5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Dítě, nebo práce? Chci si užít obojí!

Dítě, nebo práce? Chci si užít obojí!

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 8.1.2008 | Vydání: 1/2008

„K plné spokojenosti mi nestačí jen samotná péče o rodinu. Nemluvím o kariéře, ale o možnosti věnovat se něčemu jinému, mít možnost plně využít všech svých schopností,“ říká personální ředitelka společnosti Microsoft a matka dvouletého syna Filipa Michaela Šmidochová.

Často slýcháme, že za tři roky rodičovské dovolené vědomosti a zkušenosti zastarají a že se žena jen s obtížemi vrací do zaměstnání. U jakých profesí v rámci vaší společnosti je to nejkritičtější?

Je pravda, že bez aktuálních vědomostí a zkušeností je těžké udržet krok s dnešní rychle se měnící dobou. Mění se nejen činnosti firem, jejich produkty a zákazníci, ale i celé pracovní prostředí. Mobilita, práce s nejnovějšími softwarovými nástroji a nutnost aktivních jazykových dovedností jsou jen malým příkladem. Změny totiž můžeme pozorovat i u systému práce, kdy je jedinečný přínos každého zaměstnance využíván v týmu. Týmy jsou dnes mezinárodní a velice často i virtuální. Například v Microsoftu je zcela běžné, že na jednom projektu pracují lidé ze všech koutů světa a komunikují spolu prostřednictvím speciálních nástrojů. Na jedné prezentaci nebo nákresu například pracuje více lidí zároveň a jejich změny se v reálném čase zobrazují všem uživatelům.

Tyto dynamické změny si personalisté velice dobře uvědomují a snaží se lidem, kteří, ať z důvodů nemoci nebo mateřských povinností, nemohou vykonávat svoji práci, co nejvíce pomoci v kontaktu s firmou a průběžným vzděláváním v oboru.

V Microsoftu se například snažíme, aby rodiče, kteří odcházejí na rodičovskou dovolenou, měli možnost vrátit se zpět do práce, kdykoliv to budou považovat za vhodné, a aby nebyla snížena jejich pracovní pozice. Udržujeme s nimi kontakt, snažíme se, aby neztráceli spojení se svými kolegy a pra-covním prostředím – tedy pokud si to přejí. Majíli zájem pracovat i v průběhu rodičovské dovolené, mohou pracovat z domova nebo na částečný úvazek, mohou si zvolit flexibilní pracovní dobu, práci přes internet nebo po telefonu. Nabízíme také možnost flexibilního pracovního místa, stlačený pracovní týden a posunutí pracovní doby.

Návrat na stejnou pozici je samozřejmě ovlivněn také dobou, kterou rodiče na rodičovské dovolené strávili, a případnou reorganizací, ke které mohlo třeba ve firmě mezitím dojít. Je nutné zdůraznit, že pokud se rodiče chtějí vrátit do práce, musí být také oni sami aktivní v komunikaci se společností.

Nemyslíte, že současný trend na trhu práce tak trochu nutí ženu rozhodovat se mezi dítětem a kariérou?

To si nemyslím. Sama jsem toho příkladem. Zastávám pozici personální ředitelky, vychovávám dvouletého syna, pečuji o rodinu, a zároveň dokončuji postgraduální studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Neberu to však jako samozřejmost. Bez podpory rodiny a zaměstnavatele bych to zvládala jen ztěžka. Myslím si, že rodinný a pracovní život se úžasně doplňují, a jeden bez druhého si nedovedu představit. Pro mě je nejdůležitější rodina, která ale na druhou stranu ví a chápe, že svojí práci mám velice ráda.

Jsem člověk, kterého časový a pracovní stres motivuje k větším a lepším výkonům. Potom však potřebuji odpočinek, být s rodinou. Důležité je dobře si zorganizovat den. Pokud toho mám zvládnout více, tak se snažím přijít do práce dříve, abych se mohla večer věnovat rodině. S ní trávím i víkendy. Pokud potřebuji doma pracovat, vyhledávám chvíle, kdy malý spí. To abych neubírala čas, který můžeme strávit spolu. Tento rok se mi podařilo odjet na celý měsíc na dovolenou. A zjistila jsem, že to jde. Ale člověk kolem sebe musí mít lidi, na které se může spolehnout. Skloubit práci a rodinu nejde bez pomoci, a to jak ze strany rodiny, tak firmy.

Pro mě je rodina skutečně tím nejdůležitějším. Kdyby se s mými blízkými cokoli stalo a bylo by potřeba, abych byla doma, tak bych se dokázala práce vzdát. Práci beru jako koníčka, ne jako povinnost, takže v prioritách mám jasno.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace