5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Červená karta domácím tyranům

Červená karta domácím tyranům

Autor: Ludmila Čírtková | Datum: 4.7.2007 | Vydání: 7-8/2007

Možná že jste je také zaregistrovali. Plakáty, polepy nebo citylighty. Červené karty jste mohli vidět třeba v prostředcích MHD v Praze, Pardubicích, Plzni nebo Olomouci. V dubnu totiž odstartovala PR kampaň Bílého kruhu bezpečí k zákonu č. 135/2006 Sb. na ochranu před domácím násilím.

Text plakátů mluvil jasnou řečí: „Máte svůj špatný den? Co s tím uděláte? Odreagujete se sportem, alkoholem…? Anebo si zase vybijete zlost na svých blízkých? Na ulici a v práci se ovládáte. Nikdo by nevěřil, jak zlí a krutí jste doma. Pokud v tom budete pokračovat, riskujete červenou kartu. Od 1. 1. 2007 můžete být za domácí násilí ze svého domova vykázáni.“

Hlavním cílem kampaně bylo zvýšit povědomí veřejnosti o nových opatřeních při ochraně obětí před domácím násilím. Na rozdíl od mnoha jiných, které se obracely především k obětem domácího násilí a informovaly je o tom, kde hledat pomoc, oslovili tentokrát tvůrci projektu samotné násilné osoby. (Tímto výrazem označuje zmíněný zákon domácí tyrany.)

Na vyhodnocení kampaně je příliš brzo a nebudu ho předjímat. Ve svém okolí jsem od kolegů psychologů i policistů zaznamenala příznivé ohlasy. Červené karty upoutaly jejich pozornost. Padaly i úvahy na téma, jaké pocity asi vyvolává červená karta v těch osobách, které měly „zase svůj špatný den“.

Příliš brzo je zřejmě i na vyhodnocení účinnosti nového zákona. Faktem je, že přes obavy škarohlídů začala policie nový zákon okamžitě uplatňovat. K prvním vykázání došlo hned v úvodních dnech nového roku. Institut vykázání byl v prvním čtvrtletí použit ve 255 případech. Z toho ve dvou případech byly vykázány ženy (dopouštěly se násilí na další ženě - matce, babičce). V patnácti procentech šlo o transgenerační násilí (zletilé děti provozovaly domácí násilí na rodičích). Rozběhla se i činnost intervenčních center. Samotné vykázání bez provázanosti na další kroky by totiž bylo polovičatým řešením.

Psychologické nástroje v akci

Proč poutám pozornost čtenářů tohoto časopisu k červeným kartám? Vykázání totiž přineslo v právním i psychologickém ohledu důležité změny. Z právního pohledu prosazuje nově a oproti dřívějším zvyklostem jinak zásadu včasné ochrany oběti. Ta má šanci na ochranu dřív, než dojde k nejhoršímu, například k jejímu vážnému zranění. Teď už by se nikdo neměl setkat s reakcí typu: „Je nám líto. Dokud vám vážně neublíží, tak vám vlastně nemůžeme pomoci.“ Vykázání ale není ani automatickým, ani jediným krokem. Může, ale nemusí být využito. Záleží na okolnostech případu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace