5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > „Báječný“ svět shopaholiků

„Báječný“ svět shopaholiků

Autor: Martina Školníková | Datum: 3.12.2014 | Vydání: 12/2014

Alkoholik se jednou provždy může vzdát své sklenky, patologický hráč zase představy, že jednou dobude Las Vegas. Bez potravin, oblečení a dalších věcí nutných k přežití se však neobejdeme. Jenže i z nevinného pořizování předmětů uspokojujících naše základní potřeby se může stát zničující závislost.

„Báječný“ svět shopaholiků

Jednoho dne se probudíte a ze skříní se na vás vyvalí záplava nikdy nenošených šatů a značkových doplňků. Jste zadlužení, nebo jste se dokonce kvůli své zálibě v nakupování uchýlili ke krádeži peněz. Zůstali jste sami, protože jste se stáhli do svého vlastního světa, v němž není místo pro přátelství ani partnerství, nýbrž jen pro zboží, které jste vůbec nepotřebovali nebo si je ani nemohli dovolit. Vítejte ve světě patologického návyku.

Za vším hledej touhu

Za chorobným nakupováním stojí touha po uznání a potvrzení vlastní hodnoty, přání zažívat příjemné emoce a potlačit ty negativní – od vnitřní prázdnoty po stres. Kořeny závislosti vidí odborníci u disponovaných jedinců už v dětství: typicky je to nedostatek pozornosti ze strany dospělých, chybějící láska a pocit bezpečí. Takové dítě si muselo náklonnost rodičů zasloužit, zapovězeno bylo hovořit o tom, co prožívá, připadalo si pro ostatní nedůležité, jen občas dostalo za odměnu hračku. Do světa dospělosti vstoupilo bez schopnosti vybudovat si zdravé sebevědomí a svět nákupů mu nyní poskytuje prostor, v němž se marně snaží potlačit pocity méněcennosti. Nakupování aktivuje v mozku centrum odměny, třebaže jen chvilkově. Poté nastupují výčitky, pocit viny, hněv. Snížené sebeovládání, které je podstatným příznakem návykových nemocí, vede postiženého k dalším „nákupním tahům“, čímž se jen roztáčí bludný kruh vedoucí k depresím a končící v krajním případě až sebevraždou.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace