5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Biosenzory změří všechno

Biosenzory změří všechno

Autor: Eva Tomková | Datum: 30.12.2011 | Vydání: 1/2012

Chcete se stát nejlepšími golfisty světa? Chcete mít po ruce přístroj, který vám kdykoli vypočítá vaše duševní rozpoložení? Stroje, které změří všechno uvnitř lidského těla, jsou stále levnější a menší. Za pár let bude mít každý doma spánkovou laboratoř či měřič koncentrace. Zatím si svou technologickou budoucnost můžete vyzkoušet na hrách.

Biosenzory změří všechno

Během Velké ceny Itálie byla nad výjezdem z boxů ve výšce umístěna řada počítačů analyzujících jeden z nejsložitějších závodních strojů, který byl kdy vyroben. Mercedes MP4-25 stáje McLaren byl opatřen více než 300 senzory sledujícími jednotlivé složky jeho „kondice“. Naproti tomu řidič formule, tedy stroj mnohem komplexnější a složitější než pouhý závodní vůz Formule 1, byl vybaven pouze jedním senzorem na měření srdeční frekvence, umístěném v kokpitu a sledujícím jeho zdravotní stav.

V posledním kole došlo k negativnímu vývoji: závodník odpadl ze třetího místa v závěrečném úseku trati a konečné umístění nebylo pro stáj příznivé. Díky počítačům se ovšem podařilo analyzovat hrubou rychlost při přetáčivosti, rozdíl v předpětí brzd a prokluzování kol McLarenu s přesností na 1/100 vteřiny. I díky přesnému zkoumání chování vozu však řidič o rok později za stejné situace a na přesně stejném místě havaroval. O samotném závodníkovi a jeho chování totiž počítače nedokázaly říct téměř nic. Bylo to kvůli ztrátě duševního soustředění? Bylo to z vyčerpání horkem? Byla to snad dehydratace, která vedla k postupné ztrátě duševní odolnosti?

Od té doby se však mnohé změnilo. Nepřekonatelná propast mezi strojovými a lidskými senzory se stále zmenšuje. Čidla, která dokážou přesně změřit stav „lidského stroje“ se stávají postupně masovou záležitostí – z laboratoře, kde byly vyvinuty, se dostávají do ordinace lékaře a dále rovnou do domovů lidí. A stávají se součástí vašeho oblíbeného sportu.

Spánková laboratoř stejně běžná jako žehlička

Debra Crewsová, profesorka psychologie na Arizonské státní univerzitě, studovala mozkové vlny hráčů golfu nahrávané v průběhu deseti let. Vidí vzájemný vztah mezi duševním stavem a přesností výkonu. Ve skutečnosti by bylo ideální mít lékařský EEG po ruce při tréninku a závodech – i když to zatím není možné, užitečnost analýz naznačuje další trend ve sportu. „EEG bude faktorem při tréninku golfu a ostatních sportů, kde duševní bystrost ovlivňuje výsledky,“ uvádí Crewsová.

Jako nejsložitější stroj na planetě je lidské tělo schopné generovat obrovské množství údajů. Výzkumníci po desetiletí zpracovávali toky dat ze srdcí, žil, mozků a tak dále v řízeném laboratorním prostředí výlučně pro lékařské účely. Mimo laboratoř se biosenzory desítky let ukazovaly v důsledku nákladů, velikosti a složitosti přístrojů jako nepraktické.

To se však postupně mění. Díky pokroku v miniaturizaci se biosenzory stávají užitečnými v každodenním životě. Jsou snadno přenosné a mobilní, čímž mizí jejich někdejší hlavní nevýhoda. Jsou snadno propojitelné díky bezdrátovému síťovému připojení. A na základě Mooreova zákonu (který stanoví, že schopnosti počítačů se exponenciálně zvětšují při zachování výrobní ceny) je k dispozici dostatečná počítačová kapacita na analýzu základních trendů, které se v údajích skrývají.

Jak asi bude vypadat nedaleká budoucnost? Když se budete cítit nemocní, biosenzory zašlou veškeré potřebné údaje z vašeho těla na vzdálený server. Lékař bude schopen po síti okamžitě diagnostikovat problém. Spánková laboratoř a navazující terapie už nebude znamenat návštěvu specializovaného oddělení, ale bude běžným vybavením domácnosti, podobně jako dnes teploměr. Sportovci se dostanou na svůj výkonový vrchol předvídatelnějším způsobem. Na televizních obrazovkách budou fanoušci moci sledovat hladinu pozornosti hráčů střílejících penaltu. Manažeři týmů F1 budou sledovat duševní soustředěnost svých závodníků v každém kole. S biosenzorickými nástroji v ruce nejsou inovacím, jichž budeme jednou svědky, kladeny žádné meze. Motorem změn bude touha analyzovat a ovládnout – ať už baseball, místní kriminalitu, nebo své tělo.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace