5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Chybí nám nadhled a soucit

Chybí nám nadhled a soucit

Autor: Mojmír Sedláček | Datum: 27.9.2017 | Vydání: 10/2017

Před pár dny se v kinech objevil snímek Nerodič. Jeho autorka Jana Počtová v něm zkoumá různé podoby současné rodiny a pohled okolí zvláště na ty nestandardní. Jsem vděčná, že mě k sobě pustili tak blízko, říká režisérka o protagonistech filmu.

Chybí nám nadhled a soucit

Je současná rodina v úpadku?

To je strašně těžká otázka, kterou mi lidé pokládají docela často a já na to nikdy nemám jednoduchou a jasnou odpověď. Za prvé – rodina, podle mě, je na tom stále stejně, jen změnila podoby. Má různé jiné formy, ve kterých ještě nejsme naučení ji vnímat. I pár, co nechce děti, je vlastně rodinou. Za druhé – jaké měřítko na to můžeme použít? Měřítko rozvodovosti? Pro mě je to liché srovnání. Mnoho lidí dnes tvoří rodinu, ale nepotřebují k tomu manželství. Dříve byla sice rozvodovost nižší, ale přesto mi to nevypovídá nic o kvalitě dřívějších vztahů. Čili – byl ten vztah opravdu kvalitní, i když se pár nerozvedl? Vyrůstaly děti ve vhodném prostředí? Málokdo z dnešních kritiků, kteří pocházejí ze starších generací, si uvědomuje, že oni přece tuhle generaci vychovali. Jak je možné, že ji vychovali tak, že je rodina v úpadku…? Dnes se o tom víc mluví, ale rodina možná byla stejně rozpadlá už v minulosti. Teď je to jen víc vidět.

V jaké době bylo podle vás nejlepší mít děti? Dnes, či někdy v minulosti?

Myslím, že v žádné době to nebylo nejlepší a ani v žádné době to není špatné. Když zabrousíme do historie, mnoho dětí – díky slabé úrovni medicíny – umíralo na základní nemoci. Což se trochu změnilo s vynálezem penicilínu. Pak přišly různé války, to asi taky nebyla úplně nejlepší doba na rození dětí. Pak přišli komunisté a ti zas moc dobře věděli, že kdo má rodinu, tak má zároveň i hodně co ztratit. Proto tolik kladli důraz na rodinné svazky. Rodiče byli mnohem více ovladatelní. Potom režim padl a zase se strašně rychle změnila podoba rodiny. Už je mnohem více společensky přijatelné, že děti vyrůstají v jiných formách nebo bez obou rodičů.

Jak se s odstupem let díváte na vývoj „generace singles“? Proměnil se váš pohled na tuto tematiku?

Já už jsem z tohoto tématu trochu vypadla. Dlouho jsem o tom nic nestudovala, takže nevím, jaké to má tendence. Jestli ten počet stoupá, nebo naopak klesá. O pár let jsem zestárla a můj zájem a i lidé, kteří se kolem mě pohybují, se posunuli spíše do ranku rodičovství. Každopádně i moje hrany se otupily, takže i já jsem tak trochu přijala, že je lepší nebýt na světě úplně sám. Ale to stále neznamená, že bych šla do vztahu za každou cenu.

Chceme všichni vztahy?

Použít slovo všichni je příliš ultimativní. Myslím, že velká většina ano. Ale existují i výjimky a mně přijde správné, aby se bojovalo za to, že tyto výjimky se nebudou cítit jako něco divného, jiného. Což v Česku bohužel stále ještě je.

Z Generace singles jsem nabyl dojmu, že většina aktérů vztah chce, ale z nějakého důvodu se jim to nedaří. Myslíte, že to platí pro celou společnost?

I mí hrdinové byli přece zástupci „celé společnosti“. Takže bych je nevnímala jako nějakou anomálii. Navíc téměř všichni hrdinové mají po pěti letech (od doby, kdy se film dodělal) už rodinu a děti. Jeden se s partnerkou rozešel, takže plynule přešel do Nerodiče, ale ostatní jsou stále spolu. Někteří jsou ve vztahu spokojení, jiní ne, ale setrvávají v něm. Já bych otázku nestavěla tak, že se vztahy daří, nebo nedaří. Všichni máme nějakou hranici, jakousi míru kompromisů, kterou jsme ochotni překonat, a ta je dle mého plus minus stejná, jako bývala klidně i před čtyřiceti lety. Co se ale změnilo, jsou vnější podmínky. Nemám to sice podložené výzkumy, takže je to jen můj osobní názor, ale dříve partnery u sebe mnohem více držely sociální a ekonomické aspekty. Bylo těžké se sám uživit, bylo těžké, ne-li nemožné, najít jiné bydlení. Taky byl úplně rozdílný tlak společnosti na rozvedené ženy, na single matky atd.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace