5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Ayahuasca. Džungle nabízí lék na závislosti

Ayahuasca. Džungle nabízí lék na závislosti

Autor: Rita Kočárová | Datum: 2.7.2014 | Vydání: 7-8/2014

V hlubinách amazonské džungle se možná skrývá nadějepro jedince závislé na tvrdých drogách. Ayahuasca jako medicína je původními obyvateli Jižní Ameriky užívána staletí, možná tisíciletí, západnímu světu ale byla poprvé představena až v roce 1851 prostřednictvím etnobotanika Richarda Spruce.

Ayahuasca. Džungle nabízí lék na závislosti

Opravdové pozornosti laického i vědeckého světa se ayahuasce dostává až v posledních letech. Ať už je míra rituálnosti prostředí či odborného zázemí jakákoliv, po jejím užití řada lidí uvádí vyléčení z nesnází psychických i fyzických. A zdá se, že především pro léčbu závislostí má ayahuasca unikátní spektrum účinků. Pro ně je k léčbě závislosti užívána v různých kontextech s více či méně původními a zkušenými šamany, psychoterapeuty či na improvizovaných setkáních různých nadšenců. Mezi nimi vyniká především centrum Takiwasi v džunglích Peru.

Takiwasi je léčebna pro závislé a centrum pro výzkum tradiční medicíny, kde se těžké závislosti s úspěchem léčí pomocí unikátní kombinace západní psychoterapie a tradiční medicíny amazonské oblasti s přídavkem pozitiv komunitního života, přičemž stěžejní postavení zabírá právě ayahuasca. Takiwasi založil v roce 1992 doktor na cestách Jacques Mabit. Ač ho do jisté doby závislosti nijak zvlášť nezajímaly, během jedné ceremonie mu ayahuasca ukázala tuto cestu a on se rozhodl po ní jít. A zdá se, že toto rozhodnutí obohatilo pole výzkumu v oblasti těžkých drogových závislostí a nabídlo novou šanci řadě mladých lidí, kteří s ní bojují.

Zážitek bez závislosti

Ayahuasca je tradiční psychoaktivní amazonský nápoj užívaný pro léčebné a rituální účely. Připravuje se ze dvou druhů rostlin: liány Banisteriopsis caapi, která obsahuje beta-carbolinové alkaloidy, které fungují jako inhibitory monoaminu oxidázy (MAOI) – ty umožňují zakusit účinky přírodního halucinogenu DMT (dimethyltryptamin) obsaženého v listech druhé rostliny (např. Psychotrie viridis, ale i řady jiných), které by při orálním užití bylo jinak neaktivní. Na tomto místě je důležité zdůraznit, že funkce beta-carbolinových alkaloidů nespočívá pouze v umožnění efektivního zpracování DMT, ač tato jejich unikátní kombinace je nesporně velmi zajímavý jev. Západní svět má mnohdy tendenci DMT extrahovat a těšit se z toho, že umožní jedinci zažít halucinace bez obtěžujícího zvracení. V blažené nevědomosti netuší, jak se tím ochuzuje. Zmíněné alkaloidy, z nich především harmin, mají totiž i jiné psychoaktivní účinky, stejně jako antibiotické, antifungální, antidepresivní, antiparazitické, dokonce i anti-HIV a protirakovinné.

Zajímavé je, že většina z těchto účinných alkaloidů, které se dokážou vázat na naše serotoninové a dopaminové receptory, se v přírodě i lidském těle přirozeně vyskytuje. DMT hraje roli při různých psychických procesech, například při snění. Ayahuasca tak není zcela cizí látkou, která by invazivně vtrhla do lidského organismu. Spíše funguje na principech přirozené neuro-farmakologie lidského jedince, ale dokáže tyto procesy zesílit a umožňuje důraznější projev jinak utlačovaných částí psychiky, nevědomí či emočně-afektivního systému na úkor racionálního přemýšlení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace