5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Buď sám sebou! Ale co to je?

Buď sám sebou! Ale co to je?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 31.12.2013 | Vydání: 1/2014

Jsem to víc „já“, když pilně pracuju, nebo když slastně lenoším v posteli? Ten pán, co ho každé ráno potkávám, je víc sám sebou, když ve vytahané bundě běhá po parku, nebo když vyráží v saku a s pečlivě uvázanou kravatou do zaměstnání?

Buď sám sebou! Ale co to je?

Neustále slýcháme, jak je třeba na sobě stále pracovat a držet krok s dobou, abychom dosáhli úspěchu. A zároveň máme být autentičtí, neztratit kontakt se svým „já“, abychom mohli být šťastní. Co vůbec uprostřed všech změn znamená zůstat sám sebou? „Řekl bych, že člověk je sám sebou, když může uskutečňovat své plány, naplňovat své schopnosti, jednat podle vlastního rozhodnutí a uvážení v kontextu situace, s ohledem k druhým. Být sám sebou znamená cítit se svobodně a realizovat své možnosti,“ říká pražský psychiatr Tomáš Novák.

Kolik rolí máš…

Naše „já“ vystupuje v mnoha rolích. Ve všech můžeme být opravdoví – anebo taky ne. Odlišit, která podoba je skutečná a co je jen přetvářka, nemusí být vůbec snadné, zejména při kontaktu s osobami, které příliš dobře neznáme. Abychom se vyhnuli neustálému tápání, s kým máme tu čest, vypomáhá si naše mysl jakousi vlastní typologií, přehledným škatulkováním. Vzniká postupně na základě zobecnění předchozích zkušeností, vnějších informací i předsudků.

Poměrně často se přitom stává, že autentičnost nám splývá jen s jednou určitou rolí – když potkáte starší, vcelku seriózní kolegyni, kterou znáte jen v předepsaném dress code, jak celá rozesmátá a pomalovaná organizuje na dětském karnevalu face painting, budete nejspíš překvapení. Proto ostatně mnohé firmy pořádají teambuildingy a teamspirity (tedy akce na stmelení pracovního kolektivu, aktivity zaměřené na prožitek a získání společných zážitků), kde je vystoupení z rolí typických pro pracovní prostředí důležitou součástí zamýšleného psychosociálního efektu.

Přijetí role, tedy určitá stylizace, je v souvislosti se společenskou situací a očekáváním přirozené a naprosto normální. Psycholog a kouč Jan Gruber je v této souvislosti dokonce svým způsobem tolerantní i k přetvářce: „Tím, že se děláme lepší, tak se i lepší cítíme – a snad i lepší jsme. Důležité ale je pořešit si sami se sebou, co mi za to stojí a co už ne,“ říká. „Podle mne je důležité udělat se sebou obchod – abych dosáhl nějakého cíle, musím se nějak přizpůsobit – stojí mi to za to? Pokud ten obchod udělám ke své spokojenosti, jsem v pohodě. Pokud si to nevyřeším, může se ze mne stát neautentický panák nebo zahořklý magor.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2014nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace