5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Body-modification: experimenty s vlastním tělem

Body-modification: experimenty s vlastním tělem

Autor: Kateřina Lánská | Datum: 2.5.2012 | Vydání: 5/2012

„Potetovaný obličej? To je jen další krok po tom, co si ostříháte vlasy nebo oholíte bradku,“ vysvětluje ve fi lmu Modify svůj pohled na body- -modifi cation člověk, jehož tvář připomíná něco mezi člověkem a ještěrem. Říká si The Lizardman.

Body-modification: experimenty s vlastním tělem

Body-modification neznamená pouze zdobení těla piercingy a tetovanými obrazy. Komu tetování nestačí, nechá si obraz do kůže vyřezat nebo si pod kůži vpraví implantáty, které jeho pažím propůjčí vzhled paží komiksového monstra. Jiný si nechá jazyk rozdělit vedví, další se nebojí to samé udělat se svým penisem. Člověku uvyklému přemýšlet o sobě v rámci konvenčních rolí přijdou podobné zásahy do těla za hranicí představivosti.

Plastická chirurgie, která upravuje lidské tělo pouze do uznávaného modelu „krásy“, není vnímána zdaleka s takovou kontroverzí. Operativně upravená ňadra se stanou jen stěží důvodem k nepřijetí do zaměstnání, zatímco potetovaná paže často vede k tomu, že o něj přijdete. A přestože se body-modifikátoři řídí pravidlem „co není zakázáno, je povoleno“, stane se, že se jedinci dostanou do křížku se zákonem, potažmo státem, který si dělá na těla svých občanů také jistý nárok.

Člověk není uzavřená forma

Jaký je rozdíl mezi modifikací a mrzačením? Zaleží jen na perspektivě, myslí si Jim Ward, otec moderního piercingu. V sedmdesátých letech minulého století společně s Dougem Malloyem rozvinul základní techniky, jež se poté staly standardem pro celý další vývoj piercingu.

Ward, který si první studio otevřel u sebe v obývacím pokoji, reprezentuje vlnu tzv. moderního primitivismu. Jeho iniciátorem, průvodcem a dnes již kultovní postavou je Američan Fakir Musafar. Ovlivněn primitivními národy rozvinul Musafar spirituální charakter tělesných úprav a svým následovníkům ukázal smysl tělesných modifikací. Ri-

tuální charakter propichování, věšení, svírání těla do úzkého korzetu a další tělesné úpravy umocňoval používáním masek a jiných atributů kultických obřadů. V jeho podání nebyly tělesné modifikace chápány jako prostředek, nýbrž jako cíl sám o sobě.

Moderní primitivismus otevřel cestu mnoha dalším, kteří touží měnit své fyzické tělo. Aktivity prvních modifikátorů se inspirovaly širokou paletou od bodyartu přes konceptuální umění až k rozšiřování těla pomocí funkčních technologických prostředků, jež vyústilo ve slavný Manifest tělesného haktivismu (2004) francouzského skarifikátora Lukase Zpiry (blíže na www.painart.cz). Ten je svou metodou precizní a rychlé tvorby jizev známý mezi přívrženci body-modification po celém světě a ve svém manifestu se vymezuje vůči modernímu primitivismu.

Podle Zpiry se člověk na prahu 21. století ocitá před mnoha výzvami a možnosti transformace vlastního těla podpořené technologickým rozvojem jej vedou k přehodnocení představ, které o sobě má. Vybízí k tomu vzít osud do vlastních rukou a trvale se pokoušet o přetvoření nás samotných.

Body-modification:móda, nebo životní směr?

Těch, kteří zdobí své tělo tetováním a náušnicemi, podstupují vpichy železnými háky, aby se kolem sebe rozhlédli z výšky zavěšení za vlastní kůži, hýčkají jizvy jako nejkrásnější šperk, nechávají si pod kůži zavádět cizí tělesa, nebo si dokonce některé orgány přetvářejí či odstraňují, a zároveň hledají ideové opodstatnění svojí činnosti, je ale minimum.

Do tetovacího salónu přicházejí lidé proto, aby své tělo nechali ozdobit extravagantním šperkem. Někdo chce tetování jako znamení určité životní epochy, která se pro něj uzavřela. Velmi oblíbená jsou tetování data narození a jména dítěte, ale i jména psa.

„Já jsem se k tomu dostal, když jsem šel do puberty. Chtěl jsem se vymezit a ukázat, že jsem rebel, alespoň navenek,“ objasňuje počátky své pozdější fascinace body-modification FouSage, zakladatel známého pražského tetovacího salonu Hell. „Nejprve to byla pubescentní rebelie, koníček a zábava, pak se z toho pro mě stala oblast, ve které jsem mohl stále něco nového poznávat, a dnes už se tomu věnuju profesionálně,“ pokračuje FouSage.

Salon Hell, který sídlí v pražských Holešovicích, nabízí kromě tetování a piercingu také skarifikaci (jizvení), mikrodermály (podkožní mikroimplantáty), split jazyka a další extrémní tělesné modifikace. S jejich aktivitami se může kdokoli seznámit na tzv. Hell Party, divadelním představení, jehož scénář je psán s notnou dávkou nadsázky. Během něho se aktéři navzájem zavěšují na kovové háky, řežou a jinak sadisticky exhibují.

„Hellshow jsou takové večírky pro příznivce našeho studia,“ popisuje dění na party HerrIch, který se mimo jiné stará o jejich hudební dramaturgii. „Dříve jsme jezdili hlavně na motorkářské srazy, motorkářům se to už ale asi trochu okoukalo a mnohem větší ohlasy jsme začali sklízet na obyčejných diskotékách. Lidé za námi po vystoupení chodí a ptají se na zavěšování. Proto jsme se pustili do workshopů, kde si se zájemci o suspension (zavěšení na vlastní kůži) nejdřív povídáme a snažíme se jim přiblížit kontext a situaci, ve které se ocitnout. Na závěr se ti, kdo chtějí, nechají zavěsit,“ doplňuje HerrIch, který má se zavěšováním bohaté zkušenosti.

Samotné zavěšení provázejí dvě fáze. „Nejprve propíchnutí, kdy cítíš kov pronikající kůží, a pak přijde zavěšení, během něhož dochází k oddělování kůže od kožního podloží, což křupne. V někom to vzbuzuje nechuť, ale já se na to vážně těším,“ líčí proces suspension HerrIch, který takto vydržel viset celých 23 minut. Jedním dechem ale přiznává, že právě tento pokus o rekord provázely zdravotní komplikace. „Pod kůží mi zůstal vzduch a bolely mě od toho nějakou dobu záda,“ popisuje své potíže. „Ten vzduch je totiž potřeba po závěsu z podkoží vymačkat. V té euforii jsme na to ale zapomněli.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace