5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Chvála improvizace

Chvála improvizace

Autor: Monika Nevolová | Datum: 29.1.2016 | Vydání: 2/2016

Říká se, že improvizace je doménou Čechů, ale často se tím myslí cosi méně „hodnotného“ – poradit si, když se něco nestihlo pořádně připravit, když na poslední chvíli něco důležitého chybí a musíme situaci zachraňovat nejrůznějšími nápady. Právě tahle schopnost se ale může hodit…

Chvála improvizace

Šéf IBM pro evropské záležitosti Harry van Dorenmalen v jednom z rozhovorů pro média řekl: „Dříve lidé přicházeli do pracovního světa, o jehož problémech věděli dopředu a byli připraveni je řešit. Jenže dnes žijeme v době, kdy o problémech, které budeme muset řešit, nemáme často v tuto chvíli ani tušení. Odhaduje se, že 85 % úkolů, na nichž budou současní lidé v budoucnu pracovat, ještě nebylo objeveno.“ Proto je třeba být flexibilní.

Flexibilita

Slovo flexibilita se zabydlelo v našich životopisech, personalisté sotva dnes objeví nějaké curriculum vitae, kde by tento pojem chyběl. Otázkou ale je, kdo z nás, kdo má flexibilitu uvedenou v životopise, naplňuje to, co znamená. Flexibilita je schopnost pružně reagovat na změnu, nenechat se zaskočit, dokázat v náročné situaci nepanikařit a vylovit z mozku to nejlepší řešení pro nastalou situaci. Jde o schopnost být trvale připraven na nepřipravené, neboli umět improvizovat!

Co nám brání?

Co nám brání improvizovat v životě s grácií a lehkostí? Jsou to, což asi nikoho nepřekvapí, naše vlastní osobní pasti a bloky, jako jsou stereotypy, strach, autocenzura a osobní filtry a agenda. Jsme to my sami, kdo si škodíme, kdo si házíme klacky pod nohy, bojíme se, že něco nedokážeme, a tak se do toho raději ani nepustíme. Bojíme se, že se znemožníme před ostatními, nebo jsme si na něco zvykli a už se držíme syndromu „starého psa“, kterého novým kouskům nenaučíš.

Stereotypy

Stereotypy jsou vlastně automatické reakce a jednání. Automat nemusí být vždycky špatný. Třeba když jsme se učili řídit auto, bylo pro nás obtížné zvládnout řízení a ještě k tomu sledovat značky a hustotu provozu. Dnes auto řídíme automaticky, a sledování provozu je pro nás hračka. Ale jelikož máme vyšlapané automatické cestičky u špatných nebo neefektivních návyků, je dobré tyto neužitečné stereotypy bourat. Improvizační cvičení vyžadují rozmanitost a otevření se novému, rozšiřuje se tak spektrum možností nových reakcí a vytváření užitečnějších návyků. I díky takovým cvičením pak namísto reakce, na kterou se zmůže 90 % lidí kolem vás, vy dokážete zareagovat jinak, neotřele, pohotověji, vtipněji – a lidé si vás všimnou. Získáváte tak obrovskou konkurenční výhodu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace