5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Do fronty!

Do fronty!

Autor: Dana Miháliková | Datum: 3.12.2013 | Vydání: 12/2013

Šála, rukavice, kabát a pot stékající po zádech. Člověk za námi nám nepříjemně funí na záda a vlezlou melodii o rolničkách slyšíme už po osmé. Všeobecné napětí ve frontě narůstá každou minutou…

Do fronty!

Ten, kdo jako první seřadil dav do zástupu, jistě použil obrovský bič. Jaký to byl člověk, se už nikdy nedozvíme, ale o jednom není třeba pochybovat – zbožňoval pořádek. A ten je potřebný i dnes, když se snažíte dostat k cíli a lidí se stejným zájmem je celý houf. Přestože vystávání ve frontách už nepatří ke každodennímu rituálu jako v minulém režimu, ani v tržní ekonomice se mu zcela nevyhneme. Při čekání „na něco“ je naše psychika podrobená tlaku a aktivují se negativní emoce.

Chce to obrnit se trpělivostí, abyste zvládli přešlapovat na jednom místě a posouvat se šnečím tempem. Když o čtyři hlavy před vámi někomu prasknou nervy, bavíte se. Ale když najednou ucítíte šťouchanec do zad, zareagujete. „To se na mě musíte tak tlačit?“ vyletí z vás nepříliš logická otázka. „Spíte nebo co?“ slyšíte po chvíli za zády a mlčky uznáte chybu. Zapomněli jste se posunout o celý půlkrok! Mezi vámi a zády spoluobčana prosvítá štěrbina a ta se v zástupu netrpělivě čekajících neodpouští. Uděláte tedy krůček a zas se můžete vyžívat v pasivním pozorování okolí. Tak vypadá jedna z modelových situací, k nimž ve větší či menší míře dochází v supermarketech, na úřadech, v bankách, na letištích. A ačkoli to není neúnosný stav, občasná zkušenost s vystáváním ve frontě nám dokáže pokazit celý den.

Vysvětlení je v podstatě jednoduché. Naše psychika po dobu čekání ve frontě funguje v jiném režimu. Přestáváme uvažovat, řídíme se přehnanými emocemi a nejednou přecházíme do afektu. Logika nám sice říká, že o nic nejde: postojíme a záležitost úspěšně vyřídíme. Ale tenhle argument nějak nedokážeme přijmout. Netrpělivost přerůstá do hněvu, a ačkoli ho blokuje snaha být slušný, pravděpodobnost, že každou chvíli naplno propukne, s každou minutou roste.

Nepředbíhej, nebo zaútočím!

V zemích s tržní ekonomikou byla fronta vždy vnímaná jako ekonomicky nevýhodný element, který vytváří negativní image. I přes důkladné plánování však vznikají situace, v nichž nemůžeme úplně vyloučit zástupy čekajících lidí. Tento jev je předmětem mnohých statistik, analýz a diskusí. Jako sociální fenomén fronta vždy představuje specifi cký časoprostor. Formuje se náhodně a prvním nepříjemným zážitkem pro každého jedince je hrozba narušení osobní zóny. Znejistí nás signál zvýšené pravděpodobnosti fyzického kontaktu, i když na druhé straně větší blízkost cizího člověka plní bojovnou funkci: člověk „dýchá“ druhému na krk, aby získal kousek prostoru navíc, zatímco „oběť“ si chce zachovat svůj dosavadní prostor.

K pozitivům zařazení osob do zástupu patří fakt, že mezi aktéry vládne vizuální hierarchie a v normálně fungujícím prostředí odpadá soupeření. Právo prvního v pořadí je posvátné, a kdo tuto zákonitost nerespektuje, naráží na skrytou nevoli až otevřený odpor. Každá snaha o předbíhání je vnímaná jako vážný přestupek vůči ostatním, skupina ho pokládá za neodpustitelný, i když v některých případech jde o ospravedlnitelný akt. Dobře si to uvědomují „profesionální předbíhači“, kteří umějí využít kolektivní rozpaky. Známá formulka „chci se jen zeptat“ patří k typickým předbíhacím postupům na úřadech a nejednou jsme svědky komických situací, když se babička pokulhávající o hůlce bez vysvětlení pohotově vmáčkne do dveří a úspěšně při tom trumfne několik fyzicky mnohem zdatnějších jedinců. Mnozí z nás si nedokážou vysvětlit, proč nezareagovali aspoň otázkou. Podobné zážitky negativní pocity čekajících ještě zhoršují.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace