5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Babička si nepamatuje, jak se jmenuju!

Babička si nepamatuje, jak se jmenuju!

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 4.11.2009 | Vydání: 11/2009

Alzheimerova choroba ovlivňuje paměť, úsudek i rozhodovací schopnosti, a tak máme často tendenci neklást na osoby s demencí raději žádné požadavky, domníváme se, že nemají zájem o sociální kontakt nebo že jim dokonce škodí. A v neposlední řadě chceme ušetřit pohledu na „smutné stáří“své děti – gerontologové však doporučují pravý opak.

Kláře je šest, Pavle osm let a urputně se brání návštěvám v domě seniorů – babička si totiž nikdy nepamatuje, jak se jmenují. Když jí to řeknou, buď to za chvíli zase zapomene, nebo si je plete. Dívenky jsou zmatené babiččinou roztržitostí a zapomnětlivostí a myslí si, že je babička nemá ráda, když si je ani nepamatuje…

S podobnými zkušenostmi se setkala Joyce Simardová, odbornice na Alzheimerovu chorobu, i ve Spojených státech. Má dlouholeté zkušenosti s péčí o osoby s demencí a je průkopnicí progresivních programů, jejichž cílem je pacienty aktivovat a zapojovat do běžných činností a sociálních kontaktů. Přednáší pracovníkům pečujících profesí i rodinným příslušníkům, jak o demencí postižené seniory pečovat.

Joyce Simardová má čtyři děti a je osminásobnou babičkou, takže zná i dětské myšlení a umí si představit, jaké pocity mohou kluci a holčičky zažívat při setkání s nezvykle „dětským“ dospělým. Proto se rozhodla stát se i babičkou Joyce, která chodí za dětmi do školek a škol a učí je tomu, co by měly vědět o stáří.

Kouzelný magnetofon

V lidské hlavě je kouzelný magnetofon a neustále nahrává. Díky němu máme vzpomínky. Jenže ve stáří se občas stane, že je magnetofon vypnutý. Člověk, který má svůj kouzelný magnetofon vypnutý, má nahrané jen staré vzpomínky, ale to, co se děje teď, se už nenahrává. Proto si takový člověk například nepamatuje, kolikátého je a co měl k snídani. Dědečkovi, který trpí Alzheimerovou chorobou, můžeš pomoci třeba tím, že mu připomeneš: „Já jsem tvůj vnuk David.“

Podobně názorným způsobem vysvětluje v knížce Kouzelný magnetofon Joyce Simardová dětem problémy spojené nejen s demencí, ale i se zhoršením zraku, sluchu, hybnosti, s nimiž se mohou u seniorů setkat. Knížka s ilustracemi české kreslířky Inky Delevové vyšla v angličtině v roce 2007 a nyní vychází i česky. Je koncipovaná pro práci s předškolními dětmi, může sloužit i pro první čtení mladších školáků.

„Kouzelný magnetofon není jen knížka pro děti. Je to dětská učebnice o Alzheimerově chorobě,“ uvítala české vydání předsedkyně České alzheimerovské společnosti, gerontoložka Iva Holmerová. „Na rozdíl od knížek, které jen vyprávějí příběhy lidí postižených demencí, Kouzelný magnetofon vysvětluje názorně, jednoduše a na příkladech, jak k demenci dochází, jak se projevuje a jak i malé děti mohou takto postiženým lidem pomoci, jak se k nim mají chovat,“ oceňuje. Knihu Kouzelný magnetofon vydala s přispěním sponzorů Česká alzheimerovská společnost, na jejíchž webových stránkách ji lze objednat.

Běžný problém s pamětí nebo počátek choroby?

Určení správné diagnózy při poruchách paměti je nezbytnou podmínkou pro zahájení správné léčby. Mnoho pacientů však přichází k lékaři pozdě, protože zapomínání ve stáří je často považováno za normální, nebývá mu věnována pozornost. Tento fakt negativně ovlivňuje progresi choroby a snižuje pozdější kvalitu života nemocných i jejich rodinných pečujících. V Česku je možné nechat si bezplatně provést vyšetření paměti na 23 kontaktních místech České alzheimerovské společnosti (www.alzheimer. cz).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace