5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Co umíme přečíst z lidské tváře?

Co umíme přečíst z lidské tváře?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.5.2013 | Vydání: 5/2013

Tvář je vizitka, jíž oslovíme partnera ještě dřív, než z tašky vytasíme kartičku se svým jménem, tituly a zajímavou oblastí, v níž pracujeme. Odhadnout člověka při prvním setkání je důležitý evoluční mechanismus, který nám napovídá, jestli máme před sebou potenciálního partnera, nebo nepřítele.

Co umíme přečíst z lidské tváře?

Tak co váš nový kolega? Sympaťák od pohledu? Nebo vám cosi říká, že byste se před ním měli mít raději na pozoru? Zato ta usměvavá slečna v recepci vypadá na první pohled přátelsky a velmi schopně. První dojem je často jen jakýsi neurčitý pocit, velmi podstatně však ovlivní očekávanou komunikaci s druhým člověkem i náš vztah k němu. Racionálně si ho zdůvodňujeme až později, aniž bychom si uvědomili, že jsme stále v jeho zajetí.

Už víme mnohé o podstatě tohoto evolučního daru: umíme popsat, kudy smyslový vjem dorazí do mozku a co všechno se tam s ním děje. Počítačový software nám umožňuje z nejrůznějších detailů vymodelovat konkrétní tvář i extrahovat jednotlivé rysy a pak z nich vytvářet nejrůznější prototypy – atraktivity, dominance, maskulinity… Co všechno jsme ale skutečně schopni rozpoznat o konkrétním člověku z jeho tváře?

Pozor, je agresivní!

Poznat na první pohled agresivního člověka se vyplácelo už našim jeskynním předkům. Jak jsme na tom my? Nejspíš se shodneme, že poměrně vysokou míru agresivity budou vykazovat profíci z oblasti bojových sportů – čím úspěšnější zápasník, tím bojovnější a agresivnější. „Napadlo nás použít databázi jedné americké federace bojových sportů, kde byly vedle fotografi í sportovců k dispozici i statistiky o počtu jejich zápasů, výher a proher,“ vysvětluje záměr nedávného výzkumu Vít Třebický z katedry obecné antropologie FHS UK. 140 snímků hodnotilo 650 mužů i žen v České republice a pro srovnání i respondenti z brazilského Sao Paula. Jak čeští muži, tak ženy většinou správně označovali jako agresivnější obličeje bojovníků, kteří byli podle statistik v zápasech úspěšnější. Překvapení ovšem na výzkumníky čekalo v Brazílii – zatímco ženy se také na sedmibodové škále agresivity „trefovaly“ poměrně úspěšně, muži průměrně hodnotili předložené obličeje jako agresivnější. Pročpak to?

Zatímco ženy mají díky naší evoluční historii sklony posuzovat muže coby potenciálního partnera, muži k němu přistupují jako k potenciálnímu sokovi. „Brazilská populace je menší než česká, muži jsou v průměru nižší. Do hodnocení se mimoděk promítají i fyzické parametry hodnotitele. Ukazuje se, že vyšší a těžší muži hodnotí ostatní jako méně dominantní nebo méně agresivní. Subtilnější Brazilci budou ostatní raději přeceňovat, než by se pouštěli do konfrontace s někým, kdo by mohl být v soubojích zdatnější,“ domnívá se antropolog Třebický. Sociální psychologové pozorují podobný efekt v souvislosti se sebevědomím hodnotitele: sebevědomější lidé, kteří předpokládají, že jsou ostatními akceptováni, mají tendenci hodnotit druhé spíše jako přátelské. Naopak ti, kteří se cítí odmítaní, častěji označují druhé za nepřátelské.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace