5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Dalajláma kouče nepotřebuje

Dalajláma kouče nepotřebuje

Autor: Pavla Koucká | Datum: 2.7.2008 | Vydání: 7-8/2008

Podobně jako vrcholový sportovec či umělec, i kouč potřebuje talent, trénink i vzdělání. Vedle formálního vzdělání se koučové mohou hodně naučit ze svého osobního života, zejména z krizí, říká přední britský kouč John Leary-Joyce.

Existuje ideální osobnostní profil kouče?

Koučové by především měli umět se svými osobnostními charakteristikami pracovat. Důležité také je, aby si osobnost kouče „sedla“ s osobností klienta. Například kouče vtipálka může jeden klient velmi ocenit, zatímco druhého legrácky urážejí. Existují ovšem určité bazální vlastnosti, které dobrý kouč mít musí. Nezbytná je schopnost poslouchat a rozumět. Obojí jak na intelektuální, tak na emocionální rovině. A mít přirozenou pokoru, respekt ke klientovi. Musíte si uvědomit, že jste tu pro klienta, celá vaše osobnost je tu v tu chvíli pro něj.

Jak se v koučingu projevuje vaše osobnost?

Rád se směju, hodně mluvím o emocích, jsem temperamentní člověk. Mám raději osobní vztah ke klientům nežli vztah intelektuální. Takže se mi špatně pracuje s lidmi, kteří se snaží vše pojmout rozumem, kteří chtějí řešit problémy čistě logicky. To není můj způsob uvažování. Snažím se tedy vyhýbat těmto klientům, zbytečně by vznikaly problémy. Empatie mi umožňuje reflektovat i nevyřčené potřeby klientů. Rád přistupuji k věcem hravě, dělám si legraci i sám ze sebe, stavím před klienty výzvy. Jsem velmi otevřený, říkám klientovi, co se mi honí hlavou.

Všechno?

Ne, to ne. Jen takové informace, které potřebuje slyšet a na které je připravený. Nikdy bych třeba neřekl: „Pane, vy mě nudíte.“ To by byla neomalenost. Ale řeknu třeba: „Když popisujete tuto situaci, ztrácím pozornost. Mohli bychom se spíše podívat na to, jaké pocity ve vás tato situace vyvolává?“

Co děláte, když vám klient není sympatický?

Někdy se mi stane, že se mi i zpočátku nesympatický klient stane v průběhu dohadování zakázky sympatickým. Pokud se to nestane, nevezmu jej do koučingu - byl by to ztracený čas, vyhozené peníze.

Jaké vzdělání je pro kouče zejména vhodné?

Každý by měl vědět něco o pravidlech a hranicích koučingu. Osobně si myslím, i když někteří kolegové by se mnou nesouhlasili, že pokročilý kouč by měl mít oporu ve znalosti psychologické teorie. V průběhu spolupráce s klientem totiž mohou vyplavat různé vnitřní otázky či obavy a je třeba vědět, jak s tím naložit. Znát své možnosti i to, co už je nad síly koučingu. Důležité není jen formální vzdělání, ale i život sám, utrpení, kterým projdeme, děti, manželství. Koučové se mohou hodně naučit ze svého osobního života, zejména z krizí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace