5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Dala nedala. Má dáti?

Dala nedala. Má dáti?

Autor: Petr Weiss | Datum: 2.4.2009 | Vydání: 4/2009

Málokdy se v páru sejdou dva lidé s úplně stejnou potřebou sexuálního vybití. Rozdíly obvykle nejsou tak velké, aby ve vztahu způsobovaly závažnější problémy. Nicméně v posledních letech výrazně přibývá partnerů, kteří chtějí rozdíl svých sexuálních temperamentů řešit.

Nesoulad sexuálních apetencí nemusí být od počátku vztahu viditelný. V období zamilovanosti se člověk s druhým rád miluje, i když necítí potřebu vybití, protože ho těší intimita a tělesná blízkost. Když zamilovanost odezní, a zákonitě v průměru po dvou letech odeznít musí, lidé, kteří se dříve ochotně milovali „nad své poměry“, se dostávají na svou obvyklou frekvenci pohlavního vybití.

Partner s vyšší sexuální potřebou často začne sex v předchozí frekvenci vyžadovat. Málokdy jde o fyzické přinucování. Úplně stačí, když manžel - protože obvykle je to muž, který má vyšší potřebu, i když se setkáváme i s případy opačnými - začne o sexu mluvit: Už jsme se týden nemilovali. Jsem normální chlap a potřebuju to. Mám si najít jinou, nebo co mám dělat?

Pokud partnerka odmítá sex nad své možnosti, je vzteklý, nervózní, doma je napětí. Často se žena raději přinutí a poskytne svou „službu“. Ale to je nejhorší, co může dělat. Čím víc se bude do sexu nutit, tím větší blok vůči partnerovi a milování se v ní začne vytvářet. Toto je cestou do pekel. Obvykle končí tak, že žena získá k partnerovi až tělesný odpor, takzvanou dotykovou averzi. V tomto stádiu, když se jí muž jen dotkne a jí už naskočí husí kůže, je cesta zpátky velmi málo pravděpodobná. V časnějších stádiích je ještě šance na záchranu vztahu i sexuality v partnerství.

Sex je jako horská túra

Když mám pacienty s tímto problémem, snažím se jim přiblížit situaci na příkladu výpravy do hor. Když jdou dva na horskou túru, jeden je slabší a pomalejší, druhý je silný, rychlý, čím tempem se bude jejich společný pochod řídit? Logicky všichni odpovědí, že samozřejmě tempem pomalejšího, protože rychlý může bez větší újmy zpomalit, zatímco ten pomalý nemůže zrychlovat nad své fyzické možnost. Když se o to pokusí, dříve nebo později úplně odpadne.

Vidíte, říkám jim, v sexu je to stejné. Pokud chce jeden každý den a druhý jednou týdně, nemůžete dospět ke kompromisu 3x týdně. Partner s vyšší potřebou se musí přizpůsobit potřebám partnera s nižší apetencí. Sexuálně temperamentnější partner by měl okamžitě přestat sex iniciovat, neměl by dávat najevo nervozitu, protože každá taková recidiva může obnovit bloky jeho partnerky. Úplně stejně to platí v případě, že osobou s vyšší apetencí je žena.

Partneři se mě v těchto situacích přitom ptají: Co mám dělat? Mám si najít milenku? Jak mám naplnit své sexuální potřeby? To jsou naprosto legitimní otázky. Existuje ale pouze jediná odpověď, jediný způsob kompenzace těchto potřeb, který neohrožuje manželství. Doplňková masturbace. Milenky nebo prostitutky situaci neřeší, protože mohou narušit bazální vztah.

Doplňková masturbace je ve vztahu normální. Podle výzkumů většina ženatých mužů i vdaných žen vedle sexuálních partnerských styků doplňkově masturbuje. Dají se tak řešit i jiné problémy, například mužská potřeba větší variability sexuálních partnerek a aktivit. Řešení na úrovni erotických fantazií soužití nijak neohrožuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2009
nebo v On-line archivu.

Upozornění všem uživatelům on-line archivu časopisů. V úterý 28. 4. 2009 proběhne výměna vstupních hesel do on-line archivu článků časopisů Děti a my, Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 - 8. Všichni stávající předplatitelé dostanou včas nová hesla mailem.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace