: svět přesných pravidel

Autismus: svět přesných pravidel

Autor: Kateřina Thorová, Lucie Bělohlávková | Datum: 2.4.2008 | Vydání: 4/2008

Druhý den po nástupu do zaměstnání proslul Jan svým údivem nad výrokem, že vedoucí slintal blahem. Když mu šéf doporučil hodit neúplný dotazník kolegovi na hlavu, psychicky se zhroutil - domníval se totiž, že šéfův příkaz je třeba doslovně vyplnit, jenže zásadně odporoval pravidlům slušného chování, která znal…

Poruchy autistického spektra (dále PAS) způsobují člověku doživotní hendikep především v oblasti sociálního myšlení a komunikace. Jejich projevy jsou velmi různorodé a v různé míře ovlivňují a hendikepují fungování člověka ve společnosti druhých. To ale vůbec neznamená, že kvalita života těchto osob musí být nutně snížená.

Za stěžejní kameny efektivní pomoci lidem s PAS je v současné době považována raná komplexní péče o celou rodinu, přístup ke vzdělání a odborný individuální postup, který umožní těmto osobám dosáhnout maxima akademických, sociálních, komunikačních i praktických životních dovedností. Vzhledem ke značným individuálním odlišnostem neexistuje jednotná pomoc a terapie, každý člověk čelí jiným problémům a potřebuje jinou míru podpory, aby dosáhl maxima svého vrozeného potenciálu.

Lidi, já se ve vás nevyznám

„Nerozumím výrazům, snad s výjimkou upřímného úsměvu. Někdy si ale nejsem jista, zda se na mě lidé usmívají nebo se mi smějí. Pokud ale na mě někdo křičí nebo užívá sprosté výrazy, tak tomu rozumím. Jinak mi ale dělá problémy uhádnout, jak se lidé cítí, co si myslí, zda mne rádi vidí nebo ne. Oční kontakt dokáži udržet tak dvě vteřiny, což je dostačující v mém zaměstnání, kde se většinou obrátím rychle k zákazníkovi zády a vedu ho k produktu, který hledá, jinak mám ale problém,“ říká osmadvacetiletá Monika.

Mezi lidmi sdílejícími stejnou diagnózu najdeme jedince, kteří nemluví ani řeči nerozumí, stejně jako osoby se skvělou slovní zásobou hovořící zcela plynule. I verbálně zdatní však zažívají obtíže. Mají problémy porozumět významu neverbální komunikace, nejsou v hovoru pohotoví a obratní, mají tendenci mluvit zabíhavě a monotematicky. Vyřčené chápou pedanticky přesně, nerozumějí jinotajům, metaforám, neporozumění slovnímu humoru může vyvolávat zdání duševní zaostalosti.

Sedmnáctiletý Mirek s Aspergerovým syndromem se na gymnáziu, které navštěvuje, naboural do školního počítače, aby zjistil rodné číslo dívky, která se mu líbila. Doufal, že když jí předá číslo, bude zajímavý a dívka se do něj zamiluje.

„O autismu jsem četla mnoho knih a mám jich doma sbírku. Tím, že mám Aspergerův syndrom, jsem si naprosto jista. Nechápu sociální interakce. Nevím, jak se chovat před lidmi, s kým mohu mluvit a o čem, co ode mě lidé očekávají. Nikdy jsem nepotřebovala lidi. Odmalička jsem byla samotář a dodnes nemám přátele. Sama jsem naprosto spokojená, nemám pocit samoty. S lidmi mám problém komunikovat, protože prakticky nemluvím. Odpovím pouze, pokud se mě někdo na něco zeptá, například zákazník v práci,“ doplňuje Monika.

Lidé s PAS mohou mít problém již v elementárních sociálních schopnostech, jako je úsměv, přiměřený oční kontakt, spontaneita v navazování komunikace a podobně. Druzí selhávají ve schopnosti navazovat, případně udržet přátelství, fungovat ve vztahu recipročně a niko- li jen egocentricky, pružně reagovat na různé sociální situace či se chovat zdvořile a dodržovat bonton. Hendikep v sociální a emoční inteligenci vede často k tomu, že tito lidé jsou celkově podceňováni a často pracují na pozicích, které jsou pod úrovní jejich schopností, nebo kvůli svému specifickému chování práci ani nedostanou.

Někteří lidé s poruchou autistického spektra o společnost druhých nestojí, nejsou schopni týmové spolupráce. Mnozí naopak o kontakt usilují, mají však obtíže zorientovat se v pravidlech chování. Nedostatečná sociální vnímavost často vede k chování, které je považováno za značně excentrické, někdy působí natolik zvláštně, že bývá přisuzováno jiné duševní poruše.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace