5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Češi a magie: Faustovi následovníci

Češi a magie: Faustovi následovníci

Autor: Lenka Králová | Datum: 29.6.2016 | Vydání: 7-8/2016

„Grekko, Grekko, vstup do mě! Ty jsi já a já jsem Grekko!“ Toto extatické zvolání je součástí magického rituálu, díky kterému lze získat pohádkové bohatství. Čaroděj při něm volá démona jménem Grekko a chce, aby jej posedl. Grekko však není žádný starověký babylonský běs. Zapomeňte na Mezopotámii! Je to novověký hollywoodský běs – Gordon Grekko, hlavní postava z fi lmu Wall Street.

Češi a magie: Faustovi následovníci

Novodobé pop-kulturní entity z filmu, literatury či počítačových her totiž podle některých soudobých okultistů mohou být mocnější než bytosti ze starověké démonologie. Žádat o pomoc při obchodování na elektronických trzích asyrského démona Belthagora, jehož vyznavači platili váženým stříbrem? To prý není dobrý nápad. Gordon Grekko, to je jiná – ten se na akciových trzích neztratí!

Proč ještě v jednadvacátém století, a navíc v jedné z nejvíce ateistických zemí potkáváme lidi, kteří se stejně jako doktor Faust z románu Johanna Wolfganga Goetha pokoušejí uzavírat pakt s démonem? Ač se tomu rozum vzpírá, magie není žádný zaprášený muzeální exponát. Co se pod ní vlastně skrývá? Mágové a čarodějnice svoje znalosti nejen uchovávají, ale také zdokonalují a modernizují.

„Magie byla zakazována pořád,“ říká Lukáš Loužecký, znalec okultních věd a spolupracovník Dokumentačního centra českého hermetismu. „Zhruba od roku 1900 do vzniku první republiky byli všichni přívrženci magie sledováni. Za druhé světové války jim hrozila kulka. Potom mohli tři roky relativně svobodně dýchat, ale od roku 1949 až do roku 1989 už byla magie zase pod hrozbou trestu zapovídána. Přesto nezmizela. Myslím, že ji nelze nikdy vymýtit stejně jako lidové zvyky a obyčeje. Je to jakési přirozené podhoubí života, v němž člověk hledá svou duši, své posvátno.“

V devadesátých letech se odehrála v českých veřejných knihovnách pozoruhodná proměna. Rudé svazky s názvy Závěry 16. sjezdu KSČ, Vzpomínky na Lenina či Manifest komunistické strany zmizely z polic. Na jejich místě se hbitě zabydlely tituly jako Poznej své sluneční znamení, Věštění z ruky nebo Amulety a talismany. Podobných knih přibývalo. Dnes se police prohýbají pod tíhou svazků seřazených do kategorií jako náboženství, východní filosofie, astrologie, věštění, alchymie, mystika, esoterika.

Češi, které přes čtyřicet let mocní nutili přežvykovat trpkou a nestravitelnou komunistickou ideologii, začali hltat chutnější a výživnější duševní potravu. Náboženství bylo po letech státem vynucovaného ateismu pro většinu lidí neuchopitelné a filosofie bez vzdělání nedostupná. A tak hladovějícím nabídl první sousta okultismus. Zvědavci i lidé spirituálně založení četli horoskopy, za úplňku trhali blín, bolehlav či rulík zlomocný, kývali siderickým kyvadlem, oháněli se virgulí a nechávali si vykládat karty od různých excentrických individuí. Vážní zájemci listovali v prastarých spisech, které se vynořily z ilegality, a když je někdo rozčílil, mohli použít třeba evropskou obdobu voo-doo:

„Jak lze očarovat a mučit nějakou osobu: Jdi na hřbitov a zdvihni tam hřeb zbylý ze staré rakve, říkajíce: Zvedám tě, hřebe, proto, abys mi sloužil k soužení osob dle mé vůle! Když chceš hřeb použít, nakresli na kus prkna trojúhelník a vepiš do něj slova: Satirne-Gan-Santalini. Vraz hřeb do středu trojúhelníku a potom do něj udeř kamenem se slovy: Zatloukám tě proto, abys činil osobě (doplňte jméno) zlo tak dlouho, dokud budeš vězet v tomto místě!“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace