5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Děti? Ani náhodou!

Děti? Ani náhodou!

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.12.2015 | Vydání: 1/2016

Mít dítě není žádná povinnost a já mám právo zvolit si život bez něj. Mateřský instinkt ani tikot biologických hodin necítím. Chci se v životě realizovat jiným způsobem. Nač přivádět na přelidněný svět další dítě? Motivy bývají různé – výsledek stejný: dobrovolná bezdětnost.

Děti? Ani náhodou!

Markétě je 36 let, pracuje na manažerské pozici a už od sedmnácti má jasno: „Nechci děti. Ani s přibývajícími roky se ve mně žádné mateřské instinkty neprobouzejí, biologické hodiny mě nechávají naprosto v klidu,“ říká. Má práci, která ji naplňuje, zajímavé koníčky a láskyplný partnerský vztah. Přesto má problém. Cítí, že se v okruhu svých přátel dostává do izolace – všechny její kamarádky postupně začínají mít děti. Jedno, dvě… „Markéta je velmi společenská, ale postupně ztrácí svůj sociální komfort, protože kamarádky, s nimiž se stýkala, začaly mít jiné zájmy, jiné zážitky. Markéta se cítí ve vzduchoprázdnu. Hovory o dětech ji nezajímají, společný výlet s ubytováním v baby friendly penzionu ji odpuzuje,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Jitka Douchová. Odhaduje, že mezi jejími klientkami, vesměs vysokoškolačkami, je 10 až 15 procent těch, které programově odmítají mít děti. Narážejí na podobné sociální bariéry jako Markéta – hledat si mladší a mladší kamarádky, které ještě o děti nestojí, není řešení. Člověk potřebuje blízké kontakty s vrstevníky.

Pokud mladý dospělý, který studuje a plánuje cestování, říká, že nechce děti, je to úplně normální a bez problémů akceptovatelné – většinou to vnímáme jako „ještě nechci“. Je na děti moc mladý, nezralý, nemá potřebné ekonomické ani profesní zázemí… S přibývajícími roky se podle psycholožky Douchové začíná přístup mužů a žen lišit. U párů, které zůstávají dobrovolně bezdětné, je zpravidla tím, jehož slovo má zásadní váhu, žena. „Pokud si žena v osmadvaceti uvědomuje, že nechce dítě, a nezmění své rozhodnutí během dalších čtyř nebo pěti let, už si za ním stojí. Pravděpodobnost, že by na prahu čtyřicítky najednou zatoužila být matkou, je velmi malá,“ říká.

Muži tak pevně rozhodnutí nebývají, u mnohých převažuje postoj: preferuju život bez dítěte, ale kdyby časem přišlo, asi bych se nebránil. „Dřív byla řada důvodů, proč jsem dítě nechtěl. A dneska jsem na něj už starej. Nemůžu říct, že bych to nějak uzavřel, že bych prošel nějakým procesem a na jeho konci si řekl ne,“ uvedl 46letý Bořek při rozhovorech, které vedla socioložka Hana Hašková v rámci svého výzkumu fenoménu bezdětnosti. „Rodina – to jsou starosti, povinnost, velká odpovědnost, asi se toho už trochu bojím. Tak nějak mě to nepřitahuje, ale nechci říct dopředu, že děti nikdy mít nebudu nebo že je nechci. Třeba najdu přítelkyni nebo mě to popadne a budu je chtít…“ vypovídá 35letý svobodný vysokoškolák Štefan. V každém případě je rozhodnutí nemít dítě zkouškou partnerského vztahu.

Moc velká oběť?

Podle statistik má polovina českých domácností psa nebo kočku. Pokud vidíme zvířecího mazlíčka u bezdětného páru, automaticky nás napadne, že zvíře je náhradním objektem péče. „Často ano,“ potvrzuje psycholožka Douchová. „Dítě může být vnímáno jako bariéra, překážka v rozvoji svobodného volného života, rozvoje kariéry, cestování… To je první povrchová vrstva, pod tím je hlubší vrstva a tam možná žena ani neví, proč dítě nechce. Racionalizace typu, chci si prožít svůj vlastní život, nechci se obětovat, chci být svá, za sebe, jsou časté. Být matkou je další lidský rozměr. V rámci mateřství si spoustu věcí otevřeme, poznáváme se jinak, ale je to i na první pohled oběť a limit,“ dodává.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace