5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Co víme a nevíme o drogách?

Co víme a nevíme o drogách?

Autor: Marie Chmelařová | Datum: 8.1.2008 | Vydání: 1/2008

Drogová problematika je provázena řadou mýtů, zbytečných obav nebo naopak bagatelizací a za tím vším stojí (bohužel) naše nedostatečné povědomí.

Navíc se tato oblast neustále vyvíjí, objevují se nejen nové či „vylepšené“ návykové látky, ale i další trendy v jejich užívání. A dobrých, zasvěcených informací není nikdy dost.

Kniha Drogy - otázky a odpovědi nabízí aktuální pohled na drogovou scénu a řeší problémy, které souvisejí s návykovým chováním a závislostmi. Její netradiční podoba zaujme na první pohled - nenajdeme v ní zdlouhavá pojednání, ale konkrétní otázky a konkrétní odpovědi. Za jejím vznikem stojí anonymní poradna sdružení SANANIM, kde se může každý z nás svěřit se svým problémem.

Publikace je rozdělena na několik částí - první je věnovaná problémům lidí, kteří jsou aktuálně závislí na drogách. Tým odborníků řeší jejich zdravotní, psychické i sociální problémy s citem a pochopením. Zaujme, že se v knize nesetkáme s negativním postojem vůči narkomanům - autoři sice pochopitelně dávají najevo svůj negativní postoj k užívání návykových látek, zároveň se ale snaží nezahnat závislého člověka do kouta a hlavně jej neodsuzují. Zejména odpovědi Jakuba Minaříka jsou vždy velmi věcné a zároveň i lidské, nenajdeme v nich fráze ani „chytré řeči“ někoho, kdo měl to štěstí, že se nestal závislým.

Návykové chování se netýká jen samotného uživatele, ale i jeho okolí - rodiny, kamarádů, kolegů… Ti všichni si někdy nevědí rady, rádi by pomohli, ale není jim jasné, jak. Proto se další rozsáhlá část věnuje právě jim. Autoři jim radí, jak poznat, že je jejich partner nebo kamarád na cestě k závislosti, jak se chovat ke člověku, který má abstinenční příznaky, i jak se chránit v případě, že návykové chování přerůstá do kriminální činnosti. V knize najdou pomoc i lidé, kteří se rozhodli opustit cestu závislosti a hledají, kudy z ní ven. Důležitý a přínosný je také přehled návykových látek, slangový slovníček (když jsem nedávno seděla v kupé s partou svérázných mladých lidí, docela jsem litovala, že ho nemám v batohu) a kontaktní informace.

Užitečný soubor otázek a odpovědí vznikal „za pochodu“ a má své pokračování na webových stránkách SANANIMU. Jeho hodnotu vidím v tom, že je aktuální a reaguje na skutečné otázky. Doporučila bych jej nejen lidem, kteří mají k drogové scéně osobně blízko, ale (zejména) rodičům, učitelům a vychovatelům. Ocení jej i pracovníci linek důvěry.

Kolektiv autorů občanského sdružení SANANIM: Drogy - otázky a odpovědi (Praha, Portál 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace