5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > EMDR – terapie, která pomáhá zvládnout trauma

EMDR – terapie, která pomáhá zvládnout trauma

Datum: 31.3.2011 | Vydání: 4/2011

Metodu EMDR objevila Francine Shapiro v roce 1987, kdy se sama nacházela ve složité životní situaci. Jednou se procházela parkem a hlavou se jí honily myšlenky na vlastní rakovinu. A najednou si uvědomila, že s pohledem do korun stromů se tyto tíživé myšlenky mírní při míhavých pohybech očí ze strany na stranu, podobných, jako když sledujeme jedoucí vlak.

EMDR – terapie, která pomáhá zvládnout trauma

Ke vzniku metody EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing) přispěla náhoda. Francine Shapiro dokončovala na New York University doktorát z anglické literatury, ale než začala psát svoji disertační práci o poezii Thomase Hardyho, lékaři u ní zjistili rakovinu. Tato zdrcující diagnóza se stala její životní křižovatkou, bojovala s vážnou nemocí a zároveň poznala její zničující vliv na psychiku, opustila New York, zapsala se na doktorské studium klinické psychologie a šťastnou shodou okolností našla metodu, která se nyní široce používá při léčbě traumatických zážitků.

K „přepracování“ traumatických zážitků se nepracuje jen s rychlými očními pohyby, lze je nahradit zvukovými střídavými podněty zleva a zprava, taktilními střídavými podněty, střídavými motorickými podněty aj., proto obecně hovoříme o bilaterální stimulaci.

Proč oběť nepláče?

V minulých letech se v Americe dostaly oběti znásilnění, jež prošly terapií EMDR, do prekérní

situace. Pokud bilaterální stimulace předběhla soudní proces, dostavily se ženy k soudu s násilníkem již se zpracovaným traumatem a bez hlubokých emočních prožitků, které však porotci očekávali. Jak to, že oběť necítí nenávist, proč v ní agresor nevyvolává výbuchy pláče a zoufalství? V pojetí amerických soudů se tak stávaly nevěrohodnými svědky.

Proto pacienti na začátku terapie podepisují „Informovaný souhlas“, jímž potvrzují, že chtějí zapomenout na traumatické vzpomínky, jsou si vědomi, že v nichž už nebudou vyvolávat citovou odezvu, ačkoli běžná paměť nebude ovlivněna.

Počáteční úspěchy této terapie dokonce vedly k žalobám na některé terapeuty kvůli podezření, že klientům „vymazali paměť“, což samozřejmě možné není. EMDR metoda vykazuje prvky psychodynamické, kognitivně behaviorální a systemické terapie i práce s tělem, jedná se však o integrativní psychoterapeutický přístup. Přepracování traumatické vzpomínky pomocí očních pohybů (které se někdy nešťastně překládá jako „procesování“) je jen částí EMDR terapie. Metoda má celkem osm částí, kterými musí klient projít.

Mechanismus účinku působení EMDR je zatím hodně diskutován. Na detailní probádání bude potřeba ještě mnoho času, přesto již byla publikována řada hypotéz a metoda je celosvětově považována za vědecky podloženou (viz rámeček). Vhodná je zejména v těchto případech:

posttraumatická stresová porucha (PTSP), komplexní PTSP = porucha při extrémní zátěži,

adaptační poruchy – akutní traumatizace, komplikovaná práce se smutkem, následky traumat u dětí a mladistvých, disociativní poruchy, fobie, poruchy osobnosti.

Kontraindikacemi naopak jsou: akutní psychózy, těžké (psychotické) deprese se sebevražednými myšlenkami, nedostatečná stabilita v akutní fázi životní krize (rozvod, ztráta zaměstnání, bezdomovectví, existenční krize).

Literatura:

Hofmann,A. (2006) EMDR. Terapia psychotraumatických stresových syndrómov. Vydavatelstvo-F, Pro mente sana, s. r. o. TrenčínShapiro, F.: (1995) Eye movement desenzation and reprocesing: Basic principles, protocols and procedure. Guilfort Press. New YorkShapiro, F.: (2001) Eye movement desenzation and reprocesing:Basic principles,protocols and procedure. Guilfort Press. New YorkShapiro, F. (Edited): (2002) EMDR as an integrative psychotherapy American Psychological Association Washington DCShapiro, F., Kaslow, F., W., Maxfield, L. (Edited): (2007) Handbook of EMFR and Family Therapy Processes. John Wiley and Sons Inc. Adresy:EMDR institut Pacifik Grove, USA( Francine Shapiro), www.emdr.comEMDR-Institut Deutschland (Dr. Arne Hofmann)

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace