5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Don Juan, Casanova a ti druzí

Don Juan, Casanova a ti druzí

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.6.2012 | Vydání: 7-8/2012

Jsou zábavní, společenští, atraktivní. Nápadně často střídají partnerky. Možná ještě nenašli tu pravou, říkáme si. A možná jim vůbec nerozumíme…

Don Juan, Casanova a ti druzí

Záletníky, svůdce a sukničkáře, kteří se nechtějí vázat, uzavírat manželství a pečovat o rodinu, najdeme ve společnosti odnepaměti. Ostatně i fiktivní mnohokrát umělecky ztvárněná postava Dona Juana svědčí o tom, že počestní mužové a ženy měli potřebu se s tímto typem nezodpovědného milovníka nějakým způsobem vypořádat.

Jeden z historicky doložených proutníků Giacomo Casanova, který své zálety popsal v biografii nazvané Dějiny mého života, údajně prohlásil, že věrností jedné ženě by ochudil ty druhé. A podobná slova najdeme i v libretu Mozartova Dona Giovanniho – nemohu být tak krutý, abych kvůli jedné ženě zanedbával všechny ostatní… Zajímavou definici přelétavého muže jsem slyšela z úst jistého velmi šarmantního, vzdělaného šedesátníka, který mi sdělil, že z hlediska vztahu dělí muže na romanopisce a povídkáře. „Já jsem povídkář,“ dodal hlubokým melodickým hlasem.

Ženy pálí mosty

V poradně Institutu partnerských vztahů se psycholožka Laura Janáčková nejednou setkala s inteligentními, zodpovědnými muži středního věku zdrcenými útěkem manželky za mladým milencem. Scénář bývá podobný: zralá, zpravidla ekonomicky zabezpečená žena se po letech manželství s pracovitým (často též pracovně vytíženým) a vcelku hodným mužem začíná tak trochu nudit. Mladého charismatického „guru“ potká nejčastěji v roli osobního trenéra, lektora, instruktora (tance, joggingu, tantra jógy…). Naslouchá jeho radám zasazeným mnohdy do uceleného filozofického systému životního stylu, oddává se jeho pochvalám a lichotkám. Zájem o učení přerůstá v zájem o samotného guru. Láska, vášeň, spálené mosty. Jako by z vlastního života přeskočila do telenovely. „I bohaté ženy pak odcházejí bydlet s mladým mužem do panelákové garsonky,“ popisuje psycholožka. „Mistrova“ láska bohužel příliš dlouho nevydrží (zvlášť pokud finanční štědrost milenky vyhasíná), brzy se objeví na scéně nový objekt hodný dobývání. Manžel může jen doufat, že utažením „pěnězovodu“ urychlí ženino vystřízlivění – záruka na obnovu vztahu však neexistuje, ani když manželství formálně trvá.

Střídání partnerek jako poznávací znamení nestačí

Postavou vypočítavého svůdce bohatých paniček ovšem není archetyp donchuána zdaleka vyčerpán. Typickým donchuánem je i starší vzdělaný a pohledný muž štědře obdarovávající své stále mladší a mladší přítelkyně. Odborníci vycházející z evoluční psychologie tvrdí, že člověk jako živočišný druh není přirozeně monogamní, přičemž muži obecně touží po větší variabilitě partnerek než ženy. Tento rys bývá u mužů donchuánů ještě výraznější a provázený zpravidla též vyšší sexuální apetencí. Podle psycholožky Laury Janáčkové nebývají tito muži zaměřeni na investování do potomků – byť s ohledem na počet partnerek své geny patrně dál šíří, moc je nezajímá, jestli nějaké děti mají, a v pozdějším věku své bezdětnosti příliš nelitují.

V tom se liší od řady dalších mužů, kteří v životě sice také vystřídali více partnerek, ale donchuány v pravém smyslu nejsou. Jejich problém je v tom, že stále nenacházejí „tu pravou“. Mnozí z nich v letech, kdy se partnerské vztahy navazují nejsnáze, dávali přednost jiným hodnotám – kariéře, koníčkům, cestování… Když se ve středním věku „zastaví“ a ohlédnou se, vidí, že kamarádi tráví čas s rodinami a že v jejich životě cosi podstatného chybí. „Neexistuje žádná ostrá hranice, která by dělila muže na věčné sukničkáře a na ty, kteří hledají, ale nenacházejí vhodnou partnerku. Někteří z nich mohou po několika zklamáních ve vztahu k onomu donchuánství dospět,“ říká Laura Janáčková. Pokud v hodnotovém žebříčku takového muže hraje významnou roli mít děti a je-li saturovaná odrůstajícími potomky z předchozího vztahu, může dotyčný bez pocitů zklamání a hořkosti dospět k závěru, že už vlastně partnerku pro dlouhodobý vztah ani nehledá.

Muži, jimž z nejrůznějších důvodů opakovaně nevyšel pokus zakotvit v partnerství, však pro sebe mohou vyvodit i úplně jiné závěry. Někteří si svá nezpracovaná emocionální zranění racionalizují řečmi o tom, že ženy jsou proradná stvoření, kterým se nedá věřit. V soukromí se jim vyhýbají, v rámci pracovních vztahů, kde zdaleka tak velkou možnost volby nemají, jsou vůči ženám odtažití, nebo dokonce hostilní. Jiní se cíleně zaměří na krátkodobé promiskuitní vztahy, vnitřní sebejistota donchuána jim však chybí. Poznáme je naprosto spolehlivě podle toho, jak mluví o svých milostných románcích a partnerkách. „Muž, který mluví o ženách hanlivě, honosí se, jakou jich má spoustu, chlubí se intimními scénami, tvrdí, že si může vzít, jakou chce, případně že ženy jsou dobré jenom k tomu, aby si užil – tam je v podvědomí problém. Jedinec jej buď vytěsňuje, nebo naopak staví na odiv, jak jsou pro něj skutečné partnerství a láska nedůležité. Pokaždé když slyšíte takového prvoplánovového ,macha‘, buďte si jisti, že ve skutečnosti je to vždycky jinak,“ vysvětluje psycholožka a sexuoložka Janáčková.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace