5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Co stojí pravda v reality show?

Co stojí pravda v reality show?

Autor: Kateřina Pospíšilová | Datum: 3.2.2009 | Vydání: 2/2009

Podvedl jste někdy schválně své zákazníky? Byl jste vždycky věrný? Myslíte, že jste dobrý člověk? Stačí 21krát pravdivě odpovědět a vyhráváte miliony. Jak snadné! Přesto tahle hra na pravdu obvykle končí úplně jinak…

V hlavní roli jsou tu lidé ochotní na sebe prozradit před miliony diváků i to, co třeba nikdy v životě nikomu neřekli. Jde o to, kam až je člověk schopen zajít, je-li ve hře až 5 milionů korun. Možná se to zdá jako snadný úkol – stačí zodpovědět 21 otázek, které jsou vyhodnoceny jako pravdivé, a peníze máte v kapse.

Pravdivost odpovědí v reality show Nic než pravda posuzuje přístroj zvaný polygraf – detektor lži. V průběhu soutěže má zpovídaný na těle tři senzory, jimiž se sleduje reakce dechu, srdeční tep a pocení. V případě lživé odpovědi se totiž tyto tři veličiny obvykle mění. Účastník „Pravdy“ se tak ocitá v pozici vyslýchaného zločince. „Problém je v tom, že stejné fyziologické změny způsobuje jakákoli stresující či vzrušující situace. Polygraf tak nedetekuje lež, nýbrž v psychologické terminologii excitaci (vybuzení ) organismu, resp. jakýkoli výraznější duševní prožitek či emoci. Ta však může mít mnohé příčiny, od nemoci, nachlazení, bolesti hlavy, nervových nebo svalových problémů přes nervozitu, strach, napětí, podráždění, zahanbení, vzrušení až také samozřejmě po lhaní. Přístroj tak zaznamená, při kterých otázkách byl dotazovaný více či méně rozrušený, nikoli zda odpovídal pravdivě. To je také mimo jiné důvodem, proč v mnoha civilizovaných zemích nebývá vyšetření na tomto přístroji připuštěno jako soudní důkaz a často plní spíše roli pomocnou,“ vysvětluje právník Marcel Šebek.

Psychologická soutěž pro odvážné?

Zkuste si sami odpovědět na otázky: Myslíte si, že jste dobrý člověk? Podvedl jste někdy svého partnera? Měli jste někdy sex za peníze? Jste se svým partnerem kvůli penězům? Na takové otázky se odpovídá před zraky těch nejbližších, rodičů, dětí, přátel, kteří jsou ve studiu přítomni a sedí pár metrů od vás. Dotazy nejsou zrovna příjemné. Některé jsou navíc založeny na vlastním úsudku každého člověka (Jsem opravdu dobrý člověk?). Právě podobné otázky, jejichž pravdivost je relativní, bývají kamenem úrazu. V našem případě znamenají ztrátu výhry. „Zajímavé je pozorovat postupné přitvrzování celkového pojetí, i pan moderátor se z pozice chápavého psychoanalytika posouvá do konfrontačnější polohy,“ konstatuje Marcel Šebek.

Ze soutěže lze kdykoli odstoupit. Za předpokladu, že s úspěchem překonáte určitý počet otázek, máte šanci na finanční odměnu. Tu si můžete odnést, pokud ukončíte hru dříve, než moderátor položí následující otázku. Funguje zde i jakési SOS tlačítko, které má právo stisknout některá ze tří blízkých osob, jež jsou spolu se soutěžícím přítomny ve studiu.

Nic než pravda je podle promotion TV Prima psychologickou soutěží pro odvážné. Zdá se, že všem odvážným nejen štěstí nepřeje, ale ani nejsou po vstupních testech zařazeni do výběru soutěžících. Cílem totiž není vybrat lidi odvážné, ale ty s neobvyklým životním pří

?? během, se svéráznými názory nebo nějakým způsobem zvláštní. Zásadní je schopnost těchto lidí otevřeně hovořit o svých nejintimnějších záležitostech. Kdo projde základním sítem výběru, je podroben dalším (60100) otázkám přímo na detektoru. Už zde se pravděpodobně vytvoří určité portfolio vyřazovacích otázek. Takových, na které soutěžící nerad odpovídá, které jsou ožehavé anebo nepříjemné. A to nejen pro něj samotného, ale hlavně pro jeho blízké. Pak nastává čas vstoupit před kameru.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace