5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Člověk potřebuje něco milovat

Člověk potřebuje něco milovat

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.12.2015 | Vydání: 1/2016

Začínal jako hokejový trenér, léta působil coby osobní kouč Jaromíra Jágra. Dnes Marian Jelínek, hokejový trenér extraligového týmu Mladé Boleslavi, působí nejen ve světě vrcholového sportu, ale i byznysu, především jako specialista na motivaci a mentální koučink.

Člověk potřebuje něco milovat

Pro začátek roku je typické stanovování nových cílů, samozřejmě vyšších, než byly ty předchozí. Kde ale hledat motivaci ke zvýšení výkonu?

Einstein řekl: „Neměl jsem žádné velké nadání, byl jsem jen vášnivě zvědavý.“ Z člověka čiší energie, když ho něco baví. Pracuje dvanáct hodin denně a není unavený. To je vynikající motivace.

Člověk, který je sice úspěšný, ale vnitřně rozervaný, se k úspěchu dostal na bázi morálně volních vlastností. Klobouk dolů. Ale jestli se tam dostanete na bázi musíš, musíš, musíš, nebo baví mě to, baví mě to, to je veliký energetický rozdíl, to mění vnitřní stav člověka. Ale zvenku oba dva vypadají úspěšní. Znám plno lidí úspěšných, kteří jsou vnitřně nešťastní nebo strašně unavení, chtějí najednou všechno zabalit, nic je nenaplňuje.

Vášeň pro proces, pro činnost samotnou – to je nádhera. Jenže u těch nadšenců je zase obrovský problém, když musejí s prací skončit. Představte si, že vezmete van Goghovi štětec a řeknete mu: zítra už nemaluješ. Vrcholový sport je v tomto atypický. Tam to tak je – zítra skončíte. Proto jsou tam emoční „pecky“ ještě větší. Jasně vidíte, co to udělá s vnitřním prostředím člověka, když vám někdo vezme to, co milujete. Je prokázáno, že první tři roky po ukončení kariéry mají vrcholoví sportovci často problém s návratem do běžného života, rozvádějí se, propadají gamblingu, alkoholismu, hledají různá pseudo potěšení, kterými lepí emoční díru v srdíčku. I to je velký problém, se kterým si mnozí nevědí rady.

Co se dá ze sportovního koučinku přenést do nesportovního prostředí?

Koučink je prvotně spojen se sportovním prostředím, odkud se rozšířil i do jiných oblastí lidské činnosti. Jednoduše řečeno, jde o práci s takzvaným vnitřním prostředím člověka, především s jeho mentální a emoční složkou směrem k výkonu. Z tohoto pohledu není rozhodující, zdali jde o výkon sportovní či jiný. Těch paralel mezi vrcholovým sportem a byznysem je celá řada! Například extrémní tlak na výkon v souvislosti s časovostí. V pátek prohrajete, a hned zase v neděli potřebujete, aby vaše vnitřní prostředí bylo opět připravené podat maximální výkon. V tomto smyslu je vrcholový sport úžasná laboratoř, ze které se může nejen byznys inspirovat. Měnit vnitřní prostředí člověka, motivovat ho, inspirovat ho, „hrát si“ s emocemi je ve své podstatě nekonečná a velmi různorodá práce.

Měnit vnitřní prostředí člověka – co si pod tím můžeme představit? Jak taková mentální změna probíhá?

Svůj mentální koučink vnímám obecně ve třech základních rovinách. Prvním bodem je takzvaně „vycentrovat“ motivaci člověka do dané role. Studentům ve škole říkám: baví vás peníze, nebo vás baví vydělávat peníze? Respektive baví vás cíle, atributy dané činnosti, nebo vás baví činnost sama, proces? Ideální je vyváženost těchto motivačních faktorů, jakási jejich pomyslná rovnováha, proto mluvím o vycentrování. Jardu Jágra extrémně baví hokej a chce v něm být extrémně dobrý. To je ideální vyváženost. Byznysmena baví jeho práce, například práce s lidmi, chce budovat týmy, ale taky chce vydělávat peníze, mít kariéru a podobně. To je v pořádku. Problém nastává, když je motivace převážená k těm cílovým položkám, například k penězům, ale proces člověka nebaví, nenaplňuje ho. Vnímám, že tito lidé trpí vnitřními problémy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace