5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Don‘t worry... Be happy!

Don‘t worry... Be happy!

Autor: Ondřej Roubal | Datum: 4.9.2013 | Vydání: 9/2013

Je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný? No jistě! Kdo by váhal s odpovědí, nemůže to mít v hlavě v pořádku. Jak ale souvisí s materiálním dostatkem spokojenost a štěstí? Proč se obklopeni pohodlím kolikrát cítíme pod psa?

Don‘t worry... Be happy!

Znáte postavu vlka z komiksového příběhu o kačeru Donaldovi? Neustále hladový vlk žije velkým snem zmocnit se tří prasátek žijících nedaleko v lese. Každodenně vymýšlí léčky, jak prasátka chytit, a těší se na vydatný oběd. Jenže prasátka jsou chytrá a léčky včas odhalí. Jednoho dne je však vlk přelstí, sváže je a vloží do velkého hrnce, aby je mohl uvařit a sníst. Nejchytřejší prasátko se ho ptá: „Vlku, a copak budeš dělat zítra?“ Vlk rychle pochopil, kam prasátko svou otázkou směřuje. Uvědomí si, že pokud prasátka sní, připraví se tím o smysl své existence. „Co budu proboha dělat zítra?“ ptá se vlk. Bude mít ještě vůbec nějaký důvod ráno vstávat z postele? Nezapomene běhat, přemýšlet a těšit se z budoucích možných úlovků? Podle norského sociálního antropologa Thomase Hyllanda Eriksena jsme se dožili situace vlka, který svá prasátka včera snědl. Nic zásadního nám nechybí, přesto se necítíme šťastní. Diagnóza blahobytné společnosti podle něj zní: syndrom velkého vlka.

Bezpečně a v pohodlí

Žijeme v podmínkách materiálního pohodlí, užíváme si přepychu exotických dovolených, využíváme nejrychlejší digitální přenosy dat a informací, komunikujeme bez ohledu na prostorové vzdálenosti, cestujeme relativně bezpečně a především rychle. Můžeme volit z nabídky životních stylů, ve srovnání s předcházejícími generacemi disponujeme téměř neomezenými příležitostmi trávení volného času a zábavy. Průměrný představitel globální střední třídy podle některých odhadů dosahuje takové materiální úrovně, která v řadě ohledů přesahuje životní standardy šlechty před sto padesáti lety. V neposlední řadě si toho všeho může užívat déle, protože délka života se výrazně zvýšila. V nejvyspělejších zemích světa se v současnosti pohybuje hodnota průměrného věku okolo 80 let.

V našem životním prostoru jsme vcelku v bezpečí, i když za cenu neustálého dozoru všudypřítomných kamer. V případě úrazu či onemocnění můžeme počítat s lékařskou péčí (pokud řádně platíme zdravotní pojištění). Nebojujeme o přežití, netrpíme hladem, zimou ani horkem, neumíráme na banální nemoci. Jako by naše životy v moderní společnosti byly přepnuty na autopilota a my si mohli v klidu užívat pohodlí sedadla v kabině letadla obsazeného podobně šťastnými pasažéry a bavit se výhledem z okénka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace