5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Chůvy testujeme na detektoru lži

Chůvy testujeme na detektoru lži

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 6.1.2010 | Vydání: 1/2010

Polygraf neboli detektor lži máme spojen s praxí tajných služeb či policie. V Rusku je však prý stále populárnější i v civilním sektoru. V oblasti personálních služeb představuje vyšetření na detektoru lži důležitý příspěvek ke kádrové bezpečnosti, tvrdí ředitel společnosti, která jako jediná u nás poskytuje „odborné služby detekce lži za pomoci polygrafu“.

Před několika lety se v médiích objevily zprávy o ponižující „sexuálně harašivé“ praxi osobních prohlídek mladých prodavaček supermarketu členy firemní ostrahy (podle výpovědi jedné z nich musely ukazovat, že pod spodním prádlem nepašují balíčky se sýrem či uzeninou). S polygrafem zůstane intimní zóna pracovníka nedotčena, jen každé tři měsíce absolvuje zhruba hodinové vyšetření na detektoru lži, který při odpovědi na každou otázku snímá osm různých okamžitých fyziologických dějů v organismu… Podle Andreje Moldova no -va, ředit e l e společnosti Platinum, která tyto služby poskytuje, lze testování užívat například u uchazečů o zaměstnání, pracovníků odcházejících z firmy, kteří mohou mít významné kontakty či disponovat citlivými informacemi, u zaměstnanců pracujících s penězi, s firemními účty nebo se spotřebním zbožím, jako jsou prodavači, pokladní či skladníci. V bankovnictví lze polygrafem prověřit například žadatele o významnější půjčky.

Už se nehýbejte, prosím

Polygraf KRIS je výtvorem ruského akademika, doktorka biologických věd Valerije Varlamova, který se padesát let zabývá vývojem detektoru lži pro ruské zvláštní služby.

Přístroj je opatřen osmi svody – snímači fyziologických signálů a po vlastní zkušenosti musím uznat, že jejich instalace má na člověka bez zkušeností s podsvětím a kriminálem dosti impozantní efekt. Polygrafista mi připravil židli, pod její nohy umístil snímače pohybu a zapojil konektory do polygrafu. „Jakmile testování začne, už se nesmíte hýbat,“ upozornil mě. Podle jeho vysvětlení tento snímač reaguje na svalové napětí a registruje „protipůsobení testování pomocí svalového tremoru. Svod fixuje umyšlené zkrácení svalů, orientované na vytvoření rušení vyšetřování“ (citace z webových stránek společnosti představující technické charakteristiky polygrafu).

Pak mi jeden popruh se snímačem ovinul kolem hrudi a druhý zhruba pod žebry (kontrola vrchníhoprsního a spodního-břišního dechu), na prsteník jsem dostala snímač kožně galvanické reakce zaznamenávající změny elektrické vodivosti kůže, na prostředník a ukazováček snímač, jejž webové stránky popisují jako: „fotopletizmogramma, metoda registrace optické pevnosti tkáně a zobrazení celkového stavu organismu“. Následoval snímač krevního tlaku na paži, po něm jakási plastová síťovaná čepička na hlavu s několika čidly, které prý registrují emocionální stav testovaného (zobrazují škálu emocionálního napětí, škálu samokontroly a škálu vnitřní agrese), pak už jsem před sebe dostala jen mikrofon monitorující změny v hloubce hlasu a délce pauz při jednotlivých odpovědích.

„Nejde nám o to, abychom testovaného usvědčili ze lži, jen zjišťujeme, na jaké otázky měl nějakou výraznější reakci. Tyhle údaje pak poskytujeme tomu, kdo si test objednal,“ říká Alisa Shambazová, manažerka společnosti.

Před samotným testováním absolvuje každý cvičný test, jímž se zjišťuje obvyklá individuální reakce na vyslovenou nepravdu. Já jsem například dostala za úkol v této části testu odpovídat na všechny otázky „ne“. A tak jsem pravdivě odpověděla, že není prosinec ani léto, že nejsem Marie ani Zuzana, a zapřela jsem, že je čtvrtek, sudý týden i že se jmenuji Daniela. Pak mi polygrafista ukázal graf změněné dechové frekvence a hlasu, když jsem zalhala o svém jméně. (Proč jsem podobně reagovala na to, že nejsem Lucie, netuším dodnes. Dlužím některé z vás něco, mé milé, známé Lucie? Přihlaste se, prosím.)

Jsi se mnou z lásky, nebo pro peníze?

Služby polygrafu nejsou určené jen velkým finančním domům, kapitálově silným firmám, maloobchodním prodejnám či skladům, ale i soukromým osobám. Ti nejčastěji žádají o prověření domácího personálu zahradníkem a kuchařem počínaje, konče chůvou či vychovatelkou dětí.

Kdo může mít zájem na diskrétnosti osob vstupujících do jejich soukromí? Politické špičky? Celebrity? „Ne, ne, hlavně rodiny, kde jsou velké peníze,“ říká Alisa Shambazová.

Nedůvěřuje-li dotyčný údajům z životopisu, výpisu z trestního rejstříku ani referencím předchozích zaměstnavatelů, může se pomocí sofistikované elektroniky nechat ujistit, že uklízečka není nastražená konkurencí, aby slídila po domě, a že chůva má svatou trpělivost, laskavý vztah k dětem, a navíc nehodlá prodávat bulváru pikantní informace (viz ukázky z testu pro chůvu).

Další oblastí, v níž firma poskytuje služby, je testování manželů. „Tyhle zakázky neděláme rádi, protože testování se může negativně promítnout do kvality vztahu. Snažíme se klienta přesvědčit, že detektor lži je až tím úplně posledním krokem, jak získat jistotu,“ vysvětluje manažerka. Ke každému testování na polygrafu je nutný písemný souhlas testovaného – žádná z žen, která byla svým movitým manželem požádána, aby dokázala svou lásku a nezištné úmysly na detektoru lži, dosud neodmítla…

Polygrafista, absolvent moskevské školy Polygrafest, Volodymyr Ryeznichenko vysvětluje, že v případech detekce manželské nevěry spolupracuje i se soukromými detektivy (sám je členem České komory detektivních služeb) – detektiv při klasickém sledování například objeví kontakty ženy s potenciálním milencem, zaznamená data a místa schůzek, pořídí fotografie – a pokud manžel neuvěří, že onen muž je jen obchodním partnerem charitativního projektu jeho ženy, poslouží detektivovy informace jako podklad pro sestavení otázek, které proklepnou manželčinu pravdomluvnost na polygrafu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace