5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Co nám říkají sny?

Co nám říkají sny?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.3.2012 | Vydání: 4/2012

„Zdálo se mi, že jsem získala pěkný byt v posledním patře vysokého paneláku. V tom snu mi ale dělalo starosti zařizování tak velkého bytu, navíc jsem se bála, co kdyby přestal fungovat výtah… Hm, to se mi už i do spaní plete ta chystaná privatizace bytů v našem domě,“ říká mi známá starší paní. „Mně se zase zdál sen podle fi lmu, který jsem viděla večer v televizi,“ říkám já. Obě máme radost, jak jsme si to pěkně rozumně vysvětlily – jenže Jana Heffernanová, která se studiu a výkladu snů věnuje přes třicet let, ví, že jsme obě vedle jak ta jedle.

Co nám říkají sny?

Sny nefungují tak průhledně a přímočaře, jak si mnohdy myslíme. A ty „zmatky a blbosti“, na které si ráno matně vzpomínáme, by občas mohly být dobrým rádcem i zdrojem poučení – pokud bychom jim ovšem rozuměli.

„Představte si pokoj, ve kterém je zamčená truhlička naplněná různými předměty. Najednou pod okny přejede těžký náklaďák, až se dům otřese. Truhlička spadne, otevře se a něco z ní vypadne. Jenže vypadnout může jen to, co už tam bylo. Podobně jako s tím filmem, co jste viděla před spaním – odstartoval něco, co už v sobě máte schované, proto vás to téma oslovilo. Určitě jste stejný večer viděla i šot ze zasedání vlády nebo o policejní přestřelce, ale o tom se vám nezdálo, poněvadž se vás to netýká,“ vysvětluje Jana Heffernanová.

Můj byt – mé já

Se sny o bytech je to ještě komplikovanější. Sny se vyjadřují obrazně, v symbolech a přímočaré ra-

cionální vysvětlení bývá zavádějící. Pokud se chcete naučit správně vnímat sny, doporučuje Jana Heffernanová zajímavé průpravné cvičení: „Podívejte se na nějaký složitější středověký nebo renesanční obraz a popište ho. Uvidíte, že to není tak docela snadné, protože staré obrazy často ukazují nám neznámý děj. Pokuste se ho z něj vyčíst.“

S bytem má konkrétní zkušenost každý, takže když se nám o bytě zdá, logicky se domníváme, že víme, oč jde. „Byt je poměrně univerzální symbol,“ vysvětluje Jana Heffernanová. K poselství výše zmíněného snu se můžeme dopracovat prostřednictvím otázek: Co je to byt? Jaký je? Byt je prostor, ve kterém žijeme. „Sen se zajímá o naše nitro, takže byt představuje naše vnitřní prostředí, nejbližší prostor, v němž se pohybujeme nebo kde pracujeme. Proto také ve snech vystupuje poměrně často. Když se vám ve snu ukáže, že máte místnost navíc, je to pozitivní zpráva.“

A co ty obavy ze zařizování a strach, že nepojede výtah? „Vždycky je třeba vycházet z konkrétní situace, komu a kdy se sen zdál,“ vysvětluje odbornice. Starší paní může být v situaci, kdy jí ubyly starosti s dětmi, které už stojí na vlastních nohách, možná je čerstvá důchodkyně a má víc prostoru, který lze něčím vyplnit, má možnost změnit svůj život – jenže s tím mohou souviset i pocity ohrožení, strach z nového anebo třeba i nepříjemné pocity, když jí známí „radí“, co by teď všechno měla udělat, jak se svým životem naložit. „U jiného člověka ale mohou sny o obavách ze zařizování bytu v nejvyšším patře souviset třeba s příliš vysokými ambicemi. Prázdné pokoje vás mohou upozorňovat, že necháváte ladem své schopnosti,“ upozorňuje Jana Heffernanová. Patrně už tušíte, co se vám pokouší sdělit sen o tom, že máte doma nepořádek, případně ještě návodněji, že ho uklízíte.

„Sen o bytě přeplněném věci nebo sen o tom, že balíte na cestu, třeba na dovolenou, a věci se vám nevejdou do kufru, případně na letišti z nacpaného kufru padají, jsou obvykle o tom, že jste si naložili víc, než můžete zvládnout,“ dodává.

Podobně symbolicky vystupují ve snech peníze. Málokdy znamenají stav na kontě, spíše představují naši vnitřní energii – ostatně v hovorovém jazyce běžně říkáme, já na to mám, případně nemám, když myslíme na vlastní sílu, schopnosti či energii.

Snu nejde o banality

Sny jsou malá divadelní představení, která nám ukazují, jak se typicky chováme a co se děje v naší duši a těle, co zanedbáváme, kam nás naše vzorce chování vedou. V tomto ohledu jsou sny předvídavé, vědí, co se stane – protože se to už vlastně děje. To jen my si to ještě neuvědomujeme. Tak vysvětluje ve své knize Tajemství dvou partnerů současný pohled na sny Heffernanová. A uvádí příklad snů, které ve své korespondenci z Kostnice popsal Jan Hus. „O útěku papeže se mi zdálo... také zajetí Mistra Jeronýma… všecko žalářování mé, kam veden budu a jak se potom vskutku stalo, jsem viděl, třeba ne v té způsobě…“ „Když Jan Hus líčí, jaké podrobnosti se mu zdály, a co všechno se splnilo, prosí na konci každého dopisu pána Boha i pána Ježíše za odpuštění, že se mu ty sny proti jeho vůli zdály,“ dodává autorka.

Psychiatr Radkin Honzák dokládá, že i americký prezident Abraham Lincoln si tři dny před smrtí zaznamenal sen, v němž viděl čestnou stráž před Bílým domem a voják ho informoval o tom, že prezident byl zabit atentátníkem.

Spíše než proroctví se nám sny obvykle pokoušejí sdělit, které naše potřeby zůstávají nenaplněné, jaké máme vztahy s blízkými lidmi, jakým chováním si ubližujeme. „Pokud se vám sny ráno nevybavují, může to být i tím, že prožíváte klidné, vyrovnané životní období. Sny nemají tak naléhavý emocionální náboj, takže si je nezapamatujete, nebo nejsou ničím znepokojivé. Jinak je sen ješitný,“ usmívá se Jana Heffernanová. „Chce-li být slyšen, přitvrdí, je mnohem dramatičtější. Pokud mu nevěnujeme pozornost, může se původně nevinný sen vyvinout do hororu – prostě se na nás potřebuje dobouchat. Sny také přehánějí, podobně jako literatura, protože potřebují dostat do malého formátu citově závažné téma tak, abychom si ho všimli. Naše jednotlivé prohřešky ho nezajímají. Avšak jakmile se nějaké jednání zautomatizuje, ustálí se jako ne zrovna optimální vzorec chování, začne na něj sen poukazovat.“ A když je zle, sen varuje.

Noční varování

„Léta trpím astmatem, naučila jsem se s tím žít,“ vypráví odbornice na sny. „Předloni se mi strašně zhoršilo, nemohla jsem vyjít schody, pořád jsem kašlala. Lékař řekl, že to není tak zlé. Za dva dny nato se mi zdálo, že dole pod oknem stojí můj zemřelý manžel, že na mě gestikuluje. Odvrátila jsem se od okna a na stole leželo moje úmrtní oznámení. Ráno jsem se probudila a rovnou jsem si zavolala pohotovost. Převezli mě to nemocnice a hned si mě tam nechali – mám prý oboustranný těžký zápal plic.

Jedné ze studentek Jany Heffernanové se 14 dní před svatbou zdálo, že je se svým vyvoleným na opuštěném ostrově. Přešli na něj po můstku, který pak spadl. Nemohli zpátky a on se k ní nechoval hezky, cítila se v děsivé izolaci. Když o svém snu přemýšlela, začala si uvědomovat různé situace v jejich vzájemném vztahu, které přehlížela. Rozhodla se svatbu zrušit. Teď, po letech, ví, že dobře udělala. Poznala jiného muže, je šťastně vdaná a má dvě děti.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace